Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat vodovodní baterii

Jak vybrat vodovodní baterii

Výběr vodovodní baterie může být i zábava. Provedeme vás jím krok za krokem. Víme, co je právě „v kurzu“ i na co si dát pozor!

reklama

Při zařizování domácnosti či při renovaci se brzy dostaneme od zdánlivě závažnějších otázek, které si možná zodpovíme až paradoxně snadno (přeci jen tušíme, jak chceme, aby vypadala naše postel, a jakou barvu mají mít závěsy), k menším položkám na našem seznamu. Možná zanedbatelným detailem se může zpočátku zdát i výběr vodovodních baterií. Přeci jen se nám zprvu zdají všechny téměř stejné, takové univerzální. Ale není to tak. Současná nabídka vodovodních baterií je velmi široká. Můžeme si vybírat z různých typů a to hned dle několika možných kritérií. Výběr vodovodní baterie nemusí být ale žádná věda, přesto není vhodné jej podcenit. Přeci jen se jedná o součást interiéru. Musí být praktická, funkční, poskytovat nám maximální uživatelský komfort a v neposlední řadě i pěkně vypadat a ladit s celkovým zařízením.

V první řadě je třeba si říci, jakou vodovodní baterii hledáme. Zcela základní dělení baterií není nijak složité. Rozlišujeme vodovodní baterie dřezové (kuchyňské), umyvadlové, vanové, sprchové a bidetové. Zde je rozhodující umístění baterie.

U baterie instalované na stěnu si pohlídejme rozteč

Dalším důležitým kritériem je typ montáže vodovodní baterie. V zásadě rozlišujeme baterie stojánkové a baterie umisťované na stěnu. Baterie stojánkové jsou přitom instalované přímo na umyvadlo, dřez nebo na okolní pracovní či jinou desku. Tyto baterie jsou velmi oblíbené, neboť nabízí o něco širší škálu možných variant i designového provedení. Pokud ale renovujeme stávající kuchyni nebo koupelnu, pravděpodobně se neptáme, který typ se nám více líbí, a musíme zachovat ten stávající. U baterie instalované na stěnu je důležité pouze si pohlídat rozteč, tedy vzdálenost mezi vodovodními trubkami ve stěně – ta zpravidla bývá 100 či 150 mm.

Pokud nás zajímá budoucí úspora vody, energie a tedy i našich finančních prostředků, měli bychom se zamyslet nad tím, pro který typ ovládání baterie se rozhodneme. Zatímco klasická kohoutková baterie naši peněženku příliš nepotěší, s pákovou baterií výrazně ušetříme. Plynulá regulace teploty vody uspoří až 40 % stočného. Naše kapsa přitom nemusí zaúpět ani při pořizování baterie. Protože jsou pákové baterie v současné době nejpopulárnější, najdeme mezi nimi i kvalitní a ekonomicky dostupné kusy. Kohoutkové baterie ale představují přeci jen klasiku, a proto najdou své uplatnění například i v nostalgicky zařízených interiérech.

Termostatické baterie umožní nastavení konstantní teploty vytékající vody

Nejvyšší možnou úsporu ale nabízí svým uživatelům baterie termostatické, které jsou i co se týče ovládání poměrně odlišné. Jejich nespornou výhodou je možnost nastavení konstantní teploty vytékající vody. Ani při samotném spuštění vody nás nečeká žádné dlouhé štelování a hledání té správné teploty. Rovnou teče voda „tak akorát“. Tím ušetříme nejen čas, ale samozřejmě i vodu a energii potřebnou na ohřev. Kromě toho je tato baterie zcela bezpečná i pro děti. K zvýšení teploty je totiž nutné zmáčknout speciální pojistku. Nehrozí tedy žádné nepříjemné opaření.

Design – klíčová je jednotnost

Když jsme si zodpověděli všechny praktické otázky, nastává ta příjemnější část celého výběru vodovodní baterie – design. Jednotnost celého zařízení interiéru je přitom klíčem k úspěchu. Pokud v naší koupelně dominují oblé tvary, zachovejme je i u baterie. Zároveň by měly ladit i všechny koupelnové doplňky. Ačkoliv se právě toto může zdát jako těžký úkol, není to vůbec tak. Výrobci vodovodních baterií nabízí zpravidla celé produktové řady. Není tedy problém sjednotit vše od háčku na ručník po mýdlenku a samozřejmě samotnou baterii. Umyvadlovou baterii laďte s koupelnovými doplňky a dřezovou baterii s kuchyňským dřezem.

Když už jsme si vybrali baterii snů, můžeme si gratulovat. Přeci jen se ale říká: Dvakrát měř, jednou řež. Na závěr je tedy lepší ještě jednotlivé kroky výběru zrekapitulovat. Všechny požadované rozměry pro jistotu a klidnou mysl ještě přeměřme. Kromě rozteče se vyplatí přeměřit i výšku stojánku u stojánkové baterie. Přeci jen nás zajímá i uživatelský komfort. Budeme si moci pohodlně umýt ruce?

Investice do kvality se vždy vyplatí

Vždy se vyplatí investice do kvalitního produktu od solidního výrobce s tradicí. Kromě dobrých recenzí od známých se můžeme řídit i dle záruky, kterou výrobce na své vodovodní baterie poskytuje. Firma s kvalitními výrobky si za svojí prací stojí.

Autor: Vodovo.cz (text a foto)

Související články

Dřezová baterie se sprchou 5  fotek

Dřezová baterie se sprchou

Jestliže si pořizujete nový dřez a hodláte investovat i do nové baterie, zamyslete se nejprve nad několika funkcemi, které od baterie požadujete. Možn ...


Moderní kuchyňský dřez v moderní kuchyni 6  fotek

Moderní kuchyňský dřez v moderní kuchyni

Nastal čas povýšit kuchyňský dřez o několik tříd výše. Moderní dřezy vynikají originálním designem, neotřelou elegancí, ale především praktičností! ...


Nástěnné a stojánkové baterie 5  fotek

Nástěnné a stojánkové baterie

Součástí stavby nebo rekonstrukce koupelny je i výměna vodovodní baterie. Jsou součástí umyvadla, vany nebo sprchového koutu, kde zprostředkovávají te ...


Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody 7  fotek

Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody

Pokud budujete dům, je třeba zvláštní pozornost věnovat budoucím rozvodům teplé i studené vody. Jakýkoliv problém a oprava se totiž nejenom prodraž ...


Jakou vybrat baterii k dřezu 5  fotek

Jakou vybrat baterii k dřezu

Jestliže plánujete pořídit si k novému dřezu vhodnou baterii a nemůžete si mezi množstvím nabízených zorientovat, soustřeďte se na důležité parametry. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×