reklama

Kamení pro zahrádku

Zahradu nekrášlí jen květiny, k jejímu vyzdobení se často využívají i různé kamínky. Nepoužívají je jen zarytí nadšenci pro budování skalek, drobné kamínky či příbuzné materiály lze také s úspěchem použít třeba k vysypání cestiček, ale také k ozdobení záhonů či květináčů.

Kamení pro zahrádku

A nejde jen o ozdobu. Různé druhy kameniva jsou skvělou alternativou k mulčovací kůře. Jejím úkolem je chránit mulčovaný povrch před prorůstáním plevele a před rychlým vysycháním. Používání kůry k mulčování však má svá úskalí – kůra se časem rozpadá a v důsledku rozpadu okyseluje půdu. V létě rychle vysychá. A protože je lehká, stačí větší poryv větru, a za chvíli jsou kousky kůry všude po trávníku.

Stejnou – či spíše lepší – službu udělá materiál, který je stejně jako kůra stoprocentně přírodní, na rozdíl od ní však také „věčný“, dokonale stabilní a vzhledem k půdě a rostlinám v ní pěstované zcela neutrální. Takovou alternativou je keramzit – přírodní keramický granulát. Vyrábí se vypalováním a expandováním třetihorních jílů v rotačních pecích při vysokých teplotách (1100 až 1200 °C). Jde pouze o vypálený přírodní materiál, do jílů se nepřidávají v průběhu vypalování žádné chemické příměsi.

Vypálením vznikají tak granule keramzitu, který je zahrádkářům znám pod obchodním názvem Liaflor. Jde o čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický produkt s širokou škálou využití na zahradě, ale třeba i v květináči v bytě.

Liapor: Druhy kameniva
Liapor: Druhy kameniva
Liapor: Druhy kameniva
Liapor: Druhy kameniva

Na co granulát?

Přírodní keramický granulát je důležitou součástí zahradních substrátů, využíván je ale i pro dekorační účely. Jeho výhody využijí jak zahradníci a zahradní architekti, tak zahrádkáři hospodařící na malých zahradách i „balkonoví“ či „bytoví“ pěstitelé rostlin.

Granulát je s oblibou pěstiteli přidáván pod zeminu do květináčů a truhlíků, kde slouží jako přirozená drenážní vrstva. Zajišťuje lepší odvod přebytečné vody ze zálivky od kořenů – snižuje se tak riziko, že při příliš vydatném zalévání začnou kořeny uhnívat a odumírat. V drcené formě se toto keramické kamenivo používá (pod názvem Liadrain) i jako drenážní vrstva na zelené střechy. Tady se uplatňuje jeho další přednost – nízká objemová hmotnost, díky které nehrozí ani při velké pokrývané ploše nadměrné zatížení střechy. Drcený Liadrain nachází využití nejen na zelených střechách, ale i v květináčích coby součást zajišťující provzdušnění pěstebních substrátů. Díky němu se ke kořenům rostlin usazených v květináči dostane více vzduchu, kořeny pak lépe vzdorují příliš častým zálivkám.

Liaflor se hodí také jako substrát pro hydroponii - pěstování rostlin bez zeminy, kdy jim jsou veškeré zeminy dodávány prostřednictvím živného roztoku. Hlavními výhodami hydroponie je rychlejší růst rostlin a jejich menší náchylnost k chorobám. Coby hydroponický substrát je Liaflor vhodný pro pěstování takřka všech pokojových rostlin, ale i při pěstování skleníkové zeleniny či venkovních květin. Jde o naprosto přírodní a netečný materiál bez jakýchkoliv příměsí, který žádným způsobem neovlivňuje pH živného roztoku, jenž je připravován s ohledem na druh pěstované rostliny.

Na co granulát?
Na co granulát?
Na co granulát?
Na co granulát?

Účelná dekorace

Keramické kamenivo je díky své přirozené hnědočervené barvě oblíbené i jako dekorace, která přirozeně souzní s okolní přírodou. Na záhonech, ale i v květináčích či truhlících je možné ho použít jako svrchní okrasnou vrstvu – alternativu mulčovací kůry. Obzvláště v květináči vždy vypadá lépe granulát než povrch zeminy pokrytý mechem či rašícím plevelem. Nejde jen o dekoraci. Vrstva Liafloru funguje nejen jako estetický prvek, ale brání růstu plevele a chrání zeminu před rychlým vysycháním.

Publikováno: 11. 3. 2016, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce