Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Údržba a čištění topného systému – tipy

Údržba a čištění topného systému – tipy

Zima v posledních týdnech ukázala svojí stinnou tvář. Přívaly sněhu a teploty v mínusových hodnotách patří ke koloritu dnešních dnů. Proto se nyní, více než jindy, staráme o teplo rodinného krbu. Nejde jen o pomyslnou domácí pohodu, ale především o účinnost topného systému. Se začátkem topného období je nutné nejenom topení odvzdušnit, ale občas je potřeba i dalších zásahů.

reklama

Malý výkon, studené radiátory nebo jen části, hluk v kotli, částečně nebo zcela ucpaná potrubí, zatuhlé ventily a hlučná čerpadla jsou nejčastějšími symptomy znečištěného systému. Takové problémy vyžadují rychlé a účinné řešení. Pomocníkem mohou být produkty prodávané pod označením Sentinel, které najdete v nabídce firmy Kreiner.

Předností bezproblémově provozovaného topného systému je účinnost, energetická úspora, nízké náklady na provozní paliva, spolehlivost a samozřejmě co nejdelší životnost. Zkrátka, každému by mělo jít o to, aby jeho topná soustava byla „zdravá“ a chod bezproblémový. K tomu je nutné občasné odborné vyčištění, propláchnutí a ošetření přípravky zajišťujícími antikorozní ochranu a zamezení vzniku vápencových usazenin (vodního kamene).

Například ve většině zemí Spolkové republiky Německo platí zákon, předepisující v rámci energetických úspor a snížení emisí oxidu uhličitého povinnost čištění a ošetření topných a solárních systémů. Praxe ukazuje, že vyčištění musí být prováděno s pomocí vhodné chemie v kombinaci s tlakem.

Jakou chemii použít ale záleží především na stáří systému, míře jeho znečištění a na skutečnosti, zda byl systém před uvedením do provozu vyčištěn, ošetřen a pravidelně servisován. Pokud ano, pak je zbaven nežádoucí koroze, usazenin či vápencových kalů.

Dokonce i nová zařízení vyžadují chemické vyčištění, protože obsahují velké množství montážních nečistot, tuků a olejů, které používají výrobci jako antikorozní ochranu jednotlivých komponent. U starších systémů k těmto problémům připočtěme ještě nashromážděné kaly, korozní či vápencové usazeniny. Pokud se v topné soustavě uvedené problémy vyskytují, pak je výrazně snížen výkon kotle a radiátorů. Nižší je nejen účinnost celého systému, ale také spolehlivost a životnost zařízení.

Ze zkušenosti lze konstatovat, že nejúčinnější metodou je čištění chemií v kombinaci s tlakovým proplachem, např. přístrojem Jetflush 4. Tuto metodu však nelze použít ve všech případech, např. u systémů s mikroskopickými otvory nebo s bezbariérovými plastovými potrubími. Dalšími mechanickými alternativami jsou tlaková rázová potrubní čištění nebo čištění klasickou oběhovou pumpou, využívající gravitace.

V neposlední řadě je důležitý výběr vhodného čistícího produktu, odpovídajícího zvolené metodě čištění, radí specialisté z firmy Kreiner. Sentinel nabízí kompletní sortiment čistících a ošetřujících produktů, speciálně vyvinutých pro topné a solární systémy. Proto jsme pro vás připravili v dalším článku několik rad, abychom vám výběr usnadnili a výsledek byl co nejuspokojivější.

Autor: Kreiner (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex 9  fotek

Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex

Aby vám voda tekla a topení topilo, potřebujete kromě vodovodních baterií a radiátorů i rozvody. Na trhu TZB je mnoho dodavatelů a výrobců různých ...


Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu 5  fotek

Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu

Po staletí oblíbená a pro moderní interiér stále důležitější: keramika, fascinující a inspirující. Stěží existuje nějaký jiný materiál do interiérů ...


Veletrh Design Shaker hostí špičkový design 4  fotek

Veletrh Design Shaker hostí špičkový design

Ve dnech 23. - 26. 3. 2017 proběhne na výstavišti PVA EXPO PRAHA šestý ročník výběrové přehlídky interiérového designu Design Shaker. Opět v podobě ...


Výprodej radiátorů je příležitostí výhodného nákupu 19  fotek

Výprodej radiátorů je příležitostí výhodného nákupu

Při nákupu jde kvalita ruku v ruce s cenou. Každý z nás má pro své nákupy jiné měřítko, ale rozhodně nejde vždy mezi tyto dva ukazatele vložit rovn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×