Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Krmítko z pedigu

Krmítko z pedigu
I když je sníh stále ještě v nedohlednu, tedy alespoň v nížinách, stejně by bylo potřeba myslet na ptactvo venku. Čas, který máme, než nás zasypou tuny sněhu, můžeme využít k tomu, že upleteme krmítko z pedigu pro malé ptáčky. Odměnou nám bude příjemný pohled na různé druhy, které k nám přiletí na hody.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Pedigové proutí, desku z překližky (kulatou, s předvrtanými otvory), provázek.

Nářadí

Tavnou pistoli, nůž, nůžky, šídlo.

Postup

  1. Dno krmítka tvoří kulatá destička s otvory pro zasunutí osnovních proutků v okrajích. Do destičky, kupř. o průměru 18 cm s třiceti dirkami (vzdálenými asi 2 cm od sebe), pak zasunujeme vždy dva krátké proutky v délce 15 cm s třetím, dlouhým 60 cm. Před prací pedig na chvíli namočíme, aby byl pružný. Prut ohneme a konce zespodu provlékneme destičkou (A), nebo suché proutky protahujeme dírkami a lepíme tavnou pistolí (B).

  2. Potom namočíme dlouhý prut, ohneme jej v polovině a začneme s výpletem nízké ohrádky okolo krmítka, aby nevypadávalo zrní. Okolo jednoho prutu otočíme kličku a ostatní žebra oplétáme dvěma pruty zkroucenými za každým žebrem proti sobě, tzv. „opletkou“.

  3. Dojde-li nám délka, nastavíme materiál „křížením“. Konec starého prutu necháme opřený o nejbližší žebro dovnitř (do rubu) a z druhé strany žebra založíme nový prut, a pokračujeme s opletkou. Po dokončení výpletu zastřihneme oba nastavené konce tak, aby se nerozpletly a nepřekážely.

  4. Po vypletení ohrádky do výšky několika centimetrů výplet zakončíme „zatloukáním“. Každé dva krátké osnovní pruty (viz krok 1) šikmo sestřihneme asi 4 – 5 cm nad okrajem ohrádky (každý třetí dlouhý vynecháme) a ohýbáme je a zasunujeme podél sousedního prutu do mezer ve stěně. Pomáháme si přitom šídlem.

  5. Zbývající dlouhé osnovní pruty zastřihneme na stejnou délku asi 50 cm. Celé krmítko pak obrátíme dnem nahoru a osnovní pruty až k vypletené ohrádce ponoříme na několik minut do kbelíku s vodou, abychom žebra namočili. Tím se pružné proutí při práci nebude lámat.

  6. Pak upleteme stříšku, která krmítko ochrání před sněhem. Žebra nahoře uprostřed zkřížíme a každý prut ohneme a zasuneme do mezery u prutu v protilehlé straně. Zdvojením nosných prutů zpevníme celou konstrukci a zároveň vymezíme velikost otvorů pro vlet menších ptáčků do krmítka.

  7. V místě křížení vrchních dlouhých žeber svážeme tento střed provázkem. Co nejblíže k prostředku pak založíme ohnutý a vodou změkčený pracovní prut a žebra začneme od zkříženého středu oplétat „opletkou“ (viz krok 2). Dojde-li materiál, nastavíme jej „křížením“ (krok 3) a pokračujeme.

  8. Po dosažení šířky průměru dna výplet stříšky zakončíme ohnutím prutu a zasunutím delšího konce do mezery u nejbližšího žebra. Krmítko zavěsíme na kulaté ouško z pedigu.Vlhký proutek protáhneme středem stříšky a oba konce zatočíme do sebe. Volné konečky kroužku zatáhneme dovnitř a zavážeme.

Pepův tipPedig v různé síle koupíme ve výtvarných potřebách. Naše krmítko jsme zhotovili z tenkého, asi 2 mm silného proutí, se kterým se dobře pracuje. Před prací pedig vždy na chvíli namočíme, aby byl pružný a při práci se nelámal. Zlomí-li se prut během práce, založíme prut nový.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Plachtící pták 13  fotek

Plachtící pták

Krásnou dřevěnou hračku plachtící ve vzduchu zvládneme bez větších obtíží a nároků na vybavení. Jako materiál je vhodné smrkové nebo borové prkénko ...


Chlebník upletený z rohože 12  fotek

Chlebník upletený z rohože

Zkusme si uplést chlebník na míru podle toho, jaký chleba nejraději kupujeme. Pro menší či větší bochníky to bude chlebník o obdélníkovém základu a pr ...


Krmítko pro ptáčky 24  fotek

Krmítko pro ptáčky

Zima se blíží a pokud myslíme na obyvatele našich zahrad nejen v sezoně, kdy zpívají, měli bychom jim připravit krmítka. Většina krmítek má velmi nízk ...


Šnečí ulity – závěsná dekorace 6  fotek

Šnečí ulity – závěsná dekorace

Dekorací do bytu je na dnešním trhu nespočet, originálních už ovšem méně. Tento šnečí závěs určitě originálním už proto, že si jej můžete vyrobit sami ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 13.2.2018 15:00 Martin
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.6.2016 13:42 Dalibor Kníže
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
0
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×