reklama

Které rostliny se k sobě hodí?

Při zakládání osevního plánu především ti, co začínají, pokládají otázku, které rostliny se k sobě hodí a kde bychom špatnou výsadbou mohli uškodit. Někdy je to opravdu složité, především na malých zahrádkách, kde chceme pěstovat všechno. Nešetrnou a chaotickou výsadbou by opravdu mohlo dojít i k živoření některých plodin.

Které rostliny se k sobě hodí?

Postupně chystáme osevní plán, rozmýšlíme, co kam v nadcházející sezóně umístíme, abychom nic nepěstovali na stejném místě jako v minulém roce. Ale co rostliny, které budou navzájem sousedit? Dokážeme je umístit tak, aby si navzájem neškodily? Které rostliny se k sobě hodí, a které si navzájem škodí?

Rostliny, které se k sobě hodí, sázíme na jedno stanoviště
Rostliny, které se k sobě hodí, sázíme na jedno stanoviště

Některé rostliny jsou schopné jedna druhou zpomalovat v růstu, někdy dokonce i likvidovat. Na první pohled to vypadá nepravděpodobně, ale jde v podstatě o chemické procesy, které probíhají v rostlinách a jejich nejbližším okolí. Jiné rostliny k nim mohou být netolerantní. Při opakovaném pěstování stejné plodiny na jednom místě dochází navíc k tzv. únavě půdy. Týká se to zejména plodin stejné čeledi nebo plodin, které zanechávají dlouhodobou stopu v půdě, která je pro následující plodinu nevyhovující.

Pokud ale dokážeme zasadit plodiny tak, že vedle sebe nebo po sobě budou plodiny, které se navzájem doplňují a jimi vylučované chemické látky dokáží využít ke svému prospěchu, budeme se těšit ze zdravější zahrady a z lepší úrody.

Některé plodiny se k sobě hodí více, jiné vůbec
Některé plodiny se k sobě hodí více, jiné vůbec

1. Které rostliny se k sobě hodí?

Je prokázáno, že spolu výborně vycházejí jahody a česnek. Pokud do nové výsadby jahodníku vysadíme začátkem listopadu ozimý česnek, dočkáme se bohaté úrody u obou plodin. Navíc je prokázáno, že česnek ovlivňuje a zvýrazňuje chuť sklízených jahod. Nezapomeňte česnek před výsadbou namořit.

Dobrá zpráva je, že mrkev a paprika snesou ve svém okolí v podstatě cokoliv. Mrkev navíc příznivě ovlivňuje cibuli a naopak. Cibulová silice dokáže výrazně potlačit výskyt pochmurnatky mrkvové, která způsobuje poškození kořenů mrkve.

Cibule příznivě ovlivňuje růst mrkve, pamatujte na to při výsadbě
Cibule příznivě ovlivňuje růst mrkve, pamatujte na to při výsadbě

Výborně se snáší levandule s růžemi. Levandule má schopnost odpuzovat mšice a tak nemusíme růže chemicky proti těmto škůdcům ošetřovat. Růže může napadnout i některá choroba. Poradíme vám, jak se zbavit chorob růží.

Afrikány se výborně hodí mezi rajčata, ale i další plodiny. O afrikánech nebo taky aksamitnících je dnes již všeobecně známo, že dokáží poměrně úspěšně eliminovat výskyt některých půdních patogenů a řadí se tak v rámci biologické ochrany rostlin mezi doporučované druhy (vedle měsíčku lékařského, třapatek ad.). O míře účinnosti tohoto efektu panovaly spíše jen dohady. Seriózní vědecký výzkum, který před časem provedli němečtí odborníci, ukázal, že v zahradnické praxi běžné druhy aksamitníku dokáží zlikvidovat svými výměšky kořenová háďátka v záhonech jahodníku stejně spolehlivě jako některé běžně používané a prodávané chemické přípravky.

K rajčatům můžete dát afrikány
K rajčatům můžete dát afrikány

Do brambor rozhoďte semena měsíčku. Porost osvěží a navíc fungují jako dezinfekce půdy. Bramborová nať chutná jednomu známému škůdci - mandelince bramborové. Ruční sběr je většinou nekončící činnost, vyplatí se sáhnout po chemické ochraně. Jaké přípravky proti mandelinkám použít?

Měsíček funguje jako dezinfekce půdy
Měsíček funguje jako dezinfekce půdy

2. Které rostliny se k sobě nehodí?

Jahody se příliš nesnesou s okurkami, bramborami a kapustou. Brambory nesnášejí okurky, kapustu, řepu, celer a rajčata. Košťálovinám se nebude dařit vedle cibule a česneku. Cibulovinám se nebude líbit hrách, kapusta ani fazole. K okurkám nedávejte rajčata, brambory ani ředkev. Luskoviny se nemají rády s česnekem, cibulí a pórkem. Tykve nedávejte k rajčatům ani ředkvičkám. Petržel bude špatná vedle salátu. Rajčata dejte dál od okurek, hrachu, brambor a tykví. Červená řepa nesnáší fazole, špenát, pór a brambory. Salát nemusí celer a petržel.

Teď už víte, alespoň v kostce, co kam vysadit. Nejlepší ale je každoroční praxí sami vyzkoušet na vlastní zahrádce, kterým plodinám a kde se u vás daří. Podle toho s rozumem pěstovat a sklízet.

Publikováno: 28. 3. 2019, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce