reklama

Konvektor v zimě hřeje a v létě chladí

Instalace v moderních stavbách jsou buď přiznané a nebo skryté, což se týká i vytápění. V otevřeném prostoru s velkými okny dosahujícími někdy až k zemi by klasické radiátory vypadaly divně. Také ztrátám tepla lze zabránit topením, které u skleněné tabule vytvoří tepelnou clonu. Dokážou to konvektory od firmy Minib.

V tomto článku vám představíme moderní vytápění v podobě konvektorů od firmy Minib. Kromě vytápění, pak v létě dokáží i chladit!
Konvektor v zimě hřeje a v létě chladí

Minib vyrabí různé druhy konvektorů - podlahové, nástěnné, samostojné a speciální topné a dochlazovací. V případě podlahových z tohoto chytrého topení vlastně vidíte jen mřížku, všechno ostatní je schováno v podlaze nebo parapetu. Rozměry, tvar i design konvektorů lze přizpůsobit zvláštním požadavkům daného interiéru. Díky moderním výrobním technologiím existují už konvektory obloukové či úhlově propojené.

Slovo, na něž bychom si měli zvykat

Co to vlastně je ten konvektor a jak funguje? Zjednodušeně řečeno v případě podlahového konvektoru se jedná o nerezový žlab vybavený výměníkem tepla a ventilátorem umístěný pod svislou prosklenou plochou. Žlab svrchu kryje pochozí hliníková nebo dřevěná mříž. Víc z konvektoru vlastně nevidíme, protože jeho hlavní část je skryta. Chladný vzduch padá podél okenní plochy do konvektoru, proudí přes teplý výměník a ohřátý vzduch přirozenou cestou a nebo podporovaný ventilátorem míří zpět do prostoru. Teplo uvolňované z celé délky konvektoru vytváří neviditelnou tepelnou clonu, která odděluje prostor interiéru od chladné okenní plochy. A přirozeně konvektor může fungovat také opačně.

Slovo, na něž bychom si měli zvykat
Slovo, na něž bychom si měli zvykat
Slovo, na něž bychom si měli zvykat
Slovo, na něž bychom si měli zvykat

V zásadě se můžeme setkat se dvěma typy konvektorů: s menším výkonem bez ventilátoru (přirozená konvekce) jsou vhodné jako přídavná tělesa do místností, kde hlavní topení zajišťuje jiný zdroj. Konvektory s ventilátorem (vynucená konvekce) dovedou zdařile hrát roli hlavního topení. Ventilátorové konvektory mají výbornou dynamiku výkonu, místnost rychle prohřejí a co se týká hlučnosti, jsou i na třetí rychlostní stupeň otáček ventilátoru nehlučným společníkem v místnosti.

Bezpečný účinný provoz

K vytápění se používají velmi energeticky úsporné motory ventilátorů pracující s bezpečným 12V napětím. Oproti běžně užívaným motorům na střídavý proud spotřebují až o osmdesát procent méně elektrické energie – jen 7 W na délkový metr konvektoru. Motory na stejnosměrný proud lze navíc snadno vybavit velmi pokrokovou regulací, a u konvektorů MINIB navíc oceníme jejich minimální požadavek na vodní objem: díky tomu mohou prakticky okamžitě reagovat na změnu teploty topné vody.

Bezpečný účinný provoz
Bezpečný účinný provoz

Zajímavou novinkou je konvektor PTG od firmy MINIB. Tento konvektor s autonomním zdrojem elektrické energie není výkonnější, než ostatní nástěnné s ventilátorem, ale jeho princip je v tom, že si dovede sám vyrobit elektrickou energii pro pohon ventilátorů, říkají odborníci z firmy. Tudíž odpadá problematika připojení proudu například v místech, kde to nelze z jakýchkoliv důvodů, a také se vlastně v budoucnu ušetří náklady na energii za provoz a při instalaci vstupní náklady na elektrické připojení. Je to rarita a ojedinělý konvektor na trhu, výsledek našeho vývoje…

Novinkami jsou také konvektory se sálavou složkou DS a SS na stěnu s řadou předních panelů na výměnu.

Kam nejvíc se konvektory hodí

Kam nejvíc se konvektory hodí
Kam nejvíc se konvektory hodí
Kam nejvíc se konvektory hodí
Kam nejvíc se konvektory hodí

Teplovodní konvektory MINIB jsou výborné pod většími prosklenými okenními plochami a u terasových dveří. Mají výhodu, že je můžeme umístit do suchého i mokrého prostředí, proto je najdeme například v zimních zahradách, v koupelnách a výborně slouží u domácích bazénů – tam ale patří jen vybraný sortiment konvektorů s odtokem vody. A nejsme samozřejmě vůbec omezeni tím, že by konvektor musel být v podlaze nebo pod oknem: nabízejí se totiž i typy nástěnné, soklové či parapetní jakož i samostojné speciální lavice, které v místnosti můžeme umístit tam, kde se nám to nejvíc líbí a hodí. Výběr je široký z řady standardních délek, přičemž v podstatě libovolnou délku lze vyrobit na zakázku. A, jak už bylo řečeno, mohou konvektory tvořit buď samostatný, nebo doplňkový zdroj tepla.

Co bychom měli před výběrem konvektoru vědět

V případě stavby i rekonstrukce musíme znát, jaká je skladba podlahy, protože ta určuje stavební výšku konvektoru. Měli bychom mít spočítané tepelné ztráty místnosti a znát místo, kam dáme termostat a transformátor, jimiž budeme výkon konvektoru regulovat. Samozřejmě též finální podobu podlahy, aby s ní jak mříž, tak rámeček konvertoru ladily.

Co bychom měli před výběrem konvektoru vědět
Co bychom měli před výběrem konvektoru vědět
Co bychom měli před výběrem konvektoru vědět
Co bychom měli před výběrem konvektoru vědět

Novinky roku 2010

Dosud používané konvektory se obecně vyznačují téměř 100% předáváním tepla prostřednictvím proudícího vzduchu, předávání vyzařováním je zanedbatelné, což v porovnání s jednoduchými deskovými otopnými tělesy MINIB vnímala jako nedostatek. Firma proto vyvinula jednoduchá, ale esteticky zdařilá otopná tělesa, kde se navíc uplatňuje i sálavá složka přenosu tepla do okolí. Nové ploché řady umožňují estetické využití přírodních materiálů jako je žula nebo mramor, které do určité míry dokážou teplo akumulovat. V provedení se samotížným prouděním vzduchu je jejich provoz zcela bezhlučný.

Novinky roku 2010
Novinky roku 2010
Novinky roku 2010
Novinky roku 2010

Další informace o sortimentu firmy a konkrétních novinkách na www.minib.com/cs.

Publikováno: 23.6.2011, Autor: Jiří Jan a Minib, s.r.o. (text), Minib, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce