Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Odhady nemovitostí v kostce

Odhady nemovitostí v kostce

Odhad hodnoty nemovitosti je klíčovým prvkem při prodeji a koupi bytu, domu či jiných objektů. Je třeba k určení vhodné ceny pro prodej či koupi, dále ho určitě budou potřebovat v bance při podávání žádosti o hypoteční úvěr. Také se podle něj řídí výpočet daně z nabytí nemovitosti. Z dalších životních situací, ať už příjemných či méně příjemných, budete odhad nemovitosti potřebovat při rozvodu, v případě dědického řízení nebo exekuce a nebo při vkladu nemovitosti, která se stane majetkem firmy.

reklama

Různé ceny nemovitostí

Pro někoho může být zmatečné, že existují různé ceny nemovitosti. Podle které se tedy řídí odhad nemovitosti?

  • Kupní cena - je cena, za kterou nemovitost skutečně prodáte. A je dána vlastně jen dohodou mezi prodávajícím a kupujícím. Není určena ničím jiným, než částkou v kupní smlouvě.
  • Obvyklá cena - nebo také tržní cena, je ta, která je v určitou chvíli na realitním trhu obvyklá pro daný typ nemovitosti v určené lokalitě.
  • Administrativní cena - cena zjištěná, je určována vyhláškou, kterou každý rok vydává Ministerstvo financí. Tabulky mají zajistit daňovou spravedlnost.
  • Zadlužitelná cena - je cena banky, která si tímto oceňuje nemovitost, když si u ní zařizujete hypoteční úvěr. Bývá o deset až dvacet procent nižší, než je cena obvyklá. Může se také stát, že odhadce odhadne cenu nemovitosti mnohem nižší, než je potřeba k zajištění výše úvěru, o který žádáte. Pak je třeba hledat východisko.

Odhadci nemovitostí

Při zajišťování odhadu nemovitosti je důležité vybrat si dobrého odhadce. I zde je pár možností, ze kterých lze vybírat, a výsledné odhady můžou sloužit k různým účelům.

  • „Obyčejní“ odhadci - pomůžou vám s určením tržní ceny nemovitosti, mohou působit buďto nezávisle, nebo pracují s některou z realitních kanceláří. Stejně tak mohou spolupracovat s jednou nebo s více bankami a vypracovávat odhady nemovitostí potřebné ke sjednání hypoték. Dobré je takového odhadce vybrat podle vzdělání a získaných certifikátů, které jsou akreditované ministerstvem.
  • Soudní znalec - volba vhodná především při soudních sporech a jiných důležitých situacích, kdy je třeba mít odhad ceny nemovitosti opravdu podložen. Na základě jejich služeb můžete získat znalecký posudek. Jsou jmenováni na základě zákona o znalcích ministrem spravedlnosti nebo předsedou krajského soudu, což by mělo být zárukou jejich odbornosti.

Kdy a jaký odhad bude zapotřebí

Po informaci o všech možných cenách a odhadech nemovitosti určitě váháte, které z nich v jaké situaci využít.

Při koupi nemovitosti, kdy odhad nemovitosti potřebuje banka k vyřízení hypotečního úvěru, je výsledkem odhad tržní ceny a bude jej s největší pravděpodobností provádět odhadce, se kterým banka spolupracuje. Nemusíte však v žádném případě bát nějaké zaujatosti, služby odhadců jsou profesionální.

Pokud půjde o dědické řízení, exekuce, vypořádání majetku či rozvod, je potřeba udělat odhad tržní ceny, který může provádět nezávislý odhadce nebo také soudní znalec.

Jaký bude výsledný odhad nemovitosti

Je určitě jasné, že výsledný odhad závisí na mnoha okolnostech, odvíjí se od umístění nemovitosti, její velikosti, stavu a stáří. Důležitá je v tomto směru lokalita – tedy její atraktivita, občanská vybavenost, dopravní dostupnost či možnost parkování. U domů i bytů hrají roli také celková dispozice, rozmístění místností, na jaké světové strany jsou nemovitost i pokoje orientovány, u pozemků jejich velikost a rozložení. U bytů se hledí nejen stav bytu samotného, ale také celkový stav budovy, ve které se byt nachází.

Jak se vytváří tržní odhad

Jak bylo řečeno, odhad nemovitosti s tržní cenou určuje aktuální cenu nemovitosti v dané lokalitě. Odhadce provede místní šetření, tedy navštíví nemovitost, prohlédne si všechny místnosti včetně těch nebytových, případně pozemky. Budou ho zajímat informace o stáří a stavu včetně případných vad. Zjistí a zhodnotí kromě stavu i lokalitu, kde se nemovitost nachází, pracuje také s dalšími výše zmíněnými aspekty. Poté ji srovná s podobnými nemovitostmi a pomocí různých metod a také svých zkušeností a znalostí konečně určí tržní cenu. Je tedy třeba brát v potaz, že odhad nemovitosti je lehce subjektivní a pro zmírnění tohoto jevu je dobré, aby byl odhadce specialistou na danou oblast.

Ač vše kolem odhadu nemovitosti může vypadat složitě, nemusíte se ničeho bát, až přijde situace, kdy ho budete muset zařídit. Většinou budete odhad potřebovat v situaci, kdy ho bude vyžadovat nějaká instituce, a tam vám budou schopni poradit či vše zařídit za vás.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Výstavba z cihel plněných minerální vatou 5  fotek

Výstavba z cihel plněných minerální vatou

Jednoduchá, rychlá a velmi přesná výstavba, vhodná i pro ty, co se rozhodli pustit se do stavění rodinného domu sami. K tomu výborné tepelněizolační v ...


Stavba energeticky úsporného domu 4  fotek

Stavba energeticky úsporného domu

Pokud se zajímáte o energeticky úsporné domy a přáli byste si postavit si svůj vlastní, pak jste jistě v poslední době zaznamenali značný nárůst infor ...


Zdařilá rekonstrukce a novostavba 5  fotek

Zdařilá rekonstrukce a novostavba

Rodinný dům, který se nachází v malebném prostředí Vysočiny v obci Svratka, prošel v roce 2007 kompletní rekonstrukcí. Vzhledem k charakteru původní k ...


Dřevostavba a její fungující izolace 6  fotek

Dřevostavba a její fungující izolace

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály po ...


Stavba terasy z kompozitního materiálu Twinson v 6 krocích 13  fotek

Stavba terasy z kompozitního materiálu Twinson v 6 krocích

Venkovní terasy jsou plnohodnotnou součástí domu, kde se dá skvěle relaxovat. Mohou být i samostatně stojící nebo jako obložení bazénů. Pokud se ro ...


Stavba příčky z tvárnic Ytong v pěti krocích 8  fotek

Stavba příčky z tvárnic Ytong v pěti krocích

Pokud hledáte nenosné řešení pro rozdělení místnosti do maximální výšky 2750 mm, pak jsou pro vás příčky z tvárnic Ytong ideálním řešením. Pod znač ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
0
izolace chaty Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Daniel Poisel
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Luba
0
sadSD Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 leossilny
0
Dřezy Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tom
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×