Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Krbová kamna Lascar vyhřejí a ozdobí chalupu i dům

Krbová kamna Lascar vyhřejí a ozdobí chalupu i dům

S přicházejícími chladnými dny si rádi užijeme teplo a pohodu domova. To správné teplo, krásné i na pohled, si můžeme užít v krbových kamnech. Hodí se nejen na stylovou chalupu, ale i do moderního interiéru, stačí si vybrat vzhled, který bude ladit se zařízením.

reklama

Krbová kamna Lascar jsme si vyzkoušeli nainstalovat, s pomocí kominíka zapojit, zatopit v nich i vyčistit je – zkrátka užili jsme si je se vším všudy.

Od kamen očekáváme předvším to, že vytopí potřebný prostor, podle toho volíme jejich výkon, ale samozřejmě musí také zapadat do našeho interiéru.

Kamna Lascar jsou opláštěna keramickou dlažbou s elegantním zaoblením. Námi testovaná kamna byla v barvě slonové kosti, ale vybírat můžete i v dalších barvách.

Keramické opláštění kamen není jen hezké na pohled, ale i plně funkční. Keramika se nahřeje a díky své tepelné paměti vyzařuje i po dohoření do místnosti teplo z pláště

Kamna jsou samostojná a není je potřeba nijak kotvit, jen jim vybrat vhodné místo, proto je instalujeme podle doporučení výrobce. Důležitá je zejména potřebná vzdálenost od stěny a dalších zařizovacích předmětů. Ta je cca 30 cm. Pokud kamna instalujeme na jinou podlahu, než jsou dlažba nebo kameny, je nutné je podložit nehořlavou podložkou, jednak kvůli bezpečnosti (vypadlý kousek žhavého popela nebo dřeva zbytečně poškodí podlahu), jednak kvůli snadnějšímu čištění okolí kamen. Podložka pod kamna může být i skleněná.

Kamna mají dvojí možnost připojení. Můžeme si vybírat ze zadního připojení kouřovodu nebo z horního, podle toho, jaký máme přístup do komína.

Váha kamen je 140 kg, výška 83,2 cm, šířka 82 cm a hloubka 40,7 cm. Výkon kamen je 8 kW a vytopí 160 metrů krychlových při spotřebě 2,6 kg dřeva za hodinu. Podle těchto parametrů bychom se měli rozmyslet, zda jsou tato kamna vhodná právě pro náš prostor.

Pro zapojení kamen je dobré pozvat si kominíka, i kvůli kontrole komína, ten nám prověří nejlépe ještě před koupí kamen, že je komín a jeho stav vhodný pro náš druh topidla.

Konstrukce těchto kamen lahodí nejen oku. Pod nimi je volný prostor, kterým může proudit vzduch a lépe tak ohřívat prostor nebo pod nimi můžeme dosušovat nebo mít vyskládané dřevo na podpal.

Kamna nejsou určena na jiný materiál k topení než na bázi dřeva, v žádném případě neslouží pro uhlí nebo uhelné brikety.

Ze dřeva je nejlepší smrk a borovice pro rychlé rozhoření, tvrdé dřevo jako je buk a dub pro dlouhodobé hoření bez přikládání. Oblíbeným dřevem je i bříza nebo tvrdý a výhřevný akát. Ideální je, když je dřevo kácené v zimě a má tak menší obsah vody. Pro jeho dobré schnutí je vždy vhodné dřevo naštípat a nechat v dřevníku proschnout, nejlépe alespoň rok, lépe dva.

Výhodou, a nejen estetickou z hlediska krásného pohledu do hořícího ohně, jsou široká dvířka. Ta mají takovou velikost topeniště, že je možné vložit až 50 cm dlouhá polena. Je samozřejmě možné používat i polena kratší. V kamnech je vhodné topit dřevem, lisovanými ekobriketami, nebo dřevní štěpkou.

Při správném používání mají kamna účinnost až 78,6 %, dřevo shoří na jemný popel, který snadno propadá do popelníkové zásuvky. Popel nemusí skončit v odpadu, je možné jej přidávat na kompost.

V případě využití zadního vstupu je na horní keramický plát krytka, takže otvor pro kouřovod je skrytý. Velká prosklená dvířka mají vzduchový oplach skla. Ten udrží sklo dlouho čisté. Horní šoupě dvířek reguluje oplach, spodní slouží k regulaci přístupu vzduchu do topeniště.

Kamna mají i difuzér ohně, proto aby více tepla zůstalo v místnosti a neuteklo do komína.

Kamna Lascar od českého výrobce Romotop, která na náš trh dodává Mountfield, se hodí nejen na chalupu ale i k vytápění například obýváku či větších místností v domku.

Užitečným doplňkem je hlásič CO (oxidu uhelnatého), který si můžeme dokoupit u prodejce.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Na přípravu dřeva bezpečně 21  fotek

Na přípravu dřeva bezpečně

Sezona přípravy dřeva nám začala a zima se pomalu blíží. Ještě máme čas pokácet nebo zpracovat a připravit dřevo na topení a do krbu. Uskladnit ho ...


Benzínové pily Oleo - Mac a videotest Českého Kutila

Mít doma motorovou pilu se vyplatí, pokud udržujete vzrostlý sad, připravujete si dříví na otop nebo chcete být i při stavění pergoly soběstační a ...

Motorová pila pro snadnou přípravu dřeva na zimu 29  fotek

Motorová pila pro snadnou přípravu dřeva na zimu

Zima nám pomalu klepe na dveře, na některých horách už dokonce napadl sníh a začalo nám topné období. Kdo z vás topí dřevem, na letošní sezónu by m ...


Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu 37  fotek

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu

Bez vody to zkrátka nejde, bez jídla se chvíli obejdeme, bez vody však nikoliv, a stejně tak je na tom naše zahrada, záhonky, tráva a kytky. Vody j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×