Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak připravit bazén na zimu?

Jak připravit bazén na zimu?

Tak už je to tady. Léto se chýlí ke svému konci a každý už myslí na to, jak včas připravit svou zahradu na přezimování. Kdo na ní má bazén, bude se muset postarat i o něj. Nejde však o nic složitého, mrkněte jak připravit bazén na zimu.

reklama

Například i proto, že se na zimu prakticky z žádného moderního bazénu nemusí vypouštět voda. Výjimku tvoří především starší betonové bazény nebo bazény s vnitřním dlaždicovým obkladem. Do pórů betonu i spár mezi dlaždicemi totiž vniká voda, která při zamrznutí může způsobit jejich roztahování a hrozí prasklinami.

U moderních nadzemních a rovněž zapuštěných bazénů však stačí před zimou upustit vodu pod vratné trysky. Voda, která v bazénu zůstane, může klidně zmrznout - bazén se nepoškodí. Ale ještě před tím je nutné postarat se o samotnou vodu. Takže jak správně zazimovat bazén? Odborník tuto práci rozdělil do sedmi kroků.

Vyčistěte bazén a upravte vodu

Zazimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody je mezi 10 až 15 °C. Správně zazimovat bazén se podaří jen tehdy, když je voda v bazénu náležitě čistá. Nejprve je tedy potřeba postarat se o očistu bazénu i vody. Ze dna odstraňte všechny nečistoty. Nejsnadněji to půjde pomocí bazénového vysavače. Pokud zůstanou nějaké nečistoty plavat na hladině, musí také pryč – pomůže ruční síťka na teleskopické tyči.

Po odstranění mechanických nečistot upravte složení vody. Zkontrolujte a podle potřeby upravte úroveň pH, tvrdosti vody a chlóru. A to pomocí příslušných testerů a bazénové chemie. Pak zapněte filtraci a nechte ji běžet, aby se voda v bazénu dobře promíchala.

Snižte hladinu vody

Následně odpusťte z bazénu vodu asi deset centimetrů pod skimmer. Na místo hlavy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. Pokud zátku nepoužíváte, odpusťte vodu pod úroveň vratné trysky, hlavu vratné trysky demontujte i s kroužkem a oba díly uskladněte.

Očistěte bazén

Stěny bazénu pod i nad hladinou dobře očistěte speciálním čistícím přípravkem, například výrobkem Azuro Clear Forte. Pak od bazénu odpojte hadice a vylijte z nich vodu. Pomoci si můžete třeba vysavačem na mokré vysávání.

Aplikujte zazimovací přípravek

Do zbylé vody v bazénu, vmíchejte podle návodu na obalu zazimovací přípravek Azuro Zima, který bude až do jara účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů.

Postarejte se o výbavu bazénu

Náležitou péči je třeba věnovat také pískové filtraci a další výbavě bazénu, jako je tepelné čerpadlo nebo solární ohřev.

Pískovou náplň filtrace propláchněte, resp. dezinfikujte písek ve filtraci rozpuštěným přípravkem Azuro Chlor Šok – G, který aplikujete přímo do skimmeru (viz návod na přípravku). Pokud byla náplň používaná už druhou sezonu, raději ji vyměňte za novou. Dá se koupit v balení po 25 kg asi za 250 korun. Z filtrace pak demontujte čerpadlo i hadice. Také z nich vylijte zbylou vodu. Vodu vypusťte i z filtrační nádoby.

Pokud máte bazén vybavený solárním ohřevem, odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte je na místo, kde nemrzne.

Pokud máte tepelné čerpadlo, odpojte je od elektrické sítě a uzavřete obtokové ventily. Z čerpadla vypusťte vodu a tu, co zbyla ve výměníku čerpadla, pečlivě vysajte.

Přes zimu v bazénu nesmí být žádné příslušenství, jako jsou například bazénové schůdky nebo plavecký protiproud. Proto je demontujte, očistěte, zbavte veškeré vody a vlhkosti a uložte na místo, které je suché a kam nemůže mráz.

Zapuštěný bazén zakryjte, nadzemní nechte odkrytý

Pokud nemáte praktické posuvné zastřešení bazénu, zakryjte na závěr zakryjte bazén krycí plachtou, která bazén i vodu ochrání během podzimu před padajícími nečistotami (např. listím a jehličím). Na zakrytí zapuštěného bazénu použijte speciální zazimovací plachtu typu kris-kros. Po splnění výše uvedených kroků bude bazén dobře připraven na přezimování a jeho opětovné uvedení do provozu na jaře bude rychlé a bezproblémové.

Pozor!

Pokud máte nadzemní, nikoliv do země zapuštěný bazén, zakryjte jej na podzim krycí plachtou, jakmile však přijdou mrazíky a na hladině se začne tvořit ledová tříšť, plachtu z bazénu sundejte a přes zimu nechte bazén odkrytý!

www.mountfield.cz

Autor: Mountfield (text a foto)

Související články

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání… 8  fotek

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání…

Také vás napadlo, že byste si letos mohli na zahradu už konečně pořídit bazén? Jistě, můžete se do jeho výstavby podle nějakého kutilského návodu p ...


Sněhové frézy: Záchrana je na cestě! 7  fotek

Sněhové frézy: Záchrana je na cestě!

Tak nám konečně nasněžilo! Už bylo na čase… Děti a lyžaři jásají, ale chalupáři, obyvatelé horských samot a majitelé horských penzionů to spíš vidí ...


Nejlepší pomocníci na přípravu dřeva 6  fotek

Nejlepší pomocníci na přípravu dřeva

Počasí v těchto dnech nám už naznačuje, že je třeba myslet na zimu, která se blíží mílovými kroky. Ne snad, že bychom už měli kupovat kožichy, ale ...


Kavkazská jedle - nejoblíbenější vánoční strom českých domácností 3  fotek

Kavkazská jedle - nejoblíbenější vánoční strom českých domácností

Vánoce se kvapem blíží a k svátkům neodmyslitelně patří prodej vánočních stromků. Mountfield již tradičně začíná koncem listopadu jejich prodej ve ...


Sněhová fréza Ariens Pro 32 a videotest Českého Kutila

Zima se skoro každý rok rozmýšlí, jestli nás zasype sněhem a pak to vezme hopem. Vyzkoušeli jsme, jak si sněhová fréza Ariens od Mountfielda poradí ...

Krbová kamna: Levné vytápění, luxusní životní styl 6  fotek

Krbová kamna: Levné vytápění, luxusní životní styl

Za okny pošmourno a nevlídno, doma chladno, na duši smutno? Potřebujete krbová kamna s proskleným ohništěm! Vytopíte s nimi nejen chatu či chalupu, ...


Sněhové frézy pro precizní úklid sněhu 8  fotek

Sněhové frézy pro precizní úklid sněhu

Sněhová fréza je součástí výbavy již většiny rodinných domů, ale využití má také při úklidu městských komunikací i příjezdových cest nejen v horský ...


Extrémní léto vyžaduje extrémní servis strojů 3  fotek

Extrémní léto vyžaduje extrémní servis strojů

Máme za sebou extrémně horké léto. V mnoha dnech padaly teplotní rekordy, tráva byla často seschlá, místy i vypálená a nemuselo se tolik sek ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×