reklama

Jak pečovat o zahradu v letních měsících

Konečně jsme se dočkali teplého počasí a příroda, která teď bují v celé své kráse, je příslibem úspěšné letní sezóny. Zahrady nás začínají pomalu odměňovat za naší péči, se kterou bychom neměli ustat ani v létě. Přinášíme pár tipů na nadcházející období.

Jak pečovat o zahradu v letních měsících

Údržba trávníku a péče o zahradu v létě

Sečení trávy je v celku všední zahradní práce při péči o trávník v létě, kterou zvládá téměř každý. Avšak i obyčejné sekání má svá specifika, jimiž lze dosáhnout kvalitnějšího a tedy vzhlednějšího trávníku.

Abychom docílili zhoustnutí trávníku, měli bychom u něj zamezit růstu bočních výhonků. Nejúčinnější metodou je pravidelné sekání. Pravidelností také působíme preventivně proti přirozenému rozmnožování plevele tím, že nestačí nakvést a vysemenit. Nastavení výšky sečení by se mělo pohybovat mezi 3,5 – 5 cm, přičemž ve stínu a v období horka ponecháváme trávu spíš delší, sečeme ji až za chladnějšího počasí.

Chceme-li jednolitý trávník anglického typu, měli bychom divoké rostliny, jako jsou pampelišky nebo bodláky, průběžně odstraňovat i s kořenem. Kdyby se vám nechtělo do ručního vytrhávání, existují nástroje k tomu přímo určené, podívejte se na příklad na vytrhávač plevele od firmy Fiskars.

Údržba trávníku a péče o zahradu v létě
Údržba trávníku a péče o zahradu v létě

Pečování o okrasný záhonek

Léto je vrcholným obdobím vzhledu naší zahrady. Aby se okrasné rostliny měly možnost předvést v plné síle, potřebují dostatečnou vláhu, která jim v horkých letních dnech může chybět. Proto je pravidelné a přiměřené zalévání tou nejdůležitější péčí. Záhony bychom měli občas prokypřit hráběmi nebo kultivátorem, půda pak lépe udržuje vlhkost. U trvalek průběžně odstraňujeme odkvetlé květy a suché listy, rostlinu tím odlehčíme a osvěžíme tak celý vzhled.

Pečování o okrasný záhonek
Pečování o okrasný záhonek

Stejně tak jako u trávníku, i u okrasných záhonů se vyplatí odstraňovat plevel systematicky, pravidelně a i s kořeny. Nenecháme-li plevel vyrůst a vykvést, nevysemení se. Buď můžeme použít klasické zahradnické nástroje, jako jsou motyčka a hrábě, nebo můžeme zkusit specifičtější nástroj pro usnadnění práce, jako je například škrabka na plevel.

Pečování o okrasný záhonek
Pečování o okrasný záhonek

Užitkové rostliny vyséváme i v létě

Jarní období je nejvhodnějším časem pro setbu většiny plodin. Ovšem i na vrcholu léta můžete založit novou zeleninovou sklizeň. Pokud znovu vysejeme například mrkve s kratším kořenem, ředkve, ředkvičky, můžeme se těšit na pozdní úrodu. Léto je též vhodná doba na znovu vysetí salátů, jako je třeba špenát či polníček, který poskytuje úrodu až do prvních mrazíků.

Užitkové rostliny vyséváme i v létě
Užitkové rostliny vyséváme i v létě

Relativně nenáročná je pak i péče o zahradu v létě a venkovní pěstování bylinek. Péče o ně nevyžaduje velké úsilí a jejich využití v kuchyni je téměř neomezené. Je jen nutné rozlišit, zda máme bylinku vyžadující přímé slunce nebo stín. Sluneční světlo ocení bylinky, jako jsou mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, levandule, kdežto stín upřednostní například máta, medvědí česnek nebo libeček. Většinu bylinek si namnožíme jednoduchým odstřihnutím výhonku třeba klasickými nůžkami Fiskars. Nastříhané výhonky pak jednoduše zasadíme do půdy a zalijeme.

Užitkové rostliny vyséváme i v létě
Užitkové rostliny vyséváme i v létě

Začátek léta provází zrání oblíbeného ovoce: jahod a třešní. Budeme-li si chtít jahodníky rozmnožit, získat kvalitní novou sadbu z matečných rostlin, vhodným obdobím je čas těsně před sklizní jahod. Už v červnu nám také začnou zrát třešně. Po jejich sklizni bychom měli strom ořezat. Třešeň nemá ráda velkoplošné ořezávání, bohatě postačí, když strom zbavíme jen suchých větví. Můžeme využít pilku nebo zahradnické nůžky na silné větve. Například firma Fiskars má ve své nabídce nůžky s patentovaným mechanismem PowerGear X, který několikanásobně zvyšuje střižnou sílu a práci vám příjemně usnadní. Můžeme též napomoci i úrodě jablek a hrušek. Ty jsou v tento čas obsypány ovocem. Doporučuje se odstranit menší plody a ulevit tak stromu od příliš velké zátěže a vysílení.

Publikováno: 16. 6. 2017, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce