Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kolik může průměrná česká rodina ušetřit za elektřinu?

Kolik může průměrná česká rodina ušetřit za elektřinu?

Vyskočila na vás mezi poštou faktura za elektřinu a vy byste si raději prohlíželi pohlednici od tchyně nebo pozvánku od doktora na vytržení krčních mandlí? Nemusíte ještě propadat panice. Navštívili jsme několik modelových českých domácností a zjistili, že většina lidí dokáže na účtech za energie hravě ušetřit i několik tisíc. Podívejte se na konkrétní příklady úspor.

reklama

Manželé Chlupáčkovi žijí se synem v ostravském bytě a elektřinu využívají na vaření, svícení a napájení běžných domácích spotřebičů. Za rok odeberou 2500 kilowatthodin (kWh) a zaplatí za ně 12 476 korun. Jejich sousedé, tříčlenná rodina Heřmánkových, spotřebuje na chlup stejné množství elektřiny, ale za proud vydají jen 11 168 korun. Jak to?

Mnoho lidí dosáhne na úsporu převyšující 1 tisíc Kč ročně

Chlupáčkovi totiž nikdy nezměnili dodavatele elektřiny, a proto stále zůstávají u standardního produktu dominantního prodejce. V Ostravě stejně jako ve většině republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech i jihu Moravy jde o produkt ČEZ Comfort. Dominantní dodavatelé spoléhají na to, že jejich nejrozšířenější tarify odebírají lidé, kteří neradi něco mění, a proto překousnou i dražší ceny.

Když pan Heřmánek zašel na čaj k sousedům, došla řeč i na rodinné výdaje. Host ukázal panu Chlupáčkovi, jak jednoduše si může porovnat ceny elektřiny prostřednictvím online kalkulačky. Dokonce 8 dodavatelů dokázalo nabídnout více než 10% úsporu proti ČEZu. Nakonec si vybral stejný produkt jako Heřmánkovi a ušetřil 1 308 korun za rok.

Když se přesuneme do okolí Brna, Českých Budějovic, Jihlavy či Zlína, nejvíce odběratelů stále zůstává u produktu Elektřina od společnosti E.ON. Za 2500 kWh vytáhnou z peněženky necelých 13 tisíc. Jenže na trhu mohou narazit dokonce na 12 dodavatelů, kteří prodávají stejné množství elektřiny o více než 10 % levněji.

Kdo má bojler, změnou dodavatele ušetří nejméně 2 tisíce

Vaše spotřeba v domácnosti se diametrálně liší, pokud si elektrickou energií váš příbytek vytápíte, nebo s ní ohříváte vodu. Zajedeme na návštěvu do Liberce, Plzně či Pardubic, kde v koupelně či na chodbě trůní bojler. Taková domácnost se třemi členy ročně odebere zhruba 6 000 kWh. Když zůstane u staré klasiky, ČEZ Comfort, zaplatí 18 058 korun za rok.

Kdo hledá, najde. Platí to i o levných cenách elektřiny, protože na českém trhu objevíte 12 nabídek, se kterými ušetříte více než 10 % ve srovnání s nejrozšířenějším produktem. Stejná „nálož“ energie u lacinějšího dodavatele vyjde na necelých 16 tisíc.

Podobně vypadá i situace i na jihu Čech a jihu Moravy, kde funguje jako dominantní dodavatel a zároveň distributor elektřiny společnost E.ON.

Kvůli zahlcení daty jsme opominuli ceny elektřiny pro Prahu, kde jako dominantní dodavatel působí Pražská energetika. Odběratelé z hlavního města nebo ti, kteří elektřinou topí, si mohou vše spočítat během chvilky prostřednictvím online kalkulačky stejně jako pan Chlupáček.

Autor: Elektrina.cz (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak topí elektřina v nízkoenergetických domech 4  fotek

Jak topí elektřina v nízkoenergetických domech

Když se řekne kabelová elektrická tepelná technika s odpovídající elektronickou regulací, ne každému bude hned jasné, o co jde. Pokud ale řekneme podl ...


Ekologicky čistá elektřina z Ústí 1  fotek

Ekologicky čistá elektřina z Ústí

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem vyrobila za první pololetí letošního roku rekordních 56 195 340 kWh ekologické elektřiny, což je o 23 procen ...


Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně 3  fotek

Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně

Dle nejnovějších výpočtů energetických specialistů je změnou dodavatele plynu možné ušetřit v průměru 5 700 Kč ročně. Záleží hlavně na tom, od kter ...


Vodní elektrárna na Prýglu omládla: vyrobí teď elektřinu pro více domácností 1  fotek

Vodní elektrárna na Prýglu omládla: vyrobí teď elektřinu pro více domácností

Téměř roční rekonstrukce malé vodní elektrárny Kníničky přinese za desítky milionů korun zvýšení její účinnosti o deset procent, samozřejmě vyšší prod ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×