Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vydláždit balkón

Jak vydláždit balkón

Balkón je vhodným místem pro příjemné trávení volných chvil. Pokud vypadá zašle, je na čase ho oživit. Správně zvolená dlažba dokáže zázraky. Nechte se inspirovat návodem, jak vydláždit balkón.

reklama

Při dláždění balkónu nepodceňte přípravu. Ta se liší podle toho, jaký povrch balkón má a zda je problematický. Pokud se pokládá nová dlažba na beton, je potřeba zajistit vady – drolení, praskliny, díry, vysoká savost. Na začátku můžete provést test savosti – nalijte na beton vodu, a pokud do 2 – 3 minut zmizí, je povrch vadný. Nedokonalý povrch opravte tenkovrstvým betonem.

Pokud je na balkóně původní dlažba, zkontrolujte poklepem, zda „neduní“. Znamenalo by to, že nedrží a podklad pro novou dlažbu není spolehlivý. V takovém případě je potřeba starou dlažbu odstranit včetně původního lepidla. Pokud je stará dlažba v pořádku, může se na ni pokládat nová. Překontrolujte, zda vše výškově sedí – jestli například jdou otevřít dveře balkónu. Při kladení dlažby na dlažbu se vyčistí spáry a mastnota z dlažby. Nanese se adhezní můstek – penetrace s křemičitým pískem, která zajistí snadné přilnutí materiálů. Dlaždice se lepí výhradně disperzním lepidlem s 4 mm hřebenem. Přesný postup jak lepit dlažbu na dlažbu najdete v rádci Hornbachu.

Na tento projekt budete potřebovat:

Před samotnou pokládkou vyberte dlažbu a připravte si kladečský plán. Venkovní dlažba by měla být mrazuvzdorná, ta totiž nenasákne vodu a nerozpraská mrazem. Ideální je protiskluz R10 nebo R11, i lepidlo by mělo být flexibilní a mrazuvzdorné. Hřeben je nářadí pro nanášení lepidla. Vybírejte jej podle velikosti dlažby, určuje totiž množství naneseného lepidla. Pro rozměry 30 x 30 cm je vhodný 6 mm hřeben, pro 60 x 60 cm hřeben 10 mm. Křížky určují šířku spáry a zajistí rovnoměrnou pokládku, volte šířku 3 mm. Na velkoformátové dlažby můžete použít novinku 3D klipy.

Jak si připravit kladečský plán? Povrch se rozměří a pokládka se rozvrhne tak, aby mezi dlaždicemi vznikly 3 mm mezery. Zakládat se začíná od exteriéru, kde je dlažba vystavena povětrnostním vlivům, řezné strany dlažby totiž nasakují. U zdi, pod střechou, se může skončit půlkou dlažby.

Na samotnou pokládku není potřeba další pomocník, balkón zvládne vydláždit jeden šikovný kutil. Ideálně by mělo být mezi 15 – 20 stupni Celsia, a pokud má přijít déšť, mějte připravený igelit.

Pokládka dlažby na balkóně krok za krokem

1) Spádování

Sklon balkónu zajistí, že voda bude rovnoměrně stékat a nebude dělat louže. Na podlahu položte vodováhu, a pokud vidíte, že spád je alespoň 1 cm, je to v pořádku. Pokud je vodováha v rovině, je nutné balkón vyspádovat tenkovrstvým betonem. Na původní podklad natřete penetraci, tenkovrstvý beton a vše nechte 4 – 5 dní vyzrát.

Pro odtékání vody z balkónu na okraji vybudujte přesah nebo využijte balkonovou lištu. Pokud budete dávat na balkón nový beton, položte podlahovou lištu pod něj. Jinak je nutné lištu umístit pod hydroizolaci.

2) Hydroizolace

Na penetrovaný a dobře připravený podklad naneste válečkem 1 – 2 mm vrstvu izolace. Ta zabrání prostupu vody mezi dlažbou a betonem. Suchou hydroizolační směs míchejte s vodou míchadlem na nejpomalejší otáčky. Při rychlých otáčkách by se vám do směsi dostal vzduch a namíchali byste si rychleschnoucí směs, kterou byste nestihli natáhnout.

Pás stěny do výšky soklu natřete hydroizolační stěrkou. Na tu přiložte hydroizolační pásku. Zabrání průniku vlhkosti a zatékání. Pásky pak obložíte sokly. Hydroizolaci nechte 1 den zaschnout, opět povrch napenetrujte a můžete začít dláždit.

