Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kapénková závlaha značně zamezí plýtvání vodou

Kapénková závlaha značně zamezí plýtvání vodou

Pokud máme zahrádku, skleník, záhony nebo třeba jen živý plot, využijeme místo plošného zalévání kapénkovou závlahu. Ta značně ušetří spotřebu vody a je i efektivnější, protože voda kape pouze k té dané rostlině a nenapájí ještě spoustu plevele okolo.

reklama

Kapénková závlaha

Každoroční letní měsíce jsou zárukou tepla a opravdu slunných dnů. Zatímco my se už nemůžeme dočkat, až se svlažíme na koupališti ve vodě, naše rostliny by se rády svlažily také, ale ony si pro vodu dojít samy nemohou. Jsou odkázané na nás a pokud je vody nedostatek, naše zahrada tiše, ale viditelně trpí. Většina zahrádkářů se snaží s vodou hospodařit rozumně a zalévat jen nejnutnějším množstvím. Přesto to mnohdy nestačí a rostliny schnou. Co jim zkusit pořídit kapénkovou závlahu, která nám ušetří čas, peníze i námahu?

Jak na to?

Kapénková závlaha funguje na principu hadice s kapénkovači, která se rozvine okolo jednotlivých rostlin, keřů, stromků nebo truhlíků. Z dírek pak v pravidelných intervalech odkapává voda a rostliny zásobuje.

Nejčastěji používaná je kapková hadice s průměrem 16 mm. Hadice má každých 33 cm vestavěný kapkovač o průtoku 2 litry za hodinu, což není vždy úplně vyhovující. Kapkovou závlahu si můžeme postavit i sami. Do hadice uděláme za pomoci děrovače otvor, do kterého následně vložíme kapkovač o průtoku 2 nebo 8 litrů za hodinu. Při zajišťování závlahy ke stromům či rostlin je možné použít 4cestnou tvarovku, která se umístí na kapkovač. Tu napojíme na PVC hadičku s kapkovací jehlou, kterou zapíchneme do země. Konec hadice pak jednoduše napojíme na zahradní kohoutek nebo na čerpadlo. Je nutné dávat pozor na tlak (1-3 bary), aby se hadice neroztrhla.

Kapková závlaha se dá koupit ve formě jednotlivých komponentů, které je možno libovolně sestavovat a kombinovat podle potřeby. Spotřeba vody v takovém zařízení se pak počítá na litry, které celým systémem protečou za hodinu.

Kapénkovou závlahu můžeme sestavit několika způsoby:

  • Hadice, do které se přichytí kapkovač a přes hadičku s jehlou zavede vodu na místo k zavlažování. Tento typ hadice lze uchytit pomocí plastových držáků.
  • Kapková hadice s integrovanými kapkovači je další variantou, navíc tuto je možno zakopat i do země, neboť je ošetřená speciálním materiálem, který propouští vodu ven, ale nepustí do ní kořeny rostlin a díky tomu se hadice neucpe.
  • Třetí možnost je porézní hadice, která propouští vodu, instaluje se na zem a voda prosakuje přímo ke kořenům rostlin.
  • Mikro závlaha - využitelná v domácnostech nebo v truhlících na balkónech. Pracuje na stejném principu jako klasická závlaha, ovšem v provedení mikro.

Kapénková závlaha potřebuje pouze připojení na zdroj vody a hadici s potřebnými komponenty, které se jednoduše sestavují. Kvůli nečistotám, které se ve vodě vyskytují, je lepší obohatit soustavu o filtrační zařízení, které nečistoty zachytí. Taktéž je možnost si pořídit časovač, na kterém se kapání vody nastaví a závlaha se tak stane automatickou. Celý systém zavlažování navíc nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu, jen na zimu z hadic vypustit vodu a odpojit systém od zdroje vody. Hadice pak mohou i přes zimu zůstat na zahradě.

Kapkový nebo kapénkový systém je velkou revolucí v zavlažování, je velmi úsporný a ekonomicky výhodný. Nemusíme se obávat, že kvůli našemu zahradničení budeme doplácet za vyčerpání vody z řadu a nebo prosit oblohu o déšť.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Zavlažování nepodceňujte ani nepřeceňujte 2  fotek

Zavlažování nepodceňujte ani nepřeceňujte

Venku sluníčko občas přímo pálí a vy jste právě doseli trávník. Nově vysetý trávník je potřeba udržovat stále vlhký zhruba 25 dní od výsevu. V tomto o ...


Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice 5  fotek

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice

Víte, že doporučené množství vláhy na 1 m2 se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den? Jistě proto oceníte, že hadice a konve můžete, díky systému automa ...


Automatické zavlažování vyřeší problémy se suchem 8  fotek

Automatické zavlažování vyřeší problémy se suchem

Dlouhodobá předpověď počasí již nyní varuje před suchem, které v létě ochromí nejednu zahradu. Představa tahání konví s vodou či hadic po zahradě n ...


Automatické zavlažování trávníku 4  fotek

Automatické zavlažování trávníku

Automatické zavlažování nám pomáhá udržet trávník v perfektní kondici po celý rok. Především jde o déletrvající období sucha, které zelenému koberc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×