Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak postupovat při natírání kovu

Jak postupovat při natírání kovu

Starší garážová vrata, branka, kovový plot, stojan na věšení prádla nebo třeba železná konstrukce u balkonu dostávají díky počasí dost zabrat. Není proto divu, že se po nějakém čase na neošetřeném kovu objeví koroze. Také starší nátěr již neplní svou ochrannou funkci, po nějaké době začne praskat a odlupovat se. Je na čase natírání kovu vhodným nátěrem.

reklama

Každou kovovou část je před samotnou aplikací nátěru potřeba důkladně očistit. Rezavá místa obrousíme drátěným kartáčem, popř. smirkovým papírem. Následně odmastíme. K tomu je vhodný technický benzín či líh. Pokud použijeme k odstranění rzi bezoplachový odrezovač, postupujeme dle návodu, odpadá krok odmaštění, necháme pouze zaschnout, poté setřeme vzniklý šedý prášek a můžeme natírat základní barvou. Především u zábradlí, kde se často dotýkáme povrchu, překontrolujeme, zda nedošlo při odstraňování odlouplé barvy ke vzniku nerovností, takové místo je lepší vytmelit a po zaschnutí přebrousit.

Barvu lze odstranit také tzv. barvožroutem, nebo-li chemickým odstraňovačem nátěrů. Nanáší se štětcem ve slabé vrstvě, nechá se působit 15 - 45 minut v závislosti na venkovní teplotě a poté se odstraní ocelovou špachtlí. V případě potřeby je nutné celý postup zopakovat. Odstraňovač je vhodný k odstranění olejových, alkydových, disperzních, syntetických, nitrocelulózových a dvousložkových nátěrů ze dřeva, kovu (vyjma hliníku) a kamene.

Základní nátěr zabrání vzniku další koroze

Vhodným základním nátěrem může být PRAGOPRIMER STANDARD s 2000, který má vynikající antikorozní vlastnosti a velice rychle schne. Používá se k nátěrům oceli i železa v exteriéru i interiéru. Povrch, na který nátěr aplikujeme, musí být suchý a čistý, zbavený všech nečistot, viz odstavec výše.
PRAGOPRIMER STANDARD S 2000 se vyrábí ve třech odstínech - šedé, červenohnědé a bílé. Bílou barvu volíme v případě, kdy bude odstín vrchního nátěru světlejší. Nátěr necháme zaschnout alespoň 24 hodin.

Finální nátěr

Pro aplikaci závěrečného, nebo-li vrchního nátěru je vhodné použít kvalitní barvu na kov. Léty prověřený je syntetický email INDUSTROL UNIVERZÁL S 2013. Vybírat lze z široké škály odstínů, je vhodný pro nátěry plotů, dveří, zárubní, parapetů, drobných konstrukcí a průmyslových předmětů, dřevěného nábytku a obložení, zahradního nábytku, omyvatelných a otěruvzdorných nátěrů stěn. Lze jej dlouhodobě skladovat. Pokud je email hustší, pro nátěr štětcem či válečkem použijeme ředidlo na syntetické barvy S6006.

Natírá se vždy na dokonale zaschlý základní nátěr v jedné až dvou vrstvách dle potřeby. Mezi dvěma vrstvami je potřeba časová prodleva alespoň 24 hodin.

Náš tip na závěr

Přestože je paleta barev nátěru INDUSTROL UNIVERZÁL S 2013 opravdu široká, může se stát, že vám nebude vyhovovat žádný z předložených odstínů. Ani potom není potřeba shánět vhodný odstín jinde. Stačí zajít do odborné prodejny (např. Barevný ráj, Barvy a laky drogerie), kde vám namíchají požadovaný odstín třeba i v matném provedení.
Všechny uvedené přípravky lze zakoupit také v internetovém obchodě prodejen BALshop.cz.

Autor: BAL (text a foto), Pavel Zeman (foto)

Klíčová slova:


Související články

Industrol - garážová vrata v novém kabátě 35  fotek

Industrol - garážová vrata v novém kabátě

Vem to industrolem a máš pokoj, říkávalo se, a platí to i dnes. Stále platí, že jde o kvalitní nátěr na kov a dřevo, který je odolný a dlouho vydrží. ...


S Industrolem parapet jako nový 9  fotek

S Industrolem parapet jako nový

Dokud neudeří první mrazíky, ještě stále můžeme na zahradě či u domu dohnat některé resty, na které nám přes rok nezbyl čas. Takovým úkonem je i nátěr ...


Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě 6  fotek

Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě

Pokud máte kovový plot, ale není hliníkový, je nutné jej opatřit vhodným nátěrem. Na jedné straně je potřeba jej ochránit, na straně druhé můžete p ...


Zárubně barevně sladěné s dveřmi 23  fotek

Zárubně barevně sladěné s dveřmi

Představte si zcela běžné kovové zárubně (lidově futra) natřené na takový ten obecně nepříliš oblíbený odstín hnědé barvy. Dokud máte původní dveře, k ...


Stojan na květiny 14  fotek

Stojan na květiny

Mám moc ráda květiny. Doma v květináčích i ve váze, venku na záhonech a také kolem domu v různých stojanech. Pokud jsou ale stojany ze dřeva, které má ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×