Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat litý podlahový potěr

Jak vybrat litý podlahový potěr

Podlahové potěry jsou neodmyslitelnou součástí většiny podlahových skladeb, v nichž tvoří nosnou plochu pod finální nášlapnou vrstvu. Jsou na ně kladeny poměrně náročné požadavky, jako je tvarová stabilita, pevnost, odolnost vůči klimatickým vlivům nebo také časové požadavky stavby. V každém případě je to dosažení maximální spolehlivosti a minimalizace vzniku poruch. Výběr vhodného materiálu proto není jen záležitosti pevnostních vlastností, ale také dalších ovlivňujících faktorů.

reklama

Který z používaných potěrů je nejlepší?

Univerzální materiál neexistuje. To, co je v některém ohledu výhodou, je v jiném nevýhodou či překážkou. Velmi důležité jsou požadavky, v jakých klimatických podmínkách bude realizace probíhat (léto, zima, vlhko, průvan), jak silná může být vrstva potěru, jaká bude použita podlahová krytina nebo také z jakého konstrukčního systému je stavba. Výběr mohou ovlivnit časové požadavky a také samotný provoz stavby, zejména požadavek na rychlost vysušování. Například možnost vysušování anhydritu podlahovým topením nebo naopak nemožnost temperování stavby tímto topením z důvodu použití cementových potěrů.

Anhydritový potěr

Mezi nejpoužívanější lité podlahové potěry od CEMEXu patří AnhyLevel (potěr na bázi síranu vápenatého – anhydrit), který vyniká zejména jednoduchostí zpracování, takřka nulovým smršťováním, dlouhou zpracovatelností a minimálním ovlivněním klimatickými vlivy. Výhodou anhydritu je možnost rychlého a intenzivního vysušování, a protože při vysychání nevznikají žádné deformace, je možné jej aplikovat již od tloušťky 30 mm.

Cementový potěr

Druhou variantou je CemLevel - speciálně modifikovaný cementový potěr, který vyniká svou tekutostí a vyloučením nutnosti použití výztužných sítí, které často komplikují pohyb na realizovaných plochách, nehledě na časté zašlapání (vtlačení) této výztuže do podkladní izolace. Litý podlahový potěr umožňuje oproti tradičním „suchým“ potěrům velmi snadný transport čerpáním a rychlou a velmi přesnou pokládku. Oproti anhydritu umožňuje použití v trvale vlhkých prostorách či v místech s nedostatečnou možností vysušování, jelikož tvrdnutí probíhá chemickou reakcí s vodou (hydratací) a ne vysycháním (krystalizací), jako je tomu u anhydritu. Aplikuje se od tloušťky 45 mm.

Pevnost

Oba materiály jsou zcela srovnatelné z hlediska pevnosti v taku (20 až 30 MPa) a také pevnosti v tahu za ohybu (4 až 6 MPa). Rozdíl lze najít snad jen v odtrhové pevnosti. Anhydritový potěr má tuto pevnost nižší než cementový potěr, a proto se nedoporučuje do míst s vysokým povrchovým napětím (valivé zatížení, masivní dřevěné podlahy). Pro běžné použití v bytové výstavbě jsou v tomto ohledu oba materiály velmi rovnocenné.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Oba dva materiály jsou pro potřeby podlahového vytápění vhodné. Vykazují takřka totožnou teplotní kapacitu (akumulaci), mají však odlišnou hodnotu tepelné vodivosti ʎ = 1,8 W/m.K (anhydrit) versus 1,2 W/m.K (beton). Anhydritové potěry nabízejí vyšší rychlost vedení a předávání tepla do prostoru. Cementový potěr má naopak nižší tepelnou vodivost, čímž vydává akumulované teplo/chlad s menší intenzitou, a to po delší dobu. Do lehkých montovaných objektů doporučujeme cementové potěry, do cihlových naopak anhydritové.

Smrštění při zrání

Největší rozdíl je v rámci fyzikálně-chemického chování těchto materiálů. Velkou výhodou anhydritového potěru je minimální smršťování a tím pádem žádné nebezpečí kroucení. Při zrání – vysychání anhydritového potěru vzniká hustá struktura krystalů, které se provážou a vytvoří velmi pevný celek. Hodnota smrštění je pouze 0,03 mm/m.
Naproti tomu cementový potěr má vysokou tendenci ke smršťování (0,5 až 0,7 mm/m) s vysokou závislostí na mnoha faktorech. Velkou roli hraje tloušťka vrstvy, rychlost vysušování, teplota na stavbě, nárazové změny teplot apod. Ve všech těchto případech dochází u cementového materiálu k objemovým změnám, které mohou vest k deformacím nebo vzniku prasklin. Proto je také nutné provádět u cementových potěrů tzv. smršťovací spáry, které umožňují řízené prasknutí ve stanovených místech a zamezují vzniku divokých prasklin. Smršťovací spáry se doporučuje provádět v úsecích max. 4 x 4 m. V tomto ohledu je anhydritový potěr bezproblémovějším materiálem.

Dodatečné smršťování

Tento přirozený jev může vznikat u cementových potěrů i po několika měsících nebo dokonce letech. Jakmile cementový potěr vyzraje, ustálí se jeho vlhkost na určité hodnotě (cca 2 - 2,5 %). Při rychlém vysušení pod tuto hodnotu dochází k tzv. druhotnému smršťování, které způsobuje deformace – kroucení. Tento jev je nejčastější u potěrů bez povrchové krytiny, nátěru apod., které zamezují rychlé změně vlhkosti. Obzvláště u podlah s podlahovým topením je vhodné zvážit úpravu povrchu. V případě anhydritu k tomuto jevu nedochází.

Omezení klimatickými vlivy

V případě realizace při nízkých teplotách nevzniká u anhydritového potěru žádný problém, pouze je vysychání pomalejší, jelikož studený vzduch nedokáže převzít větší objem vlhkosti. V kombinaci s vytápěním stavby je však umožněná nejefektivnější metoda vysušení – výměna vnitřního teplého a vlhkého vzduchu za venkovní, chladný a suchý. Proto je zimní období optimální k realizaci anhydritových podlah. V případě vysokých teplot se tvrdnutí anhydritu zpomaluje a nad 40 °C se úplně zastaví.
U cementového potěru nízké teploty výrazně zpomalují hydrataci. Při teplotě pod 5 °C přestává cementová pasta tvrdnout. Vysoké teploty naopak tuhnutí urychlují. Z toho vyplývá užší teplotní rozsah provádění cementových potěrů a vyšší požadavky na zabezpečení stavby než při použití anhydritu.

Ošetřování po pokládce

V tomto směru má anhydrit obrovskou výhodu, jelikož nevyžaduje takřka žádné ošetřování. V prvních dvou dnech je potřeba zamezit větrání a následně je možné zahájit intenzivní vysušování. Naopak v případě cementového potěru je nejprve nutné co nejdéle udržovat v potěru vlhkost a po 7 dnech začít pozvolna větrat. Po 3 až 4 týdnech je vhodné povrch opatřit ochranou, aby se zamezilo druhotnému smršťování. Rychlá a nadměrná ztráta vlhkosti z cementových směsí má za následek kroucení, snížení pevnosti a nebezpečí vzniku prasklin. Čím je realizovaná vrstva tenčí, tím důkladněji musí být ošetřování prováděno. Volbu materiálu je vhodné zohlednit i z těchto důvodů, neboť velké množství závad vzniká díky nevhodnému ošetřování po provedení.

Možnost pokládky podlahových krytin

Někdy se v těchto případech mylně hovoří o rychlosti vysychání. Ve skutečnosti se jedná o stav, při kterém můžeme na potěr aplikovat krytinu. Na anhydritový potěr můžeme pokládat krytiny až po úplném vysušení. Cementový podklad naopak může obsahovat vyšší zbytkovou vlhkost. V případě požadavku na rychlou pokládku krytin je většinou vhodnější cementový potěr.

To je jen stručný přehled základních faktorů pro výběr vhodného, nejlepšího materiálu pro dané podmínky. Správným zhodnocením a výběrem lze docílit efektivní a spolehlivou realizaci s maximální užitnou hodnotou.

