Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak si vybrat vhodné čerpadlo

Jak si vybrat vhodné čerpadlo

Na zahradě i v domě se často neobejdeme bez zahradního čerpadla. Jak si ale takové zařízení správně vybrat? Nemusí to vždy být to nejdražší čerpadlo, které vám poskytne co potřebujete. Jiné čerpadlo si vyberete na přečerpávání dešťové vody, jiné na čištění bazénu nebo jezírka a jinak se používá kalové čerpadlo.

reklama

S čím napojit zahradu

„Především k zalévání jsou díky dostatečnému průtoku a výtlaku určena zahradní povrchová čerpadla. Na výběr jsou podle konkrétních potřeb čerpadla s elektrickým nebo benzinovým motorem,“ říká Karel Hromada, specialista na tuto techniku ze společnosti Mountfield.

Z povrchových čerpadel určených pro zahradu, vyzdvihněme napříkladTallas D-EBOOST 1100. Ten představuje špičku mezi čerpadly se zabudovanou elektronickou řídící jednotkou. Je kombinací nejmodernějšího designu, vysokého výkonu a technologické vyspělosti. Samozřejmostí je průtokový i tlakový senzorem pro automatické spínání a ochranu proti běhu na sucho.

V případě, že potřebujeme dopravit vodu z větší hloubky, je lepší zvolit některé tlakové ponorné čerpadlo. Nabízí se například ponorné čerpadlo Tallas D-ESUB 1200, což je špičkové tlakové čerpadlo na užitkovou vodu se zabudovanou ochranou proti běhu na sucho taktéž díky tlakovému i průtokovému senzoru.

Všechna povrchová čerpadla se hodí k nezávislému čerpání čisté užitkové vody z bazénů, ze studen, z jímek i z přírodních toků a nádrží. Jsou lehce přenosná a hravě „utáhnou“ nejen kropení pistolí, ale i větší zavlažovací systémy s několika postřikovači.

Tam, kde není v dosahu elektrický proud a potřebujeme čerpat značné objemy vody (například z jezírek apod.), je doporučeno zvolit čerpadlo s benzinovým motorem.

Zároveň je důležité, aby základní konstrukční prvky každého dobrého zahradního čerpadla byly vyrobeny z nekorodujících materiálů jako je ušlechtilá ocel, litina nebo vysoce odolné plasty. V obchodě bychom se proto měli zajímat i o to, z čeho je čerpadlo zhotoveno – aby nám co nejdéle a bez poruch sloužilo. Toto doporučení ostatně platí při výběru jakéhokoliv čerpadla, tedy i těch, o nichž bude ještě řeč.

Voda do domu

Moderním trendem je využívání automatických domácích vodáren, které nabízejí komplexní řešení rozvodu pitné vody nejen na zahradě, ale především v domě. Tyto vodárny jsou tvořeny čerpadlem a nádrží - zásobníkem vody. Pro menší rodinné domky nebo rekreační objekty většinou postačí vodárna s nádrží o objemu 24 litrů.

Výkon každé domácí vodárny je určován výkonem čerpadla, kterým je osazena. Velikost nádoby, zásobníku vody, ovlivňuje četnost spínání a navrhuje se podle počtu odběrných míst a počtu odběrů. Je výhodou, pokud je na vodárně přímo instalován filtr, který zabraňuje průniku nečistot do nádrže.

Když musí voda pryč

Hlavním kritériem správného výběru čerpadla je míra znečistěnípřečerpávané kapaliny.

Pokud odčerpáváme čistou nebo lehce znečištěnou vodu, můžeme použít širokou škálu běžných ponorných čerpadel, která jsou uzpůsobena k čerpání velkého množství vody z malé hloubky. Ale pro vyprazdňování nádrží se špinavou užitkovou vodou, k odvodňování bažin a rybníčků, k čerpání fekálií nebo splašků ze zatopeného sklepa, se používají ponorná kalová čerpadla. Na oběžném kole totiž mají speciální řezací nástavce, které si umí poradit i s hodně znečistěnou tekutinou. Nevadí jim ani hrubé příměsi, jako je například hustý kal, písek, kousky dřeva a jiný odpad.

Jedná se tedy o výkonné stroje, u kterých platí ještě jedno pravidlo: čím usilovněji a rychleji pracují, tím lépe. I proto mají relativně malou výtlačnou výšku (většinou do 12 m), ale velký čerpací výkon až do350 litrů kalové vody za minutu.

Kde čerpadlo koupit?

S výběrem konkrétní značky a typu čerpadla by nám měl poradit prodejce, který se na tuto techniku specializuje. Ten by nám měl také odpovědět na další otázky týkající se parametrů výrobku, jeho kvality a tomu odpovídající spolehlivosti.

Autor: Anna Kapková (text), Mountfield, Tallas, Oleo-Mac (foto)

Související články

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání… 8  fotek

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání…

Také vás napadlo, že byste si letos mohli na zahradu už konečně pořídit bazén? Jistě, můžete se do jeho výstavby podle nějakého kutilského návodu p ...


Robotická sekačka - čas dát si kávu 8  fotek

Robotická sekačka - čas dát si kávu

Snili jste už někdy o tom, že nemusíte sekat trávník na své milované zahradě? Nebo že to za vás udělá nějaký noční travní skřítek? Pokud ano, čtěte dá ...


Stroj, bez něhož se neobejdete - to je pro mnohé zahradní traktor 15  fotek

Stroj, bez něhož se neobejdete - to je pro mnohé zahradní traktor

Je to blažený pocit rozhlédnout se po širé ploše vaší zahrady, nechat se pohltit její rozlohou, potěšit se její promyšlenou architekturou, procítit ...


Zahradní traktor XHT 240 4WD pro kopce i roviny 38  fotek

Zahradní traktor XHT 240 4WD pro kopce i roviny

Na malou zahradu stačí sekačka, pro větší je výhodnější traktor. Co ale se zahradou, která je nejen velká, ale ještě členitá nebo kopcovitá? Je to ...


Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu 37  fotek

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu

Bez vody to zkrátka nejde, bez jídla se chvíli obejdeme, bez vody však nikoliv, a stejně tak je na tom naše zahrada, záhonky, tráva a kytky. Vody j ...


Pro všechny zahrádkáře: Soutěžte s Mountfieldem a vyhrajte skvělé ceny! 4  fotek

Pro všechny zahrádkáře: Soutěžte s Mountfieldem a vyhrajte skvělé ceny!

Je zahrada vaší pýchou a péče o ni vaší radostí? Můžeme k tomu přispět i my! Zúčastněte se soutěže společnosti Mountfield a vyhrajte kvalitní zahra ...


Zalévání – závlahové systémy 14  fotek

Zalévání – závlahové systémy

Zavlažovací systém se může na první pohled jevit jako přehnaně nákladná a zbytečná investice, ale při podrobnějším pohledu se možná přesvědčíte o prav ...


Požehnaná rotace budiž pochválena aneb Sezona rotačních sekaček začíná 6  fotek

Požehnaná rotace budiž pochválena aneb Sezona rotačních sekaček začíná

Rotace je dokonalý pohyb, z něhož vždy vychází něco činorodého, užitečného. Jen vzpomeňme třeba vodní nebo větrné mlýny, lodní šrouby, vrtule letec ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jakou strunu do sekačky Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×