Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat vhodný šindel? No přece od společnosti IKO

Jak vybrat vhodný šindel? No přece od společnosti IKO

Většina pergol nebo zahradních domků má relativně nízký sklon a tyto střechy neunesou vysokou hmotnost. Jak a podle čeho zvolit tu pravou šindel? Zde popíšeme několik kritérií, podle kterých šindel vyberete. Cenu necháváme záměrně až na závěr, protože u většiny zahradních domků činí celkový náklad na pořízení šindelů několik stovek, případně tisíců korun. Ušetřit se dá především správným výběrem šindele, kde celková cena bude stejná nebo nižší, než když se vybírá pouze nejlevnější šindel dle ceny za m².

reklama

Barva

Proberte s partnerem/partnerkou jakou chcete, aby měla střecha vašeho zahradního domku nebo pergoly barvu. Počítejte také s tím, že čím ojedinělejší bude vámi požadovaná barva, tím více si budete muset za šindel připlatit. Oblíbenou barvou na českých pergolách je červená, dále odstíny hnědé a zelené.

Typ

Na většinu českých pergol a zahradních domků se používá šindel ve tvaru bobrovky. Je to zřejmě dáno českými zvyklostmi a historií. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že tento typ šindele je společně s tvarem Delta (Diamant) nejsložitějším, co se týče pokládky a zároveň při ní vyhodíte nejvíce množství zbytkového šindele. Na hřeben se navíc typ bobrovka kvůli své úzké šířce nehodí (mohlo by kolem hřebene zatékat a tak je nutné použít jiný typ šindele).

Lépe se ze standardních typů šindele pokládá šindel ve tvaru obdélníku (3tabulový šindel). Ještě jednodušší a rychlejší je na pokládku šindel laminovaný, který nevytváří téměř žádný odpad (Cambridge Xtreme nebo Cambridge Xpress).

Sklon

Pokud je sklon pergoly 15°- 9,5°, je nutné použít nejen podkladní pás s přesahy, ale také celoplošně samolepivý laminovaný šindel Cambridge Xtreme 9,5°. Ten je standardně možné používat až do sklonu 9,5°, což je téměř plochá střecha.
Pokud je sklon 20°- 15°, je doporučené a určitě i vhodné použít podkladní pás se samolepivými přesahy (např. IKO Armourbase PRO PLUS) nebo použít standardní podkladní pás, ale dát ho přes sebe s přesahem 50 cm. Bude tak zajištěno, že případné tání sněhu neproteče do bednění.

Hmotnost

Ať si vyberete jakýkoliv šindel, počítejte se zatížením střechy 8 -12 kg/m². Toto zatížení zvládne s přehledem téměř jakékoliv bednění pergol nebo zahradního domků. Na co je potřeba si dávat větší pozor, je samotná instalace šindelů. Při pohybu po střeše počítejte s velmi velkým zatížením celé konstrukce vahou vašeho těla na relativně malém kousku střechy. Vždy dostatečně zajistěte stabilitu konstrukce, dobře ji podepřete a zkontrolujte, že unese především vás během pokládky šindelů. I z malé výšky pád pěkně bolí.

Snadnost a rychlost pokládky – Jak již bylo řečeno, nejjednodušší na pokládku jsou laminované šindele (např. Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5°), následně šindele obdélníkového tvaru (Superglass, Armouglass), složitější jsou šindele typu Hexagonál, ještě více jsou složité šindele typu Delta (Diamant) a nejsložitější na pokládku jsou šindele ve tvaru bobrovka (SuperglassBiber, Victorian).

Cena + cena za odpad a nákup celých balení – porovnání cen jednotlivých typů šindelů je jednoduché. Navštivte nejbližší hobby prodejnu nebo stavebniny a zjistěte přesné ceny šindelů za m². Očekávejte, že nejlevnější šindele jsou vyrobeny v „hobby kvalitě“ (co nejlevněji, cena na prvním místě, kvalita na druhém). Ve specializovaných střešních stavebninách tyto šindele většinou nekoupíte, protože se odborným prodejcům zkrátka nevyplatí tyto šindele prodávat (malé marže a možné problémy nebo reklamace za to nestojí). Rozhodnutí mezi poměrem kvalita/cena tedy musíte udělat sami.

Jak poznat kvalitu šindele

V hobby marketech nebo ve stavebninách očekávejte hobby kvalitu šindelů – důraz je kladen především na nízké výrobní náklady, které jsou spojeny s nižší kvalitou šindelů. Takové šindele jsou většinou dováženy z Ruska nebo Polska. Ve specializovaných stavebninách najdete jak standardní, tak profi řady šindelů. Rozdíly v cenách mezi profi kvalitou a hobby řadou šindelů ovšem na střeše o ploše 15 m2 (průměrná velikost střechy zahradního domku nebo pergoly) bude dělat jen několik stokorun. Vyberte si tedy takový šindel, který bude splňovat nejen měřítko dobré ceny, ale i vysoké kvality s dlouhou zárukou.

Náš tip: Na čem se dá ušetřit

Správné balení – jakmile otevřete balení, už Vám ho nikdo nevrátí. Je tedy lepší kupovat šindele v menším balení.
Správný tvar – u bobrovky „vyhodíte“ až 15 % materiálu díky odřezkům. Ty ale musíte zaplatit. U laminovaných šindelů (které jsou dražší, kvalitnější a s delší zárukou) nevyhodíte v odřezcích téměř nic.

Autor: IKO (text a foto)

Související články

Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž 12  fotek

Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž

Pokud plánujete postavit zahradní domek, garáž či pergolu, budete muset tyto drobné stavby něčím zastřešit. Pravděpodobně tou nejlepší a nejrychlej ...


Jak rekonstruovat eternitovou střechu? 9  fotek

Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

Azbestocementové tašky, střešní krytina, které se zlidověle říká eternit, patří mezi lehké střešní krytiny. Proto je vídáme hlavně na domech a chal ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Vlez na půdu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
Nová střecha na řadovou garáž Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×