Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak správně pečovat o povlečení

Jak správně pečovat o povlečení

Koupili jste si po delší době nové bavlněné povlečení a nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Zde je několik praktických rad, které Vám rychle a jednoduše pomohou zachovat povlečení stále jako nové!

reklama

Při péči o bavlněné ložní povlečení se vždy vyplatí dbát pokynů a doporučení výrobce. Ta naleznete zpravidla na etiketě výrobku, u povlečení i na nášivce uvnitř. Každý výrobce může mít pokyny k údržbě jiné a je dobré k nim přihlédnout, v podstatě však postačí dodržovat všeobecné osvědčené zásady.

Nejdřív vyprat!

To je opravdu nezbytně nutné, protože potištěná látka obsahuje velké množství zbytkových barev a mnohdy může být z výroby i zaprášena nebo dokonce ošetřena dalšími přípravky (například za účelem skladování). Nikdy proto zakoupené povlečení nepovlékejte, ale rovnou jej vhoďte do pračky. Nelekněte se, pokud bude povlečení při prvním či druhém praní pouštět barvu - je to naprosto přirozené, jedná se pouze o zbytkové množství.

Na kolik stupňů prát povlečení?

Doporučená teplota praní je u jednotlivých výrobců různá, nejčastěji však 40 °C nebo 60 °C. Dnes již dle nejnovějších výzkumů pro dosažení požadované čistoty ložního povlečení postačí 40 °C, protože i ty nejběžnější prací prostředky obsahují složky, které zničí většinu mikrobů i při nižších teplotách. Navíc ušetříte životní prostředí a v neposlední řadě i pár korun.

Doporučení od výrobce tedy vnímejte jako nejvhodnější způsob údržby pro zachování dlouhé životnosti barev a tvaru povlečení. U kvalitních výrobků se nemusíte bát zvolit teplotu vyšší než doporučenou. V současné době se již kvůli bohatým potiskům a zipovým uzávěrům nedoporučuje povlečení vyvářet.

TIP: kvalitní povlečení české výroby najdete u firmy Matějovský

Proč prát povlečení naruby a zapnuté?

Tím, že povlečení obrátíte naruby a zapnete, zabráníte mechanickému poškození lícové strany. Zapnuté povlečení se vám nemůže obrátit zpět, navíc do něj nenapadají další kusy prádla, což by mohlo zapříčinit nerovnoměrnou zátěž bubnu nebo zbytečnou deformaci látky.

Jaký prací prostředek zvolit?

Povlečení můžete prát jak v pracím prášku, tak v pracím gelu. Obecně však platí, že při použití pracího prášku se dosahuje vyšší čistoty, gely jsou zase šetrnější k vláknu. Bílé a světlé povlečení perte v prostředku na bílé, tmavé a černé povlečení v prostředku na tmavé prádlo.

Na různobarevné povlečení (včetně černobílého) zvolte prací prostředek na barevné prádlo. Pozor na přípravky s optickými zesvětlovači, pokud je použijete, tak pouze na bílé a světlé kousky. Ani na bílé povlečení se nedoporučují se bělidla, některé druhy mohou narušit jemné vlákno a časem i strukturu látky.

Lze povlečení prát s aviváží?

Aviváž se při praní ložního povlečení nedoporučuje, protože použitím dochází k obalení vláken resp. ke vzniku velmi tenkého filmu, který znemožní látce dýchat a odvádět vlhkost. Chcete-li mít ložní prádlo voňavé, zvolte raději výrazněji parfémovaný kvalitní prášek či gel.

Je vhodné sušení v sušičce?

Sušení v sušičce někteří výrobci nedoporučují. Sušička povlečení neuškodí, pokud ji správně použijete. U bavlněného ložního povlečení je lepší zvolit nízkou teplotu, která bude šetrná k jemným vláknům, barevnému potisku a případně zipovému uzávěru. Pokud sušíte klasicky, nezapomeňte povlečení vždy pořádně rozklepat a narovnat. Nikdy jej nevěšte za rohy, mohlo by tak dojít k trvalé deformaci. Stejně jako u praní je vhodné povlečení sušit naruby, tentokrát však kvůli přímému kontaktu barev se sluncem.

TIP: věděli jste o nežehlivém povlečení?

Jak si usnadnit žehlení?

Přírodní materiály (zejména bavlna) mají jen málo nevýhod. Jednou z nich je přirozený sklon k mačkání a tedy i nutnost žehlení. Pokud však použijete nízké otáčky při ždímání, prádlo nenecháte dlouho ležet zmačkané v pračce a pořádně jej pověsíte, žehlení nebude náročné. Opět je kvůli potisku na místě otočit povlečení naruby, nejlépe se žehlí na program „bavlna“ a ještě vlhké. Pokud povlečení necháte přeschnout, budete mít více práce. Pozor si dejte na zipový uzávěr, kolem něj žehlete opatrně, aby nedošlo k zatavení. Po vyžehlení nechte látku nejprve vychladnout, teprve poté povlečení složte a uložte, předejdete tím zapaření.

A jaké zásady při péči o ložní povlečení dodržujete vy?

Autor: Matějovský (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Romantická ložnice v černobílém 9  fotek

Romantická ložnice v černobílém

Mnohá malá holčička sní o romantické – princeznovské postýlce s baldachýnem, s květinami, které obtáčí sloupy okolo postele a s výhledem na krásnou zá ...


Postel s knihovnou - 1.díl 19  fotek

Postel s knihovnou - 1.díl

Trocha místa navíc se vždycky hodí a v dětském pokoji to platí dvojnásob. Spousta plyšáků a hraček přece potřebuje svoje místečko, stejně jako peřiny ...


Postel na míru pokoji i spáčům 23  fotek

Postel na míru pokoji i spáčům

Koupit postel do malého prostoru bývá problém. Buď byste museli spát v poloze skrčence, nebo se kolem čela postele plížit k oknu bokem jako ve špatné ...


Postel pod patro v úzké místnosti 18  fotek

Postel pod patro v úzké místnosti

I v malém prostoru lze vytvořit praktické a příjemné místo na spaní. V tomto případě je v úzké a dlouhé místnosti pod zvýšeným patrem dětský pokojíček ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×