Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak si správně vybrat sněhovou frézu

Jak si správně vybrat sněhovou frézu
Na trhu je možné vybírat z celé řady modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz. Nejedná se o stroj na jednu sezonu, proto by na něj měla být poskytována minimálně pětiletá záruka. Stejně tak je důležité, aby měl specialista široké servisní zázemí a dokázal garantovat rychlou i dlouhodobou dostupnost náhradních dílů. Jestli si pořizujete kvalitní stroj, můžete zjistit už při nákupu v prodejně. Zde je jednoduchý návod, jak to udělat.
reklama

1. Lopatky kovového šneku se při stisku rukama nesmí pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje.
2. Zatlačíte-li maximální silou shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu např. s rampouchy.
3. Při zatlačení na vnitřní boční stranu bunkru, se od ní nesmí odchýlit šnek. V místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky.
4. Řazení by mělo být snadné a chod páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě se může jednat o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí.
5. Řadicí páka musí být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu. Neměli byste se k ní shýbat.
6. Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí klička otočit více než 3x. Vzhledem k častému využívání této funkce by vás více otáček obtěžovalo. Naprosto ideální je ovládání joystickem.
7. Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm. U vyšších modelů se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru, než jsou výše zmíněné, je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene „V“.

Typy fréz; jak pracují

Frézu je potřeba vybírat podle typu povrchu, který budete odklízet a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat.

Fréza dvoustupňová – je určena k odstranění déle ležícího, udusaného, mokrého, přemrzlého či zledovatělého sněhu, a to z jakýchkoli povrchů. Ideální stroj k rodinnému domu, chatě, či chalupě.

Fréza jednostupňová – odklidí malé terasy a chodníčky se zpevněným povrchem pokrytým čerstvým sněhem(úklid nejlépe ihned po jeho napadnutí).

Kategorizace jednostupňové a dvoustupňové sněhové frézy vychází ze způsobu odhozu sněhu:

Sněhové frézy jednostupňové i dvoustupňové jsou většinou benzinové, popř. jednostupňové mohou být elektrické či existuje varianta dvoustupňových sněhových fréz na akumulátor. Akumulátorové modely fréz jsou oblíbené právě proto, že díky tichému provozu nezatěžují sousedy téměř žádným hlukem. Vhodné jsou proto třeba do satelitních městeček.

Dvoustupňové modely se dělí na kolové a pásové:

Kolové sněhové frézy jsou mnohem rozšířenější; mohou být vybaveny praktickým systémem Free Wheel nebo automatickým diferenciálem, což jsou systémy, které umožňují jednodušší manipulaci s frézou při zatáčení a couvání.

Pásové frézy se pohybují pomocí pásů, které umožňují snadnější manipulaci v podmínkách, při kterých nedochází k odklízení sněhu až na zpevněný povrch. Tyto pásové frézy snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích. Jde o frézy do náročných podmínek, které díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách.

Jak pracuje jednostupňová sněhová fréza?

Rotující lopatky z tvrzené pryže (šnek) nabírají sníh z odklízeného povrchu a skrz odhozový komín jej odhazují do velké vzdálenosti (až 10 m) přesně tam, kam potřebujete. Sníh dokonale „vymetou" z každé skuliny.
Kromě odklízení sněhu mají rotující lopatky za úkol pohybovat frézou dopředu. Nahrazují tak pojezdové systémy s převodovkami.

Jak pracuje dvoustupňová sněhová fréza?

1. stupeň
Otáčející se ocelový šnek s pilovými zuby prořezává odklízenou vrstvou sněhu, který tak postupně odkrajuje z povrchu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy na malé, které následně dopraví do prostoru, kde je umístěn vysokootáčkový ventilátor.
2. stupeň
Speciálně tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátoru naberou rozdrcený sníh od šneku a skrz otočný komín jej odhodí přesně tam, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu si jednoduše nastavíte pákou nebo joystickem přímo na ovládacím panelu.

Poradna odborníka

Na otázky odpovídá specialista na sněhové frézy, František Turek ze společnosti Mountfield.

Proč je sněhová fréza tím nejlepším strojem pro úklid sněhu?
Tento stroj perfektně odklidí sníh při minimální časové investici a fyzické námaze, a to až 20x rychleji než lopata nebo hrablo. Jeho ovládání je jednoduché a k obsluze není potřeba téměř žádná síla.

