Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kotlíkové dotace zvažuje využít 60 % majitelů domů a chat, nejčastěji na tepelná čerpadla a peletové kotle

Kotlíkové dotace zvažuje využít 60 % majitelů domů a chat, nejčastěji na tepelná čerpadla a peletové kotle

Další vlnu kotlíkových dotací určených na modernizaci vytápění v českých domácnostech zvažuje využít 60 % majitelů domů, chat či chalup. Největší zájem by měl být o tepelná čerpadla, která zvažuje pořídit 24 % majitelů, o peletové kotle (15 %) a plynové kondenzační kotle (10 %). Vyplývá to z výzkumu mezi českými majiteli domů, chat a chalup, který pro společnost Stora Enso zpracovala agentura STEM/MARK.

reklama

O existenci kotlíkových dotací vědí téměř všichni dotázaní (95 %), dosud je však využily jen 3 % respondentů. Čtvrtina majitelů si už zjišťovala podmínky pro získání dotace.
Podle aktuálního průzkumu je převažujícím zdrojem vytápění dřevo, kterým se topí ve dvou třetinách domů, chat či chalup. Dále se nejvíce využívá zemní plyn (39 %), uhlí (27 %), elektřina (24 %) a dřevní brikety (18 %).

Dotace až 80 %

Výzkum zjišťoval i postoje k vytápění dřevními peletami, které v Česku aktuálně využívá asi 27 tisíc domácností. Jedná se o stále populárnější zdroj, v posledních letech přibude každý rok zhruba tři tisíce nových takových domácností.

Pelety, vyráběné z odpadních produktů na pilách, považuje 73 % majitelů za šetrné k životnímu prostředí. Dvě třetiny je charakterizují jako zdroj, jehož spalováním nevzniká téměř žádný odpad a stejný počet lidí (66 %) je považuje za moderní způsob vytápění. Na druhou stranu 63 % říká, že kotle na pelety jsou drahé.

Kotlíkové dotace kompenzují právě tyto vyšší pořizovací náklady, stát je připraven hradit až 80 % ceny peletového kotle. Provozní náklady jsou pak srovnatelné s ostatními komfortními druhy vytápění, přičemž pelety patří mezi ty nejekologičtější. Mají vysoký obsah energie a hustotu a spalují se efektivněji než tradiční dřevo, což z nich dělá velmi ekonomický způsob topení.

Češi pelety teprve objevují

Povědomí o peletách, jakožto zdroji tepla šetrnému k životnímu prostředí, je momentálně mezi Čechy velmi nízké. Součástí výzkumu byla i otázka položená široké populaci, nikoli jen majitelům domů a chalup: Jaký způsob vytápění vás napadne, když se řekne ekologické vytápění? Lidé spontánně jmenovali nejčastěji solární panely (24 %) a tepelná čerpadla (22 %). Zemní plyn, tedy neobnovitelné fosilní palivo, byl třetím nejčastěji uváděným (16 %). Na dalších místech se umístila elektrická energie a dřevo (obojí 15 %), na šestém místě pak dřevěné pelety (4 %).

Nicméně díky pozitivnímu přístupu k peletám a rostoucímu zájmu lidí o ekologická řešení se dá čekat, že pelety budou mít v Česku podobný úspěch, jako zažívají ve Skandinávii nebo v Itálii.

www.storaensopelety.cz

Zdroj dat: STEM/MARK, únor 2018, 504 respondentů, internetová populace 15-59 let

Autor: Stora Enso (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

EKODOTACE a ŠROTOVNÉ: vyměnit převodovku či starý motor za nový, to vyplatí se u VARI 8  fotek

EKODOTACE a ŠROTOVNÉ: vyměnit převodovku či starý motor za nový, to vyplatí se u VARI

Pokud vlastníte některý ze starších malotraktorů systému Terra-Vari a Váš motor nebo převodovka dosluhuje, neváhejte a využijte speciálních akcí, v ...


Jak se počítá Zelená energie 6  fotek

Jak se počítá Zelená energie

Desetník je v našem peněžním systému nepochybně pozoruhodná částka: kupuje se za něj i prodává, nakonec se však stejně zaokrouhluje k celé koruně. A j ...


Nová zelená úsporám i pro tepelná čerpadla 3  fotek

Nová zelená úsporám i pro tepelná čerpadla

Program Nová zelená úsporám otevřel letošní ročník a od 15. května začal v elektronické podobě přijímat žádosti o dotace. Zájemci o příspěvky na po ...


Zelená střecha Urbanscape letos s dotací od státu 9  fotek

Zelená střecha Urbanscape letos s dotací od státu

Zelené střechy přispívají k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×