Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výměna oken

Výměna oken

Přemýšlíte o výměně oken, ale nevíte, zda se to vyplatí? Máte obavy, aby nová okna vydržela alespoň to, co ta stará? Podívejme se, jak okna vybírat, aby uspokojila vaše očekávání.

reklama

Co přinese výměna oken

Starými okny může z bytu unikat až polovina tepla, pokud jimi táhne, pak i více. Vyměníte-li stará netěsnící okna za nová, představuje úspora obvykle 15 – 20 %, ale může to být i více.

Důležitým parametrem je tzv. prostup tepla. Jde o tepelnou energii, která přirozeně projde rámem a zasklením. Množství takto uniklého tepla je dáno vlastnostmi rámů a křídel, zejména záleží na stavební hloubce profilu a izolačním zasklením. Pro představu okna se základním izolačním dvojsklem sníží ztráty tepla o více jak polovinu, u trojskel je to ještě více.

Nová okna přinesou i větší komfort bydlení. Musíte si ale vybrat okno, které bude splňovat vaše požadavky na bezpečnost, zvukový útlum a další vlastnosti, které jsou pro vás důležité. Proto je dobré poradit se o výběru oken s odborníkem.

Jaká okna si vybrat

Mnoho lidí stále řeší, zda zvolit plastová okna nebo dát přednost prověřenému dřevu. Pravdou je, že z hlediska izolace na materiálu oken nezáleží. Všechna správně seřízená a namontovaná moderní okna byt dobře utěsní. Proto je třeba po výměně nacvičit správné větrání a myslet na to, že je třeba zbavovat se přebytečné vlhkosti. Už se nemůžete spoléhat na netěsnící okna, kterými vlhkost unikala samovolně.

Plastová okna jsou oblíbená kvůli příznivému poměru cena – výkon, jejich výhodou je, že není nutné starat se o jejich povrchovou úpravu, stačí je umýt. Nadčasové řešení pro plastová okna představují profily se stavební hloubkou větší než 70 mm opatřené středovým těsněním, které mj. napomáhá lepší zvukové izolaci.

U dřevěných oken je dobré podívat se na konstrukci profilu. Je vhodné, aby dřevěný profil byl opatřen ochrannými okapnicemi, které jsou izolované a provětrávané. Kvalita dřevěných oken hodně závisí také na technologii a zpracování vícevrstvé povrchové úpravy. Na ní totiž záleží, jak se budete muset o dřevěná okna starat.

RÁDCE: jak vybrat okna krok za krokem radí náš Praktický Rádce

Zasklení hraje z hlediska vlastností velmi výraznou roli. V současné době je nejžádanější izolační trojsklo. Ale u rekonstrukcí v prostředí příznivém z hlediska povětrnosti dobře poslouží i dvojsklo. Je třeba připomenout, že běžné dvojsklo netlumí venkovní hluk výrazně lépe než dvojsklo, útlum hluku je třeba řešit speciálním zasklením.

Jak dlouho okna vydrží

Při dobrém zacházení a pravidelné jednoduché údržbě mají moderní okna potenciál dobře a spolehlivě sloužit desítky let. Požadavky na okna a dveře se v souvislosti s tlakem na úsporu tepla za posledních pár let výrazně zpřísnily. Dnešní okna jsou tak z hlediska vlastností dále než okna před deseti či dvaceti roky. Morální zastarávání je tak stejné jako v případě jakýchkoliv jiných produktů, ale pokud si vyberete kvalitní výrobek, bude dobře a dlouho sloužit.

I nová okna potřebují údržbu

Plastová okna se často označují jako bezúdržbová, platí to ale jen pro jejich povrchovou úpravu. Zde skutečně platí, že stačí umýt. Dřevěná okna je třeba ošetřit speciálním balzámem na dřevo a asi po 10 letech bude třeba renovační nátěr, podle toho v jakém stavu okna budou.

TIP: jak na snadnou údržbu oken

Nezbytné je pečovat o celoobvodové kování, to má zásadní vliv na funkčnost oken. Podle návodu od výrobce si vyžaduje promazání, případné seřízení. I když je to velmi jednoduché, pokud si na to netroufáte, měl by vám pomoci servis dodavatele.

Autor: Vekra (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Kupujete okna? Zaměření zvládnete sami! 4  fotek

Kupujete okna? Zaměření zvládnete sami!

Chystáte se, že ještě před zimou vyměníte stará okna? Co byste měli vědět, než se rozhodnete. Většina stavebníků by samozřejmě chtěla nová okna za ...


Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken 6  fotek

Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken

Musí se nová dřevěná okna natírat? Jak často bude ošetření potřeba? Vybíráte nová okna a trápí vás podobné otázky. Podívejme se podrobněji na povrc ...


Plíseň v domácnosti – co s tím? 5  fotek

Plíseň v domácnosti – co s tím?

Pokud řešíte výskyt plísně v domácnosti, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nem ...


Jak postupovat při výměně starých oken za nová? 3  fotek

Jak postupovat při výměně starých oken za nová?

Čeká vás výměna starých oken za nová a nevíte, co všechno to pro vás znamená? Čtěte dál, vše se dozvíte. Rozhodnutí pořídit si nová okna by mělo př ...


Co vás čeká při výměně oken 4  fotek

Co vás čeká při výměně oken

Jedna zima za námi, druhá před námi. Nyní je čas na spočítání výše nákladů na vytápění a pokusit se o jejich snížení. První, co každého napadne, je ...


Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


Životnost oken oceníte až po letech 5  fotek

Životnost oken oceníte až po letech

Vybíráte nová okna a říkáte si, jak asi dlouho vám budou dobře sloužit? Odpověď je třeba posuzovat z několika úhlů. Důležité jsou nejen jejich vlas ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×