Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak zvládnout čištění koberců před Vánoci

Jak zvládnout čištění koberců před Vánoci

Bez čištění koberců se předvánoční velký úklid prostě neobejde. Pravdou však je, že tepování koberců nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem, a proto řada domácností volí raději možnost profesionálního čištění. Pokud nepatříte mezi ně, máme tu pro vás praktické informace k tomu, jak při čištění koberců postupovat.

reklama

Čištění koberců může probíhat ručně, mechanicky za pomoci tepovače a s pomocí přístroje na čištění koberců. Menší kusové koberce vyrobené z vysoce odolných materiálů je pak možné použít i vysokotlaký čistič.

Ruční čištění je nejnáročnější

Ruční čištění koberců je velmi náročné a už se dnes takřka nepoužívá. Ručně se obvykle čistí pouze skvrny na koberci. Ručně se čistí menší kusové koberce.

Tepování koberců

Tepování koberců probíhá za použití tepovače. Koberec se nejprve pořádně vysaje a následně se do tepovače nalije čisticí prostředek v daném poměru naředěného vodu, jak je uvedeno na návodu. Čištění koberců probíhá tak, že tepovačem jezdíte po koberci jedním směrem tam a zpět. Vždy postupujte po malých úsecích. Po vyčištění pak do tepovače dejte pouze čistou vodu a celý proces opakujte. Vyčištěný koberec nechte vyschnout a zbytek čističe z koberce vysajte vysavačem.

Čištění koberců s multifunkčním vysavačem

Čištění s pomocí multifunkčního vysavače je nejefektivnější a také i nejsnadnější (tedy pokud nezvolíme tu možnost, že za nás koberec vyčistí někdo jiný). Čištění koberce probíhá tak, že se koberec nejprve vysaje a pak se do vysavače přidá speciální čistič. Po zapnutí vysavače čistič nastříkáte na koberec. Necháte ho chvíli působit a následně se pustíte do čištění. Vysavač do koberce nyní stříká vodu s čisticím prostředkem a zároveň ji i vysává. Nakonec je zapotřebí nechat koberec vyschnout.

Suché a mokré čištění koberců

Čištění koberců je možné realizovat mokrým nebo suchým způsobem. Při čištění byste se měli řídit tím, co má koberec na štítku. Mokré čištění není vhodné provádět tam, kde je koberec položený na dřevěné podlaze, protože ta by mohla začít plesnivět. Mokré čištění není ideální ani pro koberce z přírodní vlny, hedvábí a perské koberce. Suché čištění je dražší, ale vhodnější pro jemnější materiály. Jeho velkou výhodou je i to, že koberec je po vyčištění okamžitě použitelný. Nemusíte čekat, až koberec uschne. Prostředky pro suché čištění fungují obvykle na bázi suché pěny, která absorbuje mastnotu a nečistoty z koberce. Počítat však musíte s tím, že suchá pěna poněkud práší, a tak je nutné setřít také prach z nábytku.

Staré dobré a osvědčené triky na čištění koberců

Víte, že koberce můžete vyčistit i bez chemie? Stačí, když k tomu použijete staré osvědčené triky. Jejich velkou výhodou je i to, že stojí jen pár korun.

Na koberec s jedlou sodou

Koberec vyčistíte, když jedlou sodu smícháte s pár kapkami esenciálního oleje a několika kapkami šťávy z čerstvě vymačkaného citronu. Na půl kila sody vám postačí tak 10 až 20 kapek kvalitního esenciálního oleje. Olej do sody důkladně zapracujte. Při čištění koberec směsí posypte, nechte pět minut působit a pak ji vysajte. Pozor, tento způsob čištění koberců není hloubkový, velké zázraky proto neudělá. Koberec tímto způsobem však osvěžíte a načechráte.

Koberec osvěžíte i ledem nebo sněhem

K oživení koberce můžete použít i led nebo sníh. S jeho pomocí se dokážete zbavit promáčknutých míst. A to tak, že do místa dáte led. Až led roztaje, jemně vysajte tekutinu. Pozor, při vysávání netlačte, abyste místo zase nezamáčkli zpět.

Vinný ocet

K čištění koberců můžete použít i vinný ocet, který rozpustíte ve vodě. Na jeden litr vody přitom potřebujete 20 mililitrů octa. Do roztoku namočte hadr a vytřete jím důkladně předem vysátý koberec. Nechte 20 minut působit a následně koberec vytřete suchým čistým hadrem. Koberec nakonec ještě jednou vysajte. Tento způsob čištění koberci pomůže navrátit jeho původní vzhled a rozzáří jeho barvy.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Související články

S úklidem začněte od podlahy 7  fotek

S úklidem začněte od podlahy

Jestli právě stojíte uprostřed bytu a váháte, odkud přece jen začnete s velkým úklidem, vystoupejte na štafle ke stropu – umyjte okna, utřete prach, v ...


Nechce se vám do předvánočního úklidu? Zkuste to snadněji. 2  fotek

Nechce se vám do předvánočního úklidu? Zkuste to snadněji.

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce. Ovšem v posledních letech by se mohlo zdát, že Vánoce jsou spíše svátky neustálého stresu a honiček. Co všechn ...


Tipy na velký domácí úklid 4  fotek

Tipy na velký domácí úklid

Chystáte se na velký úklid a nevíte, kam vyhodit knihy, oblečení, rozbitý mixér nebo pánve? Zbyly vám po generálním úklidu na chalupě pytle plné vy ...


Jak provést důkladný úklid 7  fotek

Jak provést důkladný úklid

O Silvestru či na Nový rok vzniká spousta nových předsevzetí. Od těch nejběžnějších, jako je přestat kouřit, zhubnout, učit se, pomáhat doma, až po ...


Elektrické zametače pro rychlý úklid podlah 14  fotek

Elektrické zametače pro rychlý úklid podlah

Již od dob našich babiček jsou mechanické zametače podlah s rotačními kartáči hojně využívanou alternativou tradičních smetáků a vysavačů. Jsou vel ...


Zvládněte úklid podlahy v rekordně krátké době 4  fotek

Zvládněte úklid podlahy v rekordně krátké době

Je to pořád dokola. Vytírání podlahy se stává noční můrou, protože ať děláte, co děláte, podlaha není lesklá a zářivě čistá. Spíš je samá šmouha a ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×