Domácnost

Při rekonstrukci nebo stavbě domu či bytu je nutné si hned na začátku uvědomit, že všechny stavební materiály nejsou stejné, a stejně tak všechny sádrokartonové desky nejsou stejné. Jako základní vodítko, pro jaké stavby a stavební konstrukce jsou jednotlivé desky vhodné, slouží jejich barevné rozlišení. Existují sádrokartonové desky bílé, modré, červené a zelené. Pokud tedy bude sádrokartonová konstrukce ve vlhkých prostorách koupelny, toalety nebo kuchyně, pak je jedinou správnou volbou použití zeleného sádrokartonu.
Základním vodítkem pro rozlišení jednotlivých druhů sádrokartonových desek je jejich barva. V zásadě nejde o žádnou designovou barevnou libůstku, ale hlavně o užitné vlastnosti sádrokartonu, které se pod barevným označením skrývají.
Bílý sádrokarton – jedná se o nejběžnější druh sádrokartonu, využijete ho všude tam, kde konstrukce nebude vystavena nadměrnému vlhku. Hodí se na výstavbu příček, stěn nebo podhledů v obytných místnostech – obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna, předsíň apod. Není vhodný pro použití ve vlhkých prostorách (koupelny, toalety, prádelna apod.).
Zelený sádrokarton – jedná se o impregnovaný sádrokarton, který se svými vlastnostmi ideálně hodí při stavbách či rekonstrukcích prostor, které jsou vystaveny nadměrné vlhkosti – koupelny, toalety, sušárny, sklepní prostory, kuchyně apod. Tento typ desky je díky svým „vylepšením proti vlhkosti“ těžší, což je nutné zohlednit při výpočtech zatížení.
Červený sádrokarton – tento druh sádrokartonu se vyznačuje vysokou protipožární odolností. Ideální je jeho použití pro obklad trámů a nosných prvků stavby tam, kde to vyžaduje protipožární bezpečnost. Ideální je pro obklad příček a stěn v blízkosti komínu, krbu nebo krbových kamen. Stejně jako zelený sádrokarton má vyšší hmotnost.
Modrý sádrokarton – tyto sádrokartonové desky jsou akustické, izolují hluk, jejich zvuková neprůzvučnost je až 78 dB. Jsou ideální při stavbě předsazených příček, ve vícepodlažních domech. I modrý sádrokarton je těžší, i jeho nosnost je však vyšší.
V běžných domech či bytech jsou prostory, které jsou vystavené zvýšené vlhkosti. Patří mezi ně hlavně koupelny, toalety, kuchyně, prádelny, sušárny nebo sklepní prostory. Je nutné zde tedy použít takové stavební konstrukce, které jsou k tomu určené. V případě sádrokartonu je to právě zelená sádrokartonová deska. Také tmelicí hmoty a povrchová úprava by měla být určená do vlhkých prostor.
Práce se zeleným sádrokartonem je stejná jako s jakýmkoliv jiným. Stavba konstrukce se v ničem neliší. Jednotlivé desky se upevňují pomocí speciálních sádrokartonářských vrutů na rošt z kovových profilů. Zelený sádrokarton je možné dále obkládat například kachličkami, nebo ho lze jen opatřit stěrkou a povrchovým nátěrem.
TIP: Pokud je prostor vystavený odstřikující vodě – například kolem vany, umyvadla nebo ve sprchovém koutě, pak navíc použijte stěrkovou hydroizolaci.
Zelený sádrokarton je impregnovaný a je tedy i těžší. Má nejenom vynikající vlastnosti ideální pro vlhké prostory, ale také jeho nosnost je vyšší. Běžná bílá sádrokartonová deska nesnese větší zatížení, například upevnění těžších poliček a skříněk bez dodatečných výztuh.
Řada výrobců stavebních materiálů reflektuje pokrok a zvýšené nároky investorů. Výjimkou tedy není možnost pořízení speciálního sádrokartonu do extrémně vlhkých prostor, jakými jsou sauny nebo bazény. Tyto prostory jsou zpravidla trvale vystavené vysoké vlhkosti a vyšším teplotám, což klade na stavební konstrukce vysoké nároky. Na tento druh sádrokartonu je i běžně užívané barevné označení krátké. Většinou ho naleznete pod nějakým speciálním označením, než je jen zelený sádrokarton, který je vhodný do prostor s relativně zvýšenou vlhkostí.
Speciální sádrokarton do extrémně vlhkých prostor bývá doplněn o skelnou tkaninu, skelná vlákna a speciální sádrové jádro. Deska pak odolá nejen trvale působící vlhkosti, ale navíc i plísním. Důležité je také samozřejmě zvolit správnou povrchovou úpravu v podobě dostatečné hydroizolace.
Historicky starší než hmoždinky plastové byly kovové kotvy. Ty se však původně vyráběly jen v provedení do plného zdiva a do betonu. Pro připevňování ...
V případě, že jste se rozhodli dělit místnosti vašeho bytu a není z jakéhokoliv důvodu možné příčku vyzdít z cihel či pórobetonu, naskýtá se vám možno ...
Když se řekne broušení sádrokartonu, lze si představit hustou mlhu zbroušeného materiálu, který se zcela jistě dostane všude. Natož si zkusit předst ...
Předstěny a obklady stěn ze sádrokartonových desek Rigips jsou konstrukce, kterými můžeme esteticky vylepšit stávající povrchy stěn a příček, ale také ...
Sádrokartonové desky se vyrábějí v různých tloušťkách i provedení. Jsou vhodné jak na vybudování příček k rozčlenění interiéru, tak i na podvěšený str ...