Další informace naleznete na www.specialni-produkty.cz a www.cemex.cz. S dotazy se můžete obracet přímo na odborníka prostřednictvím emailové adresy daniel.smid@cemex.com.

Autor: Cemex (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Správně namíchaný beton kvalitně a rychle s výhrou od Cemexu 2  fotek

Správně namíchaný beton kvalitně a rychle s výhrou od Cemexu

Stavební sezóna je v plném proudu. Volný čas mnohých z nás se nese v duchu úprav, oprav a zvelebování domovů, chat nebo chalup. Prakticky při žádný ...


Cemex vás zve na veletrh FOR ARCH 2017 2  fotek

Cemex vás zve na veletrh FOR ARCH 2017

Přijďte se podívat na největší a nejnavštěvovanější stavební veletrh v České republice. I letošní FOR ARCH 2017 nabídne návštěvníkům soustu novinek ...


Podlahové topení a co o něm možná nevíte 1  fotek

Podlahové topení a co o něm možná nevíte

Podlahové topení je stále oblíbenější způsob vytápění. Při stavbě rodinného domu dnes již investoři prakticky ani neuvažují o jiném systému vytápěn ...


Výhody lehkého vyrovnávacího pěnobetonu 6  fotek

Výhody lehkého vyrovnávacího pěnobetonu

Potřebujete vyrovnat nerovnosti podlah? Vybíráte tepelnou izolaci? Nevíte, čím vyplnit hluché prostory? Lámete si hlavu s odlehčením stropních kons ...


Jak připravit stavbu na provádění litých potěrů 1  fotek

Jak připravit stavbu na provádění litých potěrů

Jak položit podlahovou krytinu má mnohý kutil nastudováno. Přípravu hrubého podkladu pro nosnou podlahovou vrstvu zvládneme na stavbě zřejmě také s ...


Výhody lité anhydritové podlahy při pokládce podlahového topení 1  fotek

Výhody lité anhydritové podlahy při pokládce podlahového topení

Při stavbě domu nebo rekonstrukci starší stavby je jedním z důležitých faktorů rychlost a spolehlivost výstavby. To platí nejen o stavbě samotné, a ...


CEMEX chystá pro své zákazníky novinku v podobě CEMEX Go 1  fotek

CEMEX chystá pro své zákazníky novinku v podobě CEMEX Go

Od pondělí 12. listopadu se i čeští stavebníci, zákazníci společnosti CEMEX, dočkají nové digitální platformy CEMEX Go. Jaké změny, inovace a výhod ...


Chodníky a plochy kolem bazénů mohou být funkční i krásné 9  fotek

Chodníky a plochy kolem bazénů mohou být funkční i krásné

Kromě nových nerezových bazénů a jiných funkčních vylepšení se může městské koupaliště v Sokolově pochlubit atraktivním bezespárým povrchem z uniká ...


Nový web Podlaha.cz: Vše o litých podlahách 4  fotek

Nový web Podlaha.cz: Vše o litých podlahách

Lité potěry jsou čím dál častěji používaným řešením, jelikož umožňují rychlé zhotovení pevné, dokonale rovné a velmi spolehlivé podlahy. Pro návrh ...


Společnost CEMEX vás zve na veletrh FOR ARCH 1  fotek

Společnost CEMEX vás zve na veletrh FOR ARCH

Ve dnech 18. – 22. září 2018 se v pražských Letňanech koná již 19. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH. Ke stálicím mezi vystavovateli patří i spol ...


Vybírejte litou podlahu s pomocníkem 7  fotek

Vybírejte litou podlahu s pomocníkem

S návrhem a výběrem konkrétního typu podlahy poradí nový portál Podlaha.cz. Online pomocník nabízí kompletní služby spojené s problematikou podlah, ...


Kuchařka pro správně namíchaný beton svépomocí - s cementy Prachovice 15  fotek

Kuchařka pro správně namíchaný beton svépomocí - s cementy Prachovice

Podlaha v garáži, podlaha pod pergolou, podklad terasy, základy zdí - tam všude potřebujete beton. A pokud jste šikovní, stavíte svépomocí nebo si ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×