reklama

Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta?

Dřevěná masivní podlaha je skutečnou perlou dokonalosti v každém interiéru. Pokud o jejím pořízení uvažujete nebo dokonce již dřevěnou podlahu ve svém bytě máte, pak jistě oceníte rady a tipy, jak ji udržet po dlouhá léta v perfektním stavu. Stačí dodržet pět jednoduchých zásad.

Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta? Stačí dodržet pět jednoduchých zásad a podlaha zůstane jako nová několik let!
Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta?

1) Výběr dřeviny na míru vašim potřebám

Základním předpokladem pro to, aby dřevěná podlaha zůstala dlouhé roky krásná je již její samotný výběr. Pro každou místnost a účel je vhodný jiný druh dřeviny. Základním kritériem pro výběr je míra a typ zátěže masivní podlahy. Dále pak samozřejmě přihlédněte k vzhledu podlahy. Roli také jistě budou hrát finance. V hodně exponovaných místech, jakými jsou například kuchyně nebo obývací pokoj však investici dobře zvažte. Zde je namístě volit kvalitnější hustší dřeviny.

Ideální podlahovou krytinu v kuchyni a obývacím pokoji představuje dubová podlaha nebo podlaha z jasanu. Dětské hry a dovádění v dětském pokoji s přehledem zvládne i měkčí dřevina jako borovice nebo modřín. Do ložnice nebo pokoje pro hosty je vhodné i měkké dřevo, jakým je smrk.

2) Odborná pokládka je klíčem ke kvalitě

Pokud vyberete sebekvalitnější dřevěnou podlahu, ale podceníte její pokládku, pak si můžete v budoucnu zadělat na pěkné problémy. Masivní podlahu by proto měli pokládat proškolení odborníci.

Ti si dokáží poradit s pokládkou podlahy v jakémkoliv prostoru, zvolí nejvhodnější typ pokládky. Dřevěnou podlahu lze pokládat třemi způsoby:

  • pomocí sponek
  • šroubováním
  • lepením
2) Odborná pokládka je klíčem ke kvalitě
2) Odborná pokládka je klíčem ke kvalitě

Každý způsob pokládky má své opodstatnění v daném prostoru a má svá specifika, které odborník hravě zvládne. Díky odborné pokládce nehrozí deformace podlahy vlivem „pracování dřeva“. Nevzniknou nevzhledné spáry, do kterých zatéká voda a drží se v nich prach a špína, nebo naopak vyboulení podlahy. Nehrozí křivé položení, které kazí celkový dojem z krásné podlahy.

3) Povrchová úprava podlahy

Aby podlaha byla dlouho krásná měli byste zvolit správný povrch a ošetření pochozí vrstvy podlahy. Pochozí vrstva je nejvíce namáhaná a správné ošetření zabrání vzniku prasklin a škrábanců. Nejoblíbenějším typem povrchové úpravy dřeva je olejování a lakování. Dále lze zvolit například kartáčování, které dodá dřevu nádech starších dob. Kartáčování je ideální do retro interiérů. Není však příliš vhodné do bytů, kde jsou domácí mazlíčkové a malé děti.

4) Předcházejte škrábancům a skvrnám

O dřevěnou podlahu, stejně jako o ostatní podlahové krytiny, je nutné průběžně pečovat. Zabraňte trvalému výskytu drobného písku, kamínků a hrubších nečistot na podlaze. Chůze ve venkovních botách s hrubou podrážkou také dřevěné podlaze nesvědčí. Nečistoty se dále roznášejí po celém povrchu a mohou zapříčinit vznik škrábanců a rýh.

4) Předcházejte škrábancům a skvrnám
4) Předcházejte škrábancům a skvrnám

Také různé skvrny nenechávejte na podlaze dlouho působit. Je dobré je setřením odstranit. Skvrny páchají škody zejména ve spárách.

V konečném důsledku, pokud dojde k hrubšímu poničení dřevěné podlahy škrábanci, rýhami a špatně odstranitelnými skvrnami, musí přinést řešení obroušení pochozí vrstvy a nové povrchové ošetření.

Dřevěné podlahy však mají tu výhodu, že veškeré šrámy, které během svého používání podlaha utrpí, lze jednoduše opravit.

5) Běžná péče o dřevěnou podlahu

Péče o dřevěnou podlahu je velmi jednoduchá a snadná. Lze říci, že je prakticky nejsnadnější ve srovnání s dalšími podlahovými krytinami. Nejvhodnější je suché čištění – to znamená zametení nebo vysání výkonným vysavačem. Není dobré dřevěnou podlahu příliš přemokřovat častým vytíráním. Podívejte se na instruktážní video, jak o dřevěnou podlahu pečovat a jak odstranit i ty nejodolnější skvrny.

4) Předcházejte škrábancům a skvrnám
4) Předcházejte škrábancům a skvrnám

Více informací o dřevěných podlahových krytinách naleznete na www.feelwood.cz.

Publikováno: 24.7.2018, Autor: Serafin Campestrini, s.r.o. (text, video, foto), Profil autora: Redakce