reklama

Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž

Pokud plánujete postavit zahradní domek, garáž či pergolu, budete muset tyto drobné stavby něčím zastřešit. Pravděpodobně tou nejlepší a nejrychlejší variantou je použití asfaltových šindelů, které nezatěžují konstrukci. Pokládka šindelů je velmi jednoduchá a zručnější kutil ji hravě zvládne.

Víte jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu nebo garáž? V našem podrobném videu Vám ukážeme jak na to! Je to snadné.
Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž

Bednění

Musí být hotový dřevěný záklop z prken, OSB desek nebo v případě zahradních domků z palubek.

Nezapomeňte na správnou tloušťku bednění a správně dlouhé hřebíky. Tloušťka bednění by měly být alespoň 20 mm proto, aby šindele dobře unesla, ale především z toho důvodu, aby bylo možné šindele do záklopu přichytit dostatečně dlouhými hřebíky. Když budou hřebíky kratší než 20mm, hrozí riziko, že budou z bednění vylézat nebo že nebudou šindele v bednění dobře držet a první silnější vítr Vám je unese. Nehledě na to, že hřebíky o menší velikosti než 20mm téměř nelze chytit do prstů a při přitloukání se často bolestivě klepnete kladívkem do ruky.

Tloušťka i těch nejslabších šindelů je 2,7 mm, což znamená, že při tloušťce bednění 20mm budou šindele dobře přichyceny (hřebík musí projet dvěma šindeli instalovanými nad sebou, tedy min 5,4mm a dostatečně se chytit do záklopu). Hrot hřebíku navíc nevyjede z bednění na vnitřní spodní straně střechy, čímž nebude hyzdit její vzhled a šindele budou správně přichyceny.

Bednění
Bednění

Okapové plechování

Vždy je lepší použít oplechování okapní hrany a závětrné hrany, neboť toto oplechování odvádí vodu mimo střechu, a tak nemůže docházet k zatékání nebo zafouknutí vody nebo sněhu pod šindele nebo do bednění. Přesahy spojů plechování by měly být min. 10 cm. Plechování přitlučte hřebíky do záklopu někde ve vyšší části plechování. Pokud se plechování nepoužije, hrozí riziko pronikání vody do prken nebo OSB desek a tím může docházet k hnilobě. V případě domů je plechování nutností.

Okapové plechování
Okapové plechování

Instalace podkladních pásů

Po oplechování přichází na řadu instalace podkladního pásu – pojistné hydroizolace. U sklonů nad 35° není nutné podkladní pásy instalovat. Většina střech pergol, garáží a zahradních domků má ovšem nižší sklon, a tak je opět lepší podkladní pásy použít. Podkladní pásy chránit otevřenou střešní konstrukci před nepříznivým počasím před a během instalace, poskytuje dodatečnou ochranu proti kapilárně vzlínající vodě, chrání před poškozením způsobené bouřkami a eliminovat nerovnosti dřevěného podkladu

Instalace podkladních pásů
Instalace podkladních pásů

Instalace šindelů

Proto, aby byly šindele již od okapní hrany dobře přichyceny, je potřeba vytvořit a instalovat startovací řadu. Tu si připravíme tak, že uřízneme tabule šindele. Vzniknou vám seřezané asfaltové pásy, které budou mít na spodní straně samolepivé body.

Instalace podkladních pásů
Instalace podkladních pásů

Pokládka první řady šindelů

Spodní hranu šindelů zarovnejte na spodní hranu startovací řady a přitlučte hřebíky. Hřebíky musí být instalované těsně pod samolepivé body a ke každému bočnímu kraji a nad výřezy šindelů.

Pokládka šindelů na zbytek střechy

Druhou řadu zkraťte o půl šablony a opět instalujte jako první řadu. Třetí řadu a každou další zkraťte vždy o půl tabule. Střecha tak bude dobře vázaná a nikam nebude zatékat. Vždy si po pár instalovaných šindelích zkontrolujte, že jsou v zákryvu. Šindel nainstalujte až ke hřebeni.

Pokládka šindelů na zbytek střechy
Pokládka šindelů na zbytek střechy

Zakončení šindelů u hřebene a pokládka šindelů na hřeben

Na hřeben si vytvořte seříznutím šindele hřebenové šindele (nejlépe se vytvářejí z obdélníkového typu šindele) U bobrovky vyřízněte vždy jeden a dva kusy bobrovky a instalujte jeden a následně dva kusy vedle sebe. Střecha tak bude dostatečně překryta.

Zakončení šindelů u hřebene a pokládka šindelů na hřeben
Zakončení šindelů u hřebene a pokládka šindelů na hřeben

Publikováno: 17.8.2019, Autor: IKO (text a foto), Profil autora: Redakce