Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kameny na zahradě

Kameny na zahradě
Vrch Hostibejk zaujme neobvyklým názvem. Patrný je jeho starodávný původ, nepochybně slovanský, ale zde vztyčené menhiry, zaznamenané ještě před první světovou válkou, měly původ ještě starší. Postavili je bájní Keltové a nebo lidé ještě tajuplnější? Na bezmála sto let kameny z Hostibejku zmizely. Vrátily se už ne do posvátných hájů, ale prostřednictvím společnosti Zahrady snů k jednomu rodinnému domu.
reklama

K čemu takové kameny vztyčené na různých místech sloužily, se odborníci stále hádají: někdo v nich vidí kultovní místo, jiný bod důležitý pro astronomická pozorování, podle dalších propojují sílu nekonečného vesmíru a jádra Země, takže představují jakýsi energetický zářič. Poslední jmenovaní badatelé kolem menhirů bloumají s kyvadélkem nebo virgulí, zatímco předchozí se jim posmívají.

Možná jsou správné všechny tři teorie a snad i nějaká další. Jak to opravdu bylo, nikdo neví. Přitahují ale jako magnet. Ať už je důvod vzniku takových megalitů jakýkoliv, vždycky působí trochu záhadně, podněcují naši fantazii a místu, kde stojí, dodávají neotřelý punc.

Jak se znovu staví pravěk

Dům už měl všechno, co domu náleží, ale hromad přebytečné zeminy, která po stavbě zůstala, se začínaly zmocňovat plevely a trávy. Hranice mezi přirozeně rostoucími stromy za plotem a vegetací, která vyrazila na haldách, byla zřejmá…, to jen na obrázku všechno působí malebněji, než ve skutečnosti.

Nejprve musely nastoupit stroje, odstranit půdní pokryv a podle projektu přeformovat terén. Úkolem tvůrců bylo výškovou růzností opticky prostor zvětšit a měkkou modulací přitom „zútulnit“. Především však šlo o to, určitá místa zdůraznit.

Právě na ně se totiž vrátí tajuplné kameny. Nebudou stát jen tak v trávě, ale jen zapomenutí bozi vědí, jak to v šerém dávnověku na kultovních místech opravdu vypadalo. Úroveň jednotlivých stupňů určí betonové a keramické tvarovky.

Menhiry spojí řeka, spíš potůček – jenže z kamení. I klenutý dřevěný můstek přes něj bude nejen esteticky zajímavý, ale může mít i symbolický význam, záleží na tom, jak budeme chtít tuto zahradu „číst“.

Přijely stromy: tam, kde sousedí s menhiry, padla volba na vzrostlé dřeviny nepůsobící nijak exoticky, aby „krajina kamenů“ přirozeně splynula s tou za plotem. Pomůže to kamenům probudit jejich energetickou sílu? Od vchodu bude mít zahrada spíš konvenční ozdobný charakter.

Než se položí tráva je povrch třeba uhrabat a zvlášť u kamenů ještě zpevnit „žábou“. Doprava a stavba dávných menhirů s primitivními prostředky je pro badatele stále hádankou, vždyť ani pro vyspělou techniku to nebyla hračka.

Travní koberec vyžaduje péči. Bokem od kamenů roste altán, letní kuchyně, meditační místo – cokoliv chcete. Odpočívat zde bude jistě úžasné…

Neotřelé pojetí této zahrady jistě není návodem doporučujícím všude vztyčovat novodobé menhiry, ale ukazuje, jak lze třeba dávnou pověst a nebo tradici originálně propojit se současností, uctít ducha místa novým obsahem. Je to o moc víc, než jen prostě říct: "Kameny se vrátily na Hostibejk."

O architektuře a stavbě zahrad více na www.zahradysnu.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Daniel Purgert, Zahrady snů.cz (foto)

Klíčová slova:


Související články

Povrch betonu a kamene pomůže ochránit nano impregnace 7  fotek

Povrch betonu a kamene pomůže ochránit nano impregnace

Mráz, slunce, déšť, neopatrné děti, domácí mazlíčci. Ti všichni se obvykle podílí na tom, že beton, cihly a jiné stavební materiály postupně ztrácí ...


Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše 13  fotek

Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše

Život v zahradních koloniích, kde každý letní večer tančili gumoví hadi a z rozprášené vody vytvářeli nad úhlednými záhony duhu, se výrazně proměnil. ...


Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů 11  fotek

Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů

Chodit do práce v bačkorách a nemuset se hádat se šéfy je sen spousty lidí. Celá řada profesí ovšem nevystačí s kanceláří v koutě obýváku, ale potřebu ...


Kamenné zídky 5  fotek

Kamenné zídky

Žijete-li v oblasti, kde jsou hezké kameny a máte tu možnost, vystavte si zídku. Může být postavena nasucho a osázená skalničkami, nebo jí lze podepří ...


Zídka z přírodního kamene 5  fotek

Zídka z přírodního kamene

Zídka z hrubě opracovaného přírodního kamene kolem zahrady je zajímavou dekorací. Pokud se kámen vyskytuje ve vašem nejbližším okolí, byla by škoda ho ...


Ryobi ONE plus - zahrada na baterky

Máte rádi akunářadí? Já ano, nemusím s sebou tahat nikde kabely, zakopávat a zaplétat se do nich, ani pamatovat stále na to, aby bylo k dispozici dost ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×