Podle čeho sněhovou frézu vybírat?
Určitě podle typu povrchu, který budete odklízet, a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Jedná-li se o malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem, zvládne je fréza jednostupňová. Jestliže ale budete odstraňovat i déle ležící udusaný, mokrý či zledovatělý sníh, a navíc i z jiných než zpevněných povrchů, pořiďte si dvoustupňový model.

Jak se při výběru nespálit, jak poznat, že kupuji opravdu kvalitní frézu?
Zjistěte, v jaké zemi byl stroj vyroben. Pochází-li z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že si pořizujete opravdu kvalitní model. Samozřejmostí by měla být alespoň 5letá záruka, široké servisní zázemí prodejce a rychlá a dlouhodobá dostupnost náhradních dílů. Prověřte pevnost bunkru, stabilní uložení šneku a bytelnost jeho lopatek.
Řadicí páka musí být dobře přístupná a řazení by mělo být snadné. Při výběru sněhové frézy vyzkoušejte také odhozový komín. Vybírejte stroj s minimálním průměrem kol 33 cm. U dvoustupňových modelů vyšší třídy se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru je pak pohyb se strojem příliš obtížný.

Kdy je nejlepší si sněhovou frézu pořídit?
Doporučuji nečekat až na první přívaly sněhu a frézu si raději pořídit už teď. Čím dříve, tím lépe, vždyť zima už letos varovným prstem pohrozila.

www.mountfield.cz

Autor: Mountfield (text a foto)

Související články

Soutěž pro všechny kutily o skvělé ceny od Mountfieldu! 4  fotek

Soutěž pro všechny kutily o skvělé ceny od Mountfieldu!

Co je ozdobou každé správné dílny? Přece kvalitní nářadí. Pro všechny kutily tady máme soutěž se společností Mountfield právě o skvělé ceny do vaší ...


Sekačka MAX 53 VBD Allroad Aluminium s motorem Briggs&Stratton - videotest

Vyzkoušeli jsme opravdu výkonnou sekačku od Mountfielda se silným motorem, která si poradí i s přerostlým trávníkem. Motor Briggs&Stratton, lehká h ...

Sněhová fréza Ariens Pro 32 a videotest Českého Kutila

Zima se skoro každý rok rozmýšlí, jestli nás zasype sněhem a pak to vezme hopem. Vyzkoušeli jsme, jak si sněhová fréza Ariens od Mountfielda poradí ...

Legendární KOLO ŠTĚSTÍ opět na scéně! VYTOČTE SI SLEVU až 100 % na všechno podzimní a zimní zboží! 2  fotek

Legendární KOLO ŠTĚSTÍ opět na scéně! VYTOČTE SI SLEVU až 100 % na všechno podzimní a zimní zboží!

Ve všech 56 prodejnách Mountfield se opět roztočilo slavné Kolo štěstí! A v novém atraktivním hávu. Na pouhých 25 políčkách je umístěno a může vám ...


Sněhová fréza Ariens se závějí nelekne 31  fotek

Sněhová fréza Ariens se závějí nelekne

Konečně jsme se dočkali a napadl sníh. Velkou radost z toho mají děti a lyžaři, menší motoristi a ti kteří sníh musí uklízet nebo jim brání při ces ...


Vyhrajte sněhovou frézu Ariens od Mountfieldu 2  fotek

Vyhrajte sněhovou frézu Ariens od Mountfieldu

Blíží se zima a s ní spojené neoblíbené odklízení sněhu. Zapojte se do naší nové soutěže se společností Mountfield a tuto zimní dřinu si usnadněte dík ...


Výherce sněhové frézy od Mountfieldu 2  fotek

Výherce sněhové frézy od Mountfieldu

Ten, kdo nelenil a zasoutěžil si s námi o sněhovou frézu od Mountfieldu, už jiště netrpělivě čeká a přešlapuje... Stačilo jen správně zodpovědět tři s ...


Štípačka na dřevo 6  fotek

Štípačka na dřevo

Štípačka je vhodná pro každého, kdo pravidelně – byť i jen jednou ročně – zpracovává dřevo. U štípaček platí, že šetří čas a tělo už od prvního špalku ...


Co s větvemi a mlázím 7  fotek

Co s větvemi a mlázím

Je to věčný kolotoč. Pokud chceme mít pěkně udržovanou a zdravou zahradu, musíme pravidelně prosvětlovat koruny ovocných stromů, zastřihávat živé plot ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 13.9.2018 10:13 Jana
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 17.5.2018 11:16 Pavel
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
0
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×