reklama

Korado radí, jak se připravit na zimu

Když se zima zeptá, co jsme dělali, než přišla, je už většinou na zásadní změny a rekonstrukce otopné soustavy pozdě. Na zimu je totiž potřeba připravit se včas. To se týká nejen kotle, ale i toho, co tepelnou pohodu vytváří a z čeho na nás bude teplo dýchat, tedy otopných těles – radiátorů. Tenký deskový radiátor nabízí firma Korado.

V tomto článku vám představíme vlastnosti tenkého deskového radiátor Korado. Ten disponuje moderním designem a k dostání je v několika velikostech!
Korado radí, jak se připravit na zimu

Vnitřní teplota vzduchu není jediným faktorem ovlivňujícím tepelnou pohodu. Roli hraje rychlost proudění vzduchu, relativní vlhkost, intenzita tepelného sálání. A navzdory tomu, že se dnes prosazuje mnoho alternativních způsobů předání tepla do interiéru, klasický radiátor je evergreen. Prokázal to přece léty poctivé služby. Čas ho ovšem zásadně proměnil.

Už to není co bejvalo…

… a to je dobře: radiátor dnes nepředstavuje nevzhledné monstrum, v němž to někdy divně hučí a kterou je lépe schovat za závěs či sedací soupravu. Současná desková otopná tělesa dokonale ladí s čistými liniemi interiérů: neupozorňují zpravidla na sebe, ale spolehlivě plní svou hlavní funkci.

Už to není co bejvalo…
Už to není co bejvalo…

Hlavní výhodou deskových těles je jejich malý vodní obsah, díky čemuž dokáží dynamicky reagovat na regulační zásahy v otopné soustavě. Mají taky nižší hmotnost, zabírají méně místa a mohou se chlubit dokonalou povrchovou úpravou. Technologie výroby jim zaručuje dlouhou životnost a provozní spolehlivost.

Dvojí způsob připojení

Desková tělesa jsou určena především pro soustavy s nuceným oběhem. Odborníci rozlišují dva druhy připojení – jednak boční, známé z klasických, článkových radiátorů, a jednak spodní připojení. Desková tělesa využívají spodní připojení se zabudovaným regulačním ventilem, takže připojovací potrubí lze vést v podlaze, nebo po stěně a zakrýt ho lištou. Tento způsob také vyžaduje méně stoupacích potrubí a umožňuje použít rozdělovač, s měřícími, regulačními i uzavíracími prvky.

Dvojí způsob připojení
Dvojí způsob připojení

Sedmero pro výměnu

Výměnu radiátorů by měli dělat odborníci, nicméně:

  • každé těleso potřebuje, aby kolem něj volně proudil vzduch,
  • mezi spodní hranou tělesa a podlahou nemá být mezera menší než 130 mm,
  • parapet má být od jeho horního okraje nejméně 120 mm.
  • Pokud bychom chtěli i nové těleso ukrýt například za desku, měl by od ní být radiátor vzdálen nejméně 80 mm,
  • také mezi tělesem a stěnou by měly zůstat volné tři centimetry.
  • U tělesa v nice musíme pamatovat na místo pro montáž termostatické hlavice a přístup k odvzdušňovacímu ventilu (podle normy těleso musí být uzavíratelné na přívodu i odvodu vody),
  • a též nesmíme opomenout vyžadovat od firmy, provádějící montáž, tlakovou a topnou zkoušku, vystavení písemného potvrzení o nich, a informace o funkci a způsobu užívání termostatické hlavice.
  • Na co bychom ještě neměli zapomenout

    Dbejte na kvalitu provedené práce i použité materiály. Nepodceňujte způsob upevnění ani případné další použití stávajících či nutnost osazení nových armatur. A nepochybně vás musí zajímat určení tepelného výkonu původního a nového deskového otopného tělesa. Samozřejmostí je volba délky tělesa, jež by měla odpovídat šířce okna, pod nimž bude deskový radiátor osazen. U specializované firmy ověřte i příslušnou legislativu, tedy zda budete potřebovat stavební povolení, nebo postačí ohlášení.

    Více na www.korado.cz.

    Publikováno: 7.9.2013, Autor: Jiří Jan a Korado, a.s. (text), Korado, a.s. (foto), Profil autora: Redakce