Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Koupelna v modrém

Koupelna v modrém
Majitel koupelny, kterou vám dnes představíme, vyrůstal s rodiči v pražském panelovém bytě a po jejich odstěhování v něm zůstal sám. Nastal čas, kdy si mohl byt zařídit podle vlastních představ. Donedávna se v bytě tísnili ve čtyřech, takže nebylo možné realizovat sen o velké koupelně. Nejprve chtěl udělat rekonstrukci jádra, které už pomalu dosluhovalo. Podívejte se, jak se z panelákového jádra díky ytongu a luxferám stalo malé domácí moře.
reklama

I na malém prostoru je možné užívat si mořskou atmosféru.

Majitel měl velmi konkrétní představu jak by chtěl, aby přestavba vypadala. Kousek se šoupne příčkami, aby se kuchyň více otevřela a spojila s obývákem a především se musí podařit vyšetřit místo na to, aby bylo možno zvětšit koupelnu.

Stav před rekonstrukcí a při bourání.

Hledal firmu, která by jeho záměr splnila. Začal prohlížet internet a kontaktovat firmy. Vybral si jich několik a rozhodl se pro tu, kde nalezl největší souznění a pochopení pro realizaci své představy. Podle jeho návrhu na počítači byla vytvořena animace budoucí koupelny, na které se ujasnilo prostorové členění a barevné ladění celé koupelny. Potřebný prostor pro její zvětšení se nakonec vyřešil posunutím půdorysu koupelny o 70 cm do ložnice.

Z ytongu rostou příčky rychle.

Na přestavbu bytového jádra byly použity ytongové tvárnice. Díky různým šířkám tvárnic i možnosti řezání na přesné rozměry rostou příčky rychle. Nízká hmotnost tvárnic nezatěžuje zbytečně stavbu. Veškeré instalace je možné zabudovat do zdí a i obklad obloukové přední stěny vany sedí přesně na milimetry.

Celý byt je zařízen v jednoduchém, čistém až asketickém stylu a v něm je navržena i koupelna. Je to proto, že pan Radek denně pracovně komunikuje s mnoha lidmi. Toužil si tedy vytvořit místo, kde by mohl nerušeně odpočívat, prostor který nebude zahlcen věcmi, tvary a barvami. Jedině v takovém spartánském prostředí je schopen relaxovat a obnovit energii.

Část příčky, která je vystavěná z luxfer, propouští do koupelny světlo z ložnice.

Díky tomu, že se tvárnice lehce nařežou na přesný rozměr, je oblouk vany přesně obložen.

Centrem jeho bytu a odpočinku se měla stát koupelna. Přemýšlel, jak do malého místa, vymezeného pro koupelnu v panelovém bytě, vměstnat pocit prostoru a vzdušnosti. Velké formáty dlažby by plochu malé koupelny ještě zmenšily, hledal tedy co nejmenší formát obkladu až nalezl zalíbení v opravdu nejmenším možném rozměru, tedy v mozaice poskládané z několika odstínů modré. Dalším krokem bylo i propojení toalety a koupelny dohromady. Ale ani to nestačilo. Inspiraci našel při prohlížení časopisů a rozhodl se velkou část stěn prosklít. Aby byl zachován pocit intimity v koupelně, volba padla na luxfery v matovém provedení a pastelovém tónu, který vhodně doplňuje skleněnou mozaiku. Pan Radek má rád slunce a světlo a chtěl ho vpustit do koupelny co nejvíce a přitom si v ní zachovat i dostatek soukromí.

Na stěně nad umyvadlem je velké zrcadlo. Je přilepeno přímo na stěnu a místo rámu je v souladu s duchem koupelny obloženo pouze mozaikou. Žádný vystupující mohutný rám neruší dojem z modromodrých kostiček.
Pod zrcadlem je skleněná polička z neprůhledného skla, položeného přímo na soklík, který skrývá vodoinstalaci a zároveň zastává roli koupelnové skříňky. Co se na něj nevejde, podle majitele do koupelny nepatří a pouze chytá prach. Skleněná polička z matového skla je umístěna i nad zrcadlem, kde příjemně rozptyluje osvětlení zrcadla jednoduchými halogenkami. Zalíbení v neprůhledném skle se projevilo i na zakrytí stoupačkové šachty dvířky ze stejného materiálu.

Nepravidelné zakončení mozaiky a její modré odstíny připomínají vlny a dodávají koupelně napětí a dynamiku. Když odpoledne přes prosklenou stěnu prostupuje slunce, je požitek z koupele větší. Pan Radek vypne osvětlení a pozoruje, jak je celá koupelna zalita namodralým světlem a připadá si jako pod hladinou. Muzika je pro něj nejen koníčkem, snížené sádrokartonové stropy proto skrývají kromě vzduchotechniky a elektroinstalace i napojení na hifi. Požitek z koupele je tedy ještě možné si zpříjemnit tichou hudbou.

Na negativní vztah k luxferám, které prosvětlovaly garáže a chodby, můžeme po návštěvě této koupelny klidně zapomenout. Skleněná stavební tvárnice nebo také cihla ze skla zažívá renesanci. Současný sortiment nabízí pestrou škálu pastelových tónů v matném nebo čirém povrchu. Pan Radek si našel na údržbu luxfer vlastní recept. Z venkovní strany koupelny je ošetřil leštěnkou na nábytek. Říká, že se tím na nich vytvořil ochranný film a lépe se udržují.

Nad vanou je umístěna termostatická vanová baterie s moderním designem.
Sklo a zase sklo. Jednoduchý sušák na ručníky se skleněnou podložkou se k mozaice i luxferám hodí.

Precizní dokončení detailů vyžaduje při práci s mozaikou pečlivost a podtrhuje kvalitu práce.

Přední hrana příčky je rovněž dokončena mozaikou a olemována dřevěnou profilovou lištou.

Realizace Profima interiéry.

Autor: Pavel Zeman (text a foto), Jiří Chába (foto), Profima interiéry (realizace)

Klíčová slova:


Související články

Rekonstrukce koupelny v paneláku 26  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku

Paneláková jádra v garsonkách se rekonstruují buď tak, že půdorys zůstane stejný a zdi z porobetonu vyrostou na místě původních umakartových příček, n ...


Většina majitelů domů si není vědoma rozdílů v kvalitě pórobetonu 4  fotek

Většina majitelů domů si není vědoma rozdílů v kvalitě pórobetonu

Pórobeton se v České republice používá při stavbě domů již po celá desetiletí. Je proto překvapivé, že 69 procent majitelů domů neví, že existují d ...


Koupelnové poličky 5  fotek

Koupelnové poličky

V koupelně je většinou zapotřebí spousta odkládacího místa pro všechny ty šampony, sprchové gely, pěny, krémy, odličovadla, malování a parfémy, kte ...


Vanová zástěna 3  fotek

Vanová zástěna

Ti, kdo mají dobře těsnící sprchový kout, mohou se sprchovat bez obav, že by zlili koupelnu. Ti, kdo mají vanu, mají sprchování složitější, neboť prav ...


Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl 27  fotek

Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl

Renovace jádra v panelových bytech je stále aktuálním tématem. Dnes vám ukážeme jak si s proměnou kuchyně a zároveň koupelny poradili v jednom bytě ...


Nástěnné a stojánkové baterie 5  fotek

Nástěnné a stojánkové baterie

Součástí stavby nebo rekonstrukce koupelny je i výměna vodovodní baterie. Jsou součástí umyvadla, vany nebo sprchového koutu, kde zprostředkovávají te ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×