Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kamna na pevná paliva jsou stále v módě

Kamna na pevná paliva jsou stále v módě

Kamna na pevná paliva používáme nejen v rodinných domech, ale i na chalupách, kde umí velmi účinně vyhřát všechny obývané prostory. U některých však počítejte s nutností přípravy značného množství dřeva, peletové typy jsou pak výhodné, protože dřevo není třeba připravovat. Jaké výhody mají dnešní kamna a kotle na tuhá paliva a nad čím byste měli přemýšlet, pokud nákup takového zařízení plánujete?

reklama

Kotle na pevná paliva

Kotel není zařízení, které byste vybírali na jeden rok. K výběru se uchýlíte nejčastěji ve chvíli, kdy tušíte, že vaše původní vytápěcí zařízení brzy skončí svoji životnost nebo rekonstruujete rodinný dům a chcete pořídit zařízení s vyšším topným výkonem. Při pořizování kotle je zapotřebí zvážit, jakou finanční částku jste schopni akceptovat v rámci výběru nového kotle a také, jaký komfort užívání vám má nabídnout. Zároveň je dobré uvažovat o skladovacích prostorách, protože uhlí nebo dřevo skladujete pod přístřeškem či plachtou, ale brikety nebo pelety musí být v naprostém suchu.

Nejznámějším typem kotle je odhořívací typ s ručním přikládáním. Jeho výkon lze tedy regulovat podle toho, kolik do něj vložíme paliva. Vhodné jsou například dřeva s malým množstvím smůly, což přispívá k čistšímu a účinnějšímu spalování. Automatické kotle se samočinným dávkováním tuhého paliva jsou obecně nejúčinnější. Díky zásobníku jsou schopné velké domy, chalupy nebo penziony vytápět po dobu několika dní bez obsluhy.

Krbová kamna

Krbová kamna patří k nejoblíbenějším topným základům pro rodinné domy a chalupy, kde jsou běžně spojeny s topným okruhem, který v nečinnosti obsluhuje plynový nebo elektrický kotel. Vytápění pomocí krbových kamen moderní konstrukce s přívodem sekundárního vzduchu zajišťuje jejich ekologický provoz a velmi dobré prohořívání paliva, nejčastěji dřeva. Žáruvzdorná vyzdívka a vysoce kvalitní komponenty zajišťují, že kamna vydrží spoustu let bez problémů. Krbová kamna nemá cenu pořizovat bez výměníku. Toto vložené těleso slouží k ohřevu otopné vody, která cirkuluje za pomocí teplovodního oběhového čerpadla. Vodní systém, prohánějící ohřátou kapalinu přes radiátory, je vybaven expanzní nádrží, regulující změny tlaku v soustavě. Po opětovném naplnění trubek a radiátorů není potřeba odvzdušňovat, protože okruh má automatické ventily, které vzduch odvedou.

Pro případ výpadku napájení elektrickou energií je zapotřebí opatřit přívod k teplovodnímu čerpadlu záložním zdrojem s měničem, který v případě výpadku samočinně přepne na napájení z rezervních baterií. Pokud by se čerpadlo při hořících kamnech zastavilo, může nastat v potrubí var vody a případné poškození výměníku nebo potopa, způsobená únikem vody skrz přetlakový ventil. Jednou za čas je vhodné, abyste stav záložního zdroje vyzkoušeli v rámci předcházení neočekávaným událostem. Tyto nehody dokáže odvrátit vychlazovací smyčka, která získává vodu z řádu a tím ochlazuje výměník. Ke krbovým kamnům je možno kromě radiátorů připojit i nádrž na ohřívání užitkové vody, čímž se jejich využitelnost ještě zvýší. Podobné vlastnosti mají i krbové vložky, které se zastavují do interiéru.

Peletová kamna pro náročné

Peletová kamna patří k nejmodernějším systémům pro vytápění tuhými palivy. Bezventilátorové provedení používá běžnou cirkulaci vzduchu, ale dávkování a provoz kamen může být plně automatický. Modul pro vzdálené ovládání umožňuje nastavit vytápění podle potřeby. Objemný zásobník na pelety zase zajistí, že topení bude fungovat po dobu několika dní bez obsluhy. Integrovaný výměník zprostředkuje vytápění celého domu, přitom není ale zapotřebí pořizovat dřevo. Velkou výhodou je také vysoká účinnost spalování.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech 23  fotek

Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech

Kdo z nás někdy nezáviděl línému Honzovi, který se převaluje na peci z boku na bok a nechává se pěkně nahřívat. Ale to se děje jen v pohádkách. Pohádk ...


Jak pracují kamna na pelety 6  fotek

Jak pracují kamna na pelety

Dosáhnout co největšího účinku spalování a tím co nejnižších nákladů na topení – to je cílem kamen na pelety. Jak tedy taková kamna pracují?


Kachlová kamna 5  fotek

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou krásná a vytápění jimi má oproti jiným zdrojům spoustu výhod. Produkují přirozené a zdravé teplo, mají vysokou účinnost spalování ...


Krbová kamna: výkon vybírejte podle velikosti prostor 4  fotek

Krbová kamna: výkon vybírejte podle velikosti prostor

Oheň plápolající v krbu dokreslí příjemnou atmosféru večera, ale znamená i významný zdroj tepla. Topení dřevem je přitom čím dál populárnější. Láka ...


Teplo a pohoda domova aneb kanadská kamna v praxi 6  fotek

Teplo a pohoda domova aneb kanadská kamna v praxi

Večer zatopit a ráno vstát do vyhřáté místnosti. Právě teď začíná roční období, kdy tento pocit rozhodně oceníte vy i vaše rodina. Pokud toužíte po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×