Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru
Při výběru laminátové podlahy bychom měli myslet nejen na její praktické využití, ale pozornost je třeba věnovat také estetické stránce. Proces výběru barvy by pak měl podléhat jak požadovanému konečnému výsledku, tak i vlivu stávajících barevných prvků v interiéru bytu či domu. Každá místnost je jiná a vyžaduje individuální přístup v závislosti na našem očekávání.
reklama

Když chceme zvětšit prostor

Pokud zařizujeme malou místnost, kterou je potřeba prosvětlit či opticky zvětšit, světlá podlaha by pro nás měla být jasnou volbou. Světlé barvy totiž odrážejí světlo a způsobují tak, že místnost působí větším a světlejším dojmem. Zároveň jsou symbolem čistoty a klidu a působí tak relaxačně. Navíc jsou nadčasové a v kombinaci se studenými barvami stěn můžeme dosáhnout dojmu elegance, která nepodléhá času. Prostorový účinek lze pak získat kombinací střízlivé světlé podlahy, jako je například podlaha Quick-Step Vogue Dub bílý, se světlými stěnami. Čím budou barvy světlejší a studenější, tím se místnost bude zdát větší.

Další variantou, jak opticky zvětšit prostor, je zvolení vhodného vzoru podlahy. Ideální jsou například velké světlé dlaždice, které místnost rozšíří do všech stran. Pokud nás odrazuje chlad, který při chůzi po dlaždicích často pociťujeme, je ideální zvolit teplejší materiál s tímto vzorem. Řešením může být například laminátová řada společnosti Quick-Step Exquisa, která nabízí vzhled opravdových dlaždic s vlastnostmi laminátu.

Pokud chceme prostor naopak prodloužit, poslouží nám pruhovaný vzor, který nasměruje náš pohled potřebným směrem. Pruhovaný vzor je možné vytvořit například z prken řady Quick-Step Lagune, které obsahují gumové pásky proti uklouznutí na podélné straně. Ty mají nejen praktické využití, ale zároveň vizuálně dodávají místnosti potřebnou hloubku. Navíc jsou vhodné nejen do klasických prostor, ale disponují i vlastnostmi, které umožňují jejich použití ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelny.

Na optickou prostornost místnosti má však vliv nejen barva podlahy či vzor, ale i spoje mezi jednotlivými prkny. Pokud jsou spoje viditelné na dlouhé straně prken, místnost opticky prodlouží a dodají prostoru hloubku.

Důležitá je ale také barevná kombinace s ochrannými lištami. Pokud má podlaha stejnou barvu jako lišty, zdá se být větší. Naopak pokud jsou lišty ve stejné barvě jako stěny místnosti, působí menším dojmem. Společnost Quick-Step nabízí ke každému typu podlahy odpovídající lišty.

Jak dodat prostoru na útulnosti

Velké prostorné místnosti na rozdíl od těch malých naopak vyžadují citlivé zařízení interiéru, které je zútulní a zateplí. Pomocníkem v tomto ohledu mohou být barvy, s jejichž pomocí může interiér působit útulně i bez velkého množství nábytku. Pocit tepla a důvěrnosti do místnosti dodáme například kombinací tmavé podlahy se zdmi v tmavších, teplejších tónech. Vhodné jsou teplé odstíny hnědé s tóny červené, které mohou působit i lehce rustikálně. Černá podlaha v kombinaci se světlou zdí bude naopak působit luxusním a stylovým dojem.

Jak sladit barvu podlahy s nábytkem - kontrastů se bát nemusíme

Aby podlaha nesplývala s vybavením interiéru, měla by být buď o dva odstíny světlejší, nebo o hodně tmavší než barva nábytku. Podlaha a nábytek ve stejné barvě a druhu dřeva jsou možné pouze v případě, že je mezi nimi koberec v odlišné kontrastní barvě. Elegantní kontrast pak vytvoří podlaha v neutrální barvě, jako je přírodní lakovaný dub, s nábytkem vyrobeným z velmi tmavého dřeva, například z wenge nebo ořechu. Pro dosažení výrazného barevnostního rozdílu je pak možné zvolit i opačný postup - tedy kombinovat tmavou podlahu se světlým nábytkem. Pokud nejsme milovníky kontrastů a toužíme po klidném prostředí, měli bychom zvolit světlý nábytek ve spojení s bledými stěnami. U této kombinace je však důležité vyvarovat se monotónnosti, díky které pak prostor může působit mdlým dojmem.

