Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Košíček ze sena

Košíček ze sena
Velikonoce už pomalu ťukají na dveře a všichni nedočkavci, těšící se na tyto krásné jarní svátky, už mohou začínat s přípravami. A do čeho se pustíme nejdřív? Udělejme si hezký, voňavý košíček ze sena. Osvojíme si přitom znalosti jednoho z nejstarších řemesel – košíkářství, přičemž místo proutí použijeme seno. Nemáme-li seno k dispozici, zkusme to se suchou trávou, kterou si natrháme při procházce přírodou někde na neposekané mezi u lesa, či mezi poli.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • seno
 • lýko či čalounický provázek

Nářadí

 • čalounickou jehlu
 • nůžky

Postup

 1. Usušenou trávu nebo seno před prací pokropíme. Příliš suchá tráva by se při kroucení lámala, byla by nepoddajná a špatně by se ohýbala.

 2. Začneme s tenčím svazkem trávy, který v polovině omotáme lýkem nebo tenkým pevným čalounickým provázkem a zavážeme jej na uzlík. Konce trávy ohneme k sobě a svazek přeložíme.

 3. Převázanou špičku složeného sena zatočíme do malého kroužku a volnými konci lýka jej přivážeme k sobě. Trávu při práci průběžně kropíme vodou.

 4. Do velké čalounické jehly navlékneme lýko a začneme s prošíváním. Seno při práci kroutíme a přišíváme ke středu v pravidelných vzdálenostech. Novou řadu vždy přichytíme za řadu předchozí.

 5. Dojde-li nám při šití lýko, nastavíme jej pevným spojením. Na koncích obou vláken uděláme volné uzlíky, jimiž protáhneme vždy volný konec druhého vlákna a pevně jej utáhneme.

 6. Konec vlákna pak můžeme ustřihnout přímo u uzlíku. Do pracovního svazku sena průběžně přidáváme další stébla a nepřetržitý svazek suché trávy neustále při šití zakrucujeme.

 7. Jakmile dosáhneme žádaného rozměru plochého dna, začneme vytvářet boky ošatky. Začneme s tím, že následující řadu postavíme na poslední řadu dna a přišijeme ji. Ostatní řady pak vrstvíme nad ní.

 8. Přidáme ještě několik řad nad sebou a jsme-li spokojeni s výškou stěny, celou práci ukončíme. Další stébla již nepřidáváme a tenčící se pracovní svazek zapošijeme do ztracena. Poslední stébla zastřihneme.

 9. Ke košíčku můžeme ještě přidat ouška. Vyrobíme je tak, že menší svazek sena skroutíme a jeho konec prostrčíme mezerou mezi dvěma posledními řadami. Potom jej ohneme přes okraj ošatky a oba konce svážeme k sobě lýkem. Druhou půlku ouška dokončíme stejně.

Pepův tipSilnou čalounickou jehlu koupíme v potřebách pro kutily. Nemáme-li k dispozici seno, můžeme si natrhat v přírodě suchou trávu. Balík sena lze také koupit v chovatelských potřebách. Seno při práci neustále vlhčíme, aby zůstalo vláčné.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Velikonoční věneček 10  fotek

Velikonoční věneček

Pokud máte rádi ozdobné věnečky, nemusíte se jich vzdávat ani o Velikonocích. Stačí si vyrobit věneček z vajíček, která jsou symbolem Velikonoc, a zav ...


Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem 11  fotek

Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem

S přicházejícím podzimem se zkracují dny a večery jsou stále delší. Úroda je sklizena a s vděkem vzpomínáme na vše, co nám příroda nadělila. Ještě dří ...


Koule s tújemi, semínky a kořením 11  fotek

Koule s tújemi, semínky a kořením

Větvičky tújí, jalovců, voňavá koření a barevná semínka prozáří, zkrášlí a provoní svou typickou vůní celý náš domov. Stačí je pouze nalepit na polyst ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.2.2008 08:50 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.11.2007 12:13 Eva Kneblová
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×