Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat vhodnou venkovní dlažbu?

Jak vybrat vhodnou venkovní dlažbu?
První co na vás zapůsobí při pohledu na rodinný domek, je celkový dojem, jež ve vás vyvolá. Není to pouze stavení samo o sobě, které vás zaujme, ale je to i úprava jeho okolí, vzhled a uspořádání zeleně a prostředí, do kterého je zasazeno. Nemalou zásluhu na celkovém dojmu má, z jakého materiálu je příchozí, či příjezdová komunikace. Právě vstupní komunikace je branou každého obydlí. Už tento prvek vytváří domov.
reklama

Dnešní trh nabízí stále více možností a rozmanitosti v jakémkoliv druhu sortimentu, nejinak je tomu u nabízených stavebních materiálů a to samé platí i u materiálů vhodných k zušlechtění komunikací či teras. Je možné nechat si vyložit okolí vašeho domu, dřevem, pískovcem, hliněnou keramikou, dřevoplastem, laminátovými deskami, či se držet fádního asfaltu.

Výhoda betonové dlažby

Pokud ovšem chcete přirozený, klasický a zároveň pestrý vzhled, je vynikajícím řešením venkovní dlažba vyráběná z betonu. Tato dlažba působí přirozeně, kompaktně, na údržbu je bezproblémová a můžete si vybrat z velikého množství tvarů, barev či colormixů.

Dlažba je dnes každodenní součástí našeho života, potkáte ji na parkovištích obchodních center, je položena v ulicích našich měst či obcí. Již dávno nemusí vypadat jako obyčejné „Íčko“, ale je tvarově různá a pestrá. Dlažba dnes v ulicích nahrazuje dříve obvyklý asfalt. Důvod je jednoznačný, dlažba má oproti asfaltu mnoho výhod. Je snadnější na pokládku, je rozebíratelná a tedy snáze opravitelná, neodvádí vodu do kanálu, ale předává ji svému okolí a je vyráběna mnohem ekologičtěji, než asfalt.

Další nespornou výhodou venkovní dlažby je její přirozená odolnost vůči klimatickým podmínkám, především mrazu. Pokud je kvalitně vyrobena a dodatečně ošetřena, je také zvýšena její odolnost proti chemickým posypům. Například dlažba společnosti DITON je dvouvrstvá a je opatřena ochranou emulzí PRIME PROTECT, která posiluje ochranu dlažby vůči všem jmenovaným faktorům a dodává dlažbě další schopnosti v podobě omezení tvorby vápenocementových výkvětů, snížení možnosti znečištění dlažby, a dodává jí lepší samočisticí schopnosti a větší bezpečnost proti skluzu.

Pevnost dlažby

Dlažbu můžeme na našem trhu najít v různých tvarech. Zde je víceméně na každém, zda si vybere dlažbu zámkovou, ta která do sebe tvarově zapadá (ÍČKO, VLNKA, TERČÍK, TESELA, …), či kupříkladu dlažbu plošnou (30x30, 50x50), nebo skládanou (PARKETA, KOSTIČKA). Důležité je, aby bylo ještě před koupí jasné, jakému zatížení bude dlažba muset čelit. U dlažby neurčuje její pevnost tvar, ale její výška. Společnost DITON vyrábí dlažby o šířce kamene 4, 5, 6, 8, 10, 15 centimetrů. Samozřejmě čím je kámen dlažby vyšší, tím je dlažba určena pro větší zatížení.

Pokládka dlažby

Odolnost proti zatížení ale nelze odvíjet pouze od rozměrů dlažby, ale i od geologického složení podloží, na kterém bude dlažba ležet. Je dobré ho znát a přizpůsobit mu provedení podkladových vrstev. Pokládka je velice důležitá pro budoucí životnost dlažby. Je nutné se jí zhostit s co největší zodpovědností. Není vhodné pokládat dlažbu do betonového lože, kde betonová dlažba nemůže dále pracovat a neumí odvádět vodu. Tím je i větší riziko vzniku vápenocementových výkvětů.

Při samotné pokládce odebírejte dlažbu vždy z více palet najednou. Dosáhnete tím lepšího vzhledu, co se barev týče. Obzvláště vhodné je držet se tohoto pravidla při pokládce dlažby, která je vyráběna v colormixu.

Dnes je možné dlažbu pokládat jak ručně, tak i strojově. Strojní pokládka je vhodná při dlážděných velkých ploch, jako jsou parkoviště či nakládací plochy u logistických center. Pokud zákazník ví, že pokládka bude prováděna mechanickými stroji, je nutné upozornit na to svého obchodníka a ten zajistí specifické položení dlažby na palety.

Dlažba je dnes moderním doplňkem každé zahrady, domu a města. Až se příště budete rozmýšlet, čím zpestřit okolí svého domu, neváhejte a zkuste využít betonovou dlažbu. Třeba tu od společnosti DITON.

Autor: DITON, s.r.o. (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Dlažba, která umí vyčistit sama sebe 5  fotek

Dlažba, která umí vyčistit sama sebe

Jak dlouho vydrží venkovní dlažba čistá? Pokud máte domácí zvířata a děti, tak asi moc dlouho ne. Tuhle se rozbije květináč a hlína se rozsype po tera ...


Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit? 3  fotek

Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit?

Cesty kolem domu a na zahradě v zimě mohou být bez úpravy nebezpečné. Pokud s vědomím, že ušetříte nemalé peníze, vydláždíte chodník nebo terasu dl ...


O pokládce dlažby s odborníkem 7  fotek

O pokládce dlažby s odborníkem

O výhodách použití betonové dlažby jsme psali již mnohokrát, ale stále se setkáváme s otázkami, jak vybírat a hlavně z čeho, i jak tenhle sendvič – pr ...


Soutěž o paletu betonové dlažby Diton Stone 3  fotek

Soutěž o paletu betonové dlažby Diton Stone

Zatravňovací tvárnice, betonová dlažba, zámková dlažba, obrubníky, palisády, plotový program a řada dalších produktů. To všechno má v nabídce firma Di ...


Jak vydláždit chodník 6  fotek

Jak vydláždit chodník

Dobře vlastnoručně vydlážděný chodník přinese spoustu uspokojení: kutilskou pýchou nás naplní kdykoliv po něm jdeme domů, vyprovázíme návštěvy anebo j ...


Jako z kamene 8  fotek

Jako z kamene

Na plochách teras se nejlépe uplatní dřevo nebo dlažba. Každý z těch povrchů má něco do sebe, pohledově i vizuálně. Dřevo je teplé, ale jeho ochrana p ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
0
Znáte tuto azalku? Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 14.5.2019 16:32 Anna
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
0
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 21.2.2019 13:09 Lukáš
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:24 Jirka
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
22
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 16.6.2011 14:13 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×