Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Úprava zahrady po zimě

Úprava zahrady po zimě

Tolik očekávané jaro je konečně tady! Stromy, rostliny, květiny, keře se pomalu ale jistě probouzejí. Vaše zahrada bude potřebovat péči a proto je nutné ji podpořit a řádně ji připravit. Pojďme se společně podívat na to, co bude dobré udělat na jaře na zahradě.

reklama

Jaro na zahradě začíná ve chvíli, kdy sleze sníh a teploty se trvale drží nad deset stupňů. Během dubna už by měly být práce v plném proudu v okrasné i užitkové zahradě. Správný zahradník se věnuje setí, výsadbě a přesazování. Zahrada je již barevná díky cibulovinám, petrklíčům a některým druhům dvouletek. Nesmíme opomenout výsadbu trvalek, hlíznatých a otužilých letniček. Kromě toho je potřeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět po zimě pěkně zazelenal.

Rostliny a dřeviny

Období, než vypukne jaro v plném proudu, je typické tím, že se právě v něm vysazuje naplno. Vhodné je určitě vysazovat stromky a keře, které jsou v kořenovém balu. Odstraňte kořenové výrůstky a podpořte je hnojivy. Doporučujeme důkladně prořezat nejen okrasné živé ploty, ale stejně tak i okrasné trávy, třezalky a podobné keře. Je potřeba dokončit zimní řezy stromů, pokud jsme je již neprovedli v předcházejících měsících. Na ošetření můžeme použít stromový balzám, latex nebo štěpařský vosk. Sledujte dostatečnou zálivku a nezapomeňte zalévat i dřeviny v nádobách. Rozhodně nesmíme opomíjet také květiny. Maceška a petrklíč začnou vykukovat hned, jak se trochu oteplí. Druhů květinek na zahradu je velké množství, mezi nejoblíbenější patří jiřinky, kopretiny, chryzantémy a jiné.

Z hlíznatých květin se brzy objeví například žlutokvětý talovín. Pokračujme s vysazováním nových rostlinek ve skleníku nebo na jiných místech, které jsou chráněné dle návodu. Návody na pěstování najdete většinou na obalech od dodavatelů rostlin. Dřívější výsevy můžeme již koncem měsíce začít propichovat. Tento čas je také vhodný na přesazování pokojových rostlin v bytech a zimních zahradách!

Trávník a půda

Vstup do jarního teplejšího období většinou začínáme se startovacími hnojivy, která probudí vymrzlou půdu. Trávník musíme kompletně vyčistit od zimního nepořádku. Nejdůležitější věc pro váš trávník po zimě je provzdušnění (za pomoci speciálních provzdušňovacích nástrojů). Vzniklé důlky v zemi vysypejte pískem, který odstraní přebytečnou zamrzlou vodu v půdě. Lysá místa důkladně vysypte travním semenem.

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek, který je vyrobený ze dřeva, musí být ošetřen nátěrem, jež zvýší jeho odolnost a ochrání jej proti UV paprskům a vlhkému prostředí. U kovaných nebo plastových materiálů stačí nábytek omýt vodou se saponátem. Pokud mají kvalitní povrchový nátěr odolný proti UV záření i vůči vlhku, neměly by být poškozeny. Jestli vám zbude čas mezi všemi jarními pracemi a přípravami, doporučujeme také nezapomenout na zahradní nářadí, které bude po zimě asi malý servis také potřebovat. V tomto období rovněž provádíme zimní postřik proti škůdcům.

Zahradní jezírka

Jezírka na jaře ožívají velmi brzy. Až zmizí sníh, je potřeba zkontrolovat, jestli na jezírku jsou nějaké škody ze zimy. Z hladiny jezírka odstraňte případné nečistoty, pečlivě projděte a zkontrolujte bariéru vzlínání, prohlédněte okolí jezírka. Nutností je také přezkoušení kvality vody v jezírku. Potůček vyčistěte a před spuštěním zkontrolujte a ošetřete veškerou technologii jezírka. Zvláštní pozornost věnujte stavu filtrace jezírka a filtračním materiálům. Záhy začněte s péčí o rostliny a ryby. Pokud jste některé obyvatele jezírka ukryli před zimou do tepla, přemístěte je zpět. Sestříhejte a odstraňte odumřelé části rostlin, případně zredukujte jejich stav.

Autor: Bakker (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Letní zahrada plná barev 9  fotek

Letní zahrada plná barev

Vaše zahrádka, terasa nebo balkon se stane díky letním cibulovinám skutečně pestrým květinovým rájem. Nyní je ideální čas k sázení - po skončení mr ...


Mečíky - rozjasněte si zahradu pestrou paletou nádherných barev 11  fotek

Mečíky - rozjasněte si zahradu pestrou paletou nádherných barev

Mečíky patří mezi květiny, jejichž obliba rok od roku roste nejen díky tomu, že si je na svých zahradách může snadno vypěstovat každý, ale především p ...


Zahrada plná růží 10  fotek

Zahrada plná růží

Růže jsou plným právem považovány za královny zahrad. Jsou to nepostradatelné květiny - bez ohledu na to, zda máte zahradu upravenou v klasickém ne ...


Lilie - důstojnost a elegance ve vaší zahradě 12  fotek

Lilie - důstojnost a elegance ve vaší zahradě

Kdo by neznal lilie. Elegantní květiny s čarokrásnou omamnou vůní. Existují v mnoha barevných odrůdách. Zkoušeli jste někdy lilie na své zahradě pěsto ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×