Pokud jste zvědaví, jak ve vašem interiéru bude podlaha vypadat, s digitálním rádcem Flooradvisor značky Quick-Step máte šanci se na výsledek podívat ještě před jejím položením. Tento bezplatný nástroj značky Quick-Step vám totiž umožní nahrát digitální fotografii konkrétní místnosti a podle vlastního přání ji zkrášlit. Naleznete jej na www.quick-step.com

I barvy v interiéru vytvářejí náladu

Barvy v interiéru mají však vliv nejen na estetický dojem z místnosti, ale zároveň ovlivňují naši psychiku. Každá barva v nás vyvolává určité pocity. Nažloutlé, béžové barvy jsou teplé, útulné a působí optimistickým dojmem. Například podlahy s dekorem dubu, buku nebo javoru vyvolávají v místnosti velmi teplý pocit. Hnědý odstín zase vyjadřuje naše spojení s půdou. V porovnání se stěnami musí vždy zůstat v pozadí. Hnědá se skládá z několika dalších barev, což znamená, že ji lze kombinovat i s jinými barvami. Navíc není mdlá, je univerzální a hodí se do mnoha různých interiérů za předpokladu, že do místnosti proniká dostatek světla. Velké množství způsobů využití pak nabízí i šedá barva, která je elegantní a v současné době velice populární, zejména její teplé odstíny. Ty vypadají skvěle především s výraznými barvami, které mohou někdy působit agresivním dojmem, a utlumení tmavšími tóny jim prospívá. U značky Quick-Step podlahy v šedých odstínech nalezneme například u řady Largo.

Červená je velice osobitá a vyvolává silné emoce, proto se doporučuje používat ji s rozmyslem. Opačný vliv na nás má naopak modrá barva, ze které vyzařuje klid a harmonie. Podobně uklidňujícím dojmem na nás působí zelená barva, která odkazuje k přírodě. Extravagantní typy pak ocení zejména fialovou, která je netradiční a působí dojmem luxusu. V některých interiérech se kombinují komplementární barvy pro podlahu a stěny s úmyslem dosáhnout kontrastu. V jiných situacích se dává přednost kombinaci tón na tón. To znamená, že se kombinují odstíny stejné barvy, ale v tmavším a světlejším provedení. Lze tím vytvořit velmi harmonické a klidné efekty, avšak je třeba dávat pozor na monotónnost.

Autor: Quick-Step (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Zdroje inspirace 3  fotek

Zdroje inspirace

Po dlouhou dobu byly všechny pohledy soustředěny pouze na člověka jako součást lidstva. Dnes se vracíme o několik kroků zpět. Mnoho lidí věří, že glob ...


Velké nápady na míru malému prostoru 8  fotek

Velké nápady na míru malému prostoru

V případě bydlení slovo „větší“ vždy bylo obecně vnímáno jako „lepší“. Ale časy se mění. V Paříži a Londýně je tzv. „micro-bydlení“, a to především ...


Vinylové podlahy přinášejí do interiéru krásu i užitek 5  fotek

Vinylové podlahy přinášejí do interiéru krásu i užitek

Toužíte po podlahách, které jsou maximálně odolné proti poškrábání a 100% vodotěsné? Vždy jste si přáli mít v kuchyni či koupelně dřevěnou podlahu? ...


Vinylové podlahy a jejich pokládka 3  fotek

Vinylové podlahy a jejich pokládka

Pořizujete si nový byt či dům, nebo jste se rozhodli rekonstruovat. A váháte nad tím, jakou podlahu zvolit. Na trhu je spousta firem, které nabízejí ...


Pokládka laminátové podlahy

Nové typy laminátové podlahy mohou mít rubovou stranu již opatřenou izolační podložkou, takže je možné pokládat je přímo na vystěrkovanou podlahu bez ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Podlaha ze starých prken Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavla Tvrdikova
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×