Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dlažba v interiéru je nejen praktická, ale oživí i celkový vzhled

Dlažba v interiéru je nejen praktická, ale oživí i celkový vzhled

Dlažba se do interiéru stěhuje již natrvalo, protože splňuje podmínky kvalitní a nenáročné podlahové krytiny. Dlažbu lze zakoupit ve velké barevné a designové škále, která dokáže imitovat dřevo, kámen i moderní vzory. Velkým hitem je velkoformátová dlažba.

reklama

Dlažba se dostává do našich domovů čím dál tím častěji. Vnímáme její nesporně pozitivní vlastnosti. To mohou být vysoká trvanlivost, odolnost vůči povětrnostním vlivům, oděru, chemickým přípravkům i vodě, snadná údržba, estetický vzhled nebo snadná pokládka. Interiérová studia nabízí dlažbu jako podlahovou krytinu do všech místností kvůli její praktičnosti. Dávno už neplatí, že dlažba je pocitově chladná, moderní pokládání podlah pracuje i s variantou podlahového topení, které je možné pod dlažbu instalovat.

Velkoformátová interiérová dlažba

Hitem posledních sezón je velkoformátová dlažba, nabízená v rozměrech 120x60 cm, v případě tzv. slim dlaždic (tenkostěnné) až 300x100 cm. Takto velké dlaždice se dobře pokládají, ušetří se spousta spárovací hmoty a práce jde rychle od ruky. Velkoformátová dlažba bývá většinou kalibrovaná, takže jsou eliminovány spáry a tím je snazší údržba.

Dlažby se nemusí vzdát ani zarytý milovník dřeva. Dekor, věrně napodobující palubky, parkety či staré dřevo, je v široké nabídce. Lze zajistit dokonce i suky, které jsou k nerozeznání od těch skutečných. Tato dlažba je dodávána jak v matném, tak lesklém provedení a s protiskluzovou úpravou.

Pokládka dlažby v interiéru

Objednali jsme si tedy dlažbu. Při převzetí dodávky vše zkontrolujeme, na pozdější reklamaci nemusí být brán zřetel. Pokud budeme dlažbu instalovat sami, nejprve pochopitelně vystěhujeme celou místnost a odstraníme původní podlahovou krytinu. Je nutné zkontrolovat původní podklad a raději znovu vybetonovat nebo použít nivelační stěrku, která podklad sjednotí a vyrovná. Rozhodně se nebudeme pokoušet nivelovat pomocí lepidla. To má svou doporučenou tloušťku.

Dlaždice pokládáme od nejzazšího rohu místnosti směrem ke dveřím. Na zaschlou a vytvrzenou stěrku naneseme tenkou vrstvu rozmíchaného lepidla a pomocí zubatého hladítka roztáhneme. Pak skládáme dlaždice tak, aby navazovaly spárami k sobě. K zachování stejně silných spár můžeme použít speciální křížky či kolíčky, které seženeme v každém hobby marketu. Povrch dlaždic po položení očistíme od lepidla, aby nedošlo k jejímu poškození. Dlaždice do lepidla přitlačíme, ale opatrně, aby nám nepraskly. Musíme počítat s tím, že budeme dlaždice řezat. Největším problémem bude pro většinu kutilů provádění přířezů. U dlažby je to ještě obtížnější než u dlaždic. Na to nám poslouží ruční řezačka na obklady nebo diamantový řezací kotouč. Pro estetický vzhled i údržbu je lepší, když dlažbu zakončíme nízkým soklem.

Spárování je lepší nechat na druhý až třetí den, kdy je lepidlo už suché a dlaždice se nemohou hýbat. Spárovací hmotu pečlivě naneseme do všech míst, uhladíme a dlaždice očistíme. Po vyspárování a zaschnutí spár se prostor důkladně vyčistí a je hotovo.

Do interiéru je možné použít i venkovní dlažbu, musíme ale počítat s rozdílnou nasákavostí takové dlažby. Zásadně nepokládáme na podlahu obklady na zeď. Dlažbu však na obkládání stěn použít můžeme. Bude-li dlažba vystavena deformacím v podkladu, je lepší použít elastické lepidlo. Pokud prostor vyžaduje dilatační spáry, musí se tyto spáry shodovat ve vrstvě obkladů s dilatací v podkladu.

Dlažba v interiéru je tedy velmi vhodná. Minimálně nám zajistí dlouhodobě kvalitní podlahu, kterou stačí zamést a setřít mokrým hadrem, není nutné ji nějak odborně a namáhavě ošetřovat. A proto bude vítaná v mnohé domácnosti.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Obklady a dlažby 19  fotek

Obklady a dlažby

Při nákupu zvažujte nejen estetický vzhled, ale i náročnost podmínek použití. Změřte pečlivě potřebné množství obkladů a nakupujte vždy o 5 až 15 % ob ...


Spárování obkladů a dlažby 5  fotek

Spárování obkladů a dlažby

Dobře vyspárovaný obklad dá, pokud jsme pečliví, nové stěně nebo podlaze perfektní tečku. Tím spíš, že doba, kdy jsme si mohli vybrat jen mezi sádrově ...


Odstranit skvrny z betonové dlažby už nemusí být problém 5  fotek

Odstranit skvrny z betonové dlažby už nemusí být problém

K realizaci zahradního posezení nebo posezení u bazénu neodmyslitelně patří i betonová dlažba. Všichni se snažíme o to, aby dlažba byla co nejkrásnějš ...


Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí! 10  fotek

Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí!

Prostory zatížené opakovanou krátkodobou vlhkostí a vystavené stříkající vodě, jako jsou koupelny, sprchy či kuchyně, musí být vždy náležitě utěsně ...


Postup instalace topné rohože ECOFLOOR pod dlažbu s bezdrátovou regulací Watts 16  fotek

Postup instalace topné rohože ECOFLOOR pod dlažbu s bezdrátovou regulací Watts

Instruktážní videa patří mezi nejnázornější pomůcky, jak vysvětlit způsob instalace jednotlivých topných systémů. Pracovníci firmy FENIX Jeseník pr ...


Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu 5  fotek

Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu

Po staletí oblíbená a pro moderní interiér stále důležitější: keramika, fascinující a inspirující. Stěží existuje nějaký jiný materiál do interiérů ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Podlaha ze starých prken Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavla Tvrdikova
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×