3) Dláždění

Namíchejte si přiměřené množství lepidla, které stihnete nanést hřebenem, položit na něj dlažbu, vše vyladit a dořezat. Zbytek lepidla v kbelíku by vám během práce ztvrdl. Pokládejte dlažbu spolu s křížky a zaťukejte jemně gumovým kladívkem. Nechte 1 – 3 dny zaschnout, po této době by dlažba měla být pochozí na spárování. Pokud máte plochu balkónu velkou, je potřeba vždy po 8 metrech dlažby použít tzv. dilatační šňůru, která vyrovnává tlaky takto velké plochy.

Tip na řezání dlažby:

Dnešní dlažba je vyrobená z extra tvrzených materiálů. Pracujte proto výhradně s profi řezačkami. Ty není nutné kupovat, ale stačí si ji půjčit. Ušetříte čas, energii i peníze za znehodnocený materiál nevhodnou řezačkou.

4) Spárování

Spárovací hmotu kupte výhradně mrazuvzdornou a flexibilní. Někteří výrobci nabízejí také spárovací hmoty s protiplísňovými a vodu odpuzujícími účinky. Odstín volte dle vkusu, ideálně podle barvy dlažby. Namíchejte spárovačku podle návodu na obalu. Na roztírání spárovačky si pořiďte neoprenovou stěrku – zamáčknete s ní snadno hmotu do spáry a zbytek spárovačky z dlažby krásně setřete. Sokly vždy spárujte silikonem. Dvě řezné plochy pracují jinak a klasická spárovačka by praskla. Dlažbu po spárovačce musíte vyčistit ihned a během čistění vodu několikrát vyměnit. Dlažba musí být po zaschnutí skutečně čistá, jinak si přiděláte práci s dalším čištěním.

Další možnosti pokládky dlažby

Zajímavého výsledku lze dosáhnout položením kamenného koberce nebo velkoformátové dlažby. Kamenný koberec je snadný na montáž, protože se nemusí nic řezat. Povrch se připraví stejně jako před dlážděním – nanese se beton, penetrace, hydroizolace. Pojivo se smíchá s kamínky a stěrkou se nanese do roviny.

Na velkoformátovou dlažbu nebo do extrémních klimatických podmínek je ideální pokládka na terče. Ty se pokládají na upravený podklad a dlažba se usazuje na ně.

Více informací a tipů týkajících se pokládání dlažby najdete na: www.hornbach.cz.

Autor: Hornbach (tisková zpráva)

Klíčová slova:


Související články

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníku 7  fotek

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníku

Ohraničení trávníku anebo záhonu má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Používá se k vytyčení a snadnému přechodu mezi chodníkem, cestou, tr ...


Naučte se pokládat dlažbu 5  fotek

Naučte se pokládat dlažbu

Mnoho lidí si myslí, že je pokládka dlažby složitá. Obavy jsou ale zbytečné, stačí si vybrat tu pravou dlažbu, nechat si od odborníků poradit, jak na ...


Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén 7  fotek

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Toužíte mít v létě alespoň malý prostor, kde se můžete zchladit? Poohlédněte se po nadzemním bazénu. Příjemně osvěží a děti si v něm užijí spoustu ...


Jak zabudovat sprchový kout 7  fotek

Jak zabudovat sprchový kout

Někdo se rád „naloží“ do vany, někdo si rád ve sprchovém koutě užívá hlasitého zpěvu. Pro příznivce sprchování je připraven video návod z projektov ...


Jak postavit terasu z WPC prken 10  fotek

Jak postavit terasu z WPC prken

Terasa z WPC prken, neboli Wood-Plastic-Composites, je odolná proti UV záření, povětrnostním vlivům a vlhkosti. Jedná se o materiál s dlouhou život ...


10 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku 5  fotek

10 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku

Zahradní domek je ideální pro uskladnění kola, zahradního nábytku, sekačky a nářadí před nepříznivým počasím. Před koupí je důležité promyslet, jak ...


Oprava poškozené podlahy balkonu 9  fotek

Oprava poškozené podlahy balkonu

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá ...


Jak položit terasové desky 6  fotek

Jak položit terasové desky

Ozdobou každého rodinného domu nebo chalupy je terasa. Ať už se rozhodujete mezi přírodním kamenem, dlaždicemi z jemné kameniny, betonovou dlažbou, ...


Jak probíhá oprava podlahy na balkoně 9  fotek

Jak probíhá oprava podlahy na balkoně

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá ...


Jak štukovat stěny a strop 6  fotek

Jak štukovat stěny a strop

Technika štukování zajistí čisté a hladké stěny a strop. Její pomocí se stěnám domova vrátí čisté linie i jednoduchost. Nechte se inspirovat prakti ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×