Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pečovat o zahradu v letních měsících

Jak pečovat o zahradu v letních měsících

Konečně jsme se dočkali teplého počasí a příroda, která teď bují v celé své kráse, je příslibem úspěšné letní sezóny. Zahrady nás začínají pomalu odměňovat za naší péči, se kterou bychom neměli ustat ani v létě. Přinášíme pár tipů na nadcházející období.

reklama

Údržba trávníku a péče o zahradu v létě

Sečení trávy je v celku všední zahradní práce při péči o trávník v létě, kterou zvládá téměř každý. Avšak i obyčejné sekání má svá specifika, jimiž lze dosáhnout kvalitnějšího a tedy vzhlednějšího trávníku.

Abychom docílili zhoustnutí trávníku, měli bychom u něj zamezit růstu bočních výhonků. Nejúčinnější metodou je pravidelné sekání. Pravidelností také působíme preventivně proti přirozenému rozmnožování plevele tím, že nestačí nakvést a vysemenit. Nastavení výšky sečení by se mělo pohybovat mezi 3,5 – 5 cm, přičemž ve stínu a v období horka ponecháváme trávu spíš delší, sečeme ji až za chladnějšího počasí.

Chceme-li jednolitý trávník anglického typu, měli bychom divoké rostliny, jako jsou pampelišky nebo bodláky, průběžně odstraňovat i s kořenem. Kdyby se vám nechtělo do ručního vytrhávání, existují nástroje k tomu přímo určené, podívejte se na příklad na vytrhávač plevele od firmy Fiskars.

Pečování o okrasný záhonek

Léto je vrcholným obdobím vzhledu naší zahrady. Aby se okrasné rostliny měly možnost předvést v plné síle, potřebují dostatečnou vláhu, která jim v horkých letních dnech může chybět. Proto je pravidelné a přiměřené zalévání tou nejdůležitější péčí. Záhony bychom měli občas prokypřit hráběmi nebo kultivátorem, půda pak lépe udržuje vlhkost. U trvalek průběžně odstraňujeme odkvetlé květy a suché listy, rostlinu tím odlehčíme a osvěžíme tak celý vzhled.

Stejně tak jako u trávníku, i u okrasných záhonů se vyplatí odstraňovat plevel systematicky, pravidelně a i s kořeny. Nenecháme-li plevel vyrůst a vykvést, nevysemení se. Buď můžeme použít klasické zahradnické nástroje, jako jsou motyčka a hrábě, nebo můžeme zkusit specifičtější nástroj pro usnadnění práce, jako je například škrabka na plevel.

Užitkové rostliny vyséváme i v létě

Jarní období je nejvhodnějším časem pro setbu většiny plodin. Ovšem i na vrcholu léta můžete založit novou zeleninovou sklizeň. Pokud znovu vysejeme například mrkve s kratším kořenem, ředkve, ředkvičky, můžeme se těšit na pozdní úrodu. Léto je též vhodná doba na znovu vysetí salátů, jako je třeba špenát či polníček, který poskytuje úrodu až do prvních mrazíků.

Relativně nenáročná je pak i péče o zahradu v létě a venkovní pěstování bylinek. Péče o ně nevyžaduje velké úsilí a jejich využití v kuchyni je téměř neomezené. Je jen nutné rozlišit, zda máme bylinku vyžadující přímé slunce nebo stín. Sluneční světlo ocení bylinky, jako jsou mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, levandule, kdežto stín upřednostní například máta, medvědí česnek nebo libeček. Většinu bylinek si namnožíme jednoduchým odstřihnutím výhonku třeba klasickými nůžkami Fiskars. Nastříhané výhonky pak jednoduše zasadíme do půdy a zalijeme.

Začátek léta provází zrání oblíbeného ovoce: jahod a třešní. Budeme-li si chtít jahodníky rozmnožit, získat kvalitní novou sadbu z matečných rostlin, vhodným obdobím je čas těsně před sklizní jahod. Už v červnu nám také začnou zrát třešně. Po jejich sklizni bychom měli strom ořezat. Třešeň nemá ráda velkoplošné ořezávání, bohatě postačí, když strom zbavíme jen suchých větví. Můžeme využít pilku nebo zahradnické nůžky na silné větve. Například firma Fiskars má ve své nabídce nůžky s patentovaným mechanismem PowerGear X, který několikanásobně zvyšuje střižnou sílu a práci vám příjemně usnadní. Můžeme též napomoci i úrodě jablek a hrušek. Ty jsou v tento čas obsypány ovocem. Doporučuje se odstranit menší plody a ulevit tak stromu od příliš velké zátěže a vysílení.

Autor: Fiskars (text a foto)

Související články

5 vychytávek, bez kterých se letos na zahradě neobejdete! 14  fotek

5 vychytávek, bez kterých se letos na zahradě neobejdete!

Očekávané jaro se pomalu probouzí a s ním přichází i příprava na zahrádkářskou sezónu. Nenechte se zaskočit a usnadněte si výsadbu nových rostlin, ...


Dobrá zpráva pro zahradníky 6  fotek

Dobrá zpráva pro zahradníky

Nikoho nezaskočí, že dnes telefon fotografuje a kapesním nožem můžeme šroubovat, nebo si stříhat nehty. Někde je sdružování funkcí logické a očekávate ...


Kultovní oranžové nůžky slaví jubileum 3  fotek

Kultovní oranžové nůžky slaví jubileum

Ostré kvalitní nůžky najdou své upotřebení jak v domácnosti, tak třeba i při péči o bylinky na zahradě. Málokdo ví, že klasické oranžové nůžky Fisk ...


Uspořádejte pro své přátele zahradní party! 4  fotek

Uspořádejte pro své přátele zahradní party!

Letní dny vyzývají k sešlostem s přáteli anebo třeba rovnou k narozeninovým oslavám a zahradním párty pod širým nebem. Pozvěte své blízké k sobě na ...


Provzdušnění - základ jarní péče o trávník 2  fotek

Provzdušnění - základ jarní péče o trávník

Každé jaro bychom měli trávník zbavovat od plstí a mechových ploch, které brání travnaté rostlině přijímat světlo a živiny. Doporučuje se provést t ...


Zbavte se plevele hned z jara 4  fotek

Zbavte se plevele hned z jara

Během teplých jarních dní se daří všem zahradním rostlinám, tedy i plevelu. Pusťte se do odplevelení již teď, nechte si do plic proudit svěží jarní ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×