Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Které rostliny se k sobě hodí?

Které rostliny se k sobě hodí?

Při zakládání osevního plánu především ti, co začínají, pokládají otázku, které rostliny se k sobě hodí a kde bychom špatnou výsadbou mohli uškodit. Někdy je to opravdu složité, především na malých zahrádkách, kde chceme pěstovat všechno. Nešetrnou a chaotickou výsadbou by opravdu mohlo dojít i k živoření některých plodin.

reklama

Postupně chystáme osevní plán, rozmýšlíme, co kam v nadcházející sezóně umístíme, abychom nic nepěstovali na stejném místě jako v minulém roce. Ale co rostliny, které budou navzájem sousedit? Dokážeme je umístit tak, aby si navzájem neškodily? Které rostliny se k sobě hodí, a které si navzájem škodí?

Některé rostliny jsou schopné jedna druhou zpomalovat v růstu, někdy dokonce i likvidovat. Na první pohled to vypadá nepravděpodobně, ale jde v podstatě o chemické procesy, které probíhají v rostlinách a jejich nejbližším okolí. Jiné rostliny k nim mohou být netolerantní. Při opakovaném pěstování stejné plodiny na jednom místě dochází navíc k tzv. únavě půdy. Týká se to zejména plodin stejné čeledi nebo plodin, které zanechávají dlouhodobou stopu v půdě, která je pro následující plodinu nevyhovující.

Pokud ale dokážeme zasadit plodiny tak, že vedle sebe nebo po sobě budou plodiny, které se navzájem doplňují a jimi vylučované chemické látky dokáží využít ke svému prospěchu, budeme se těšit ze zdravější zahrady a z lepší úrody.

1. Které rostliny se k sobě hodí?

Je prokázáno, že spolu výborně vycházejí jahody a česnek. Pokud do nové výsadby jahodníku vysadíme začátkem listopadu ozimý česnek, dočkáme se bohaté úrody u obou plodin. Navíc je prokázáno, že česnek ovlivňuje a zvýrazňuje chuť sklízených jahod. Nezapomeňte česnek před výsadbou namořit.

Dobrá zpráva je, že mrkev a paprika snesou ve svém okolí v podstatě cokoliv. Mrkev navíc příznivě ovlivňuje cibuli a naopak. Cibulová silice dokáže výrazně potlačit výskyt pochmurnatky mrkvové, která způsobuje poškození kořenů mrkve.

Výborně se snáší levandule s růžemi. Levandule má schopnost odpuzovat mšice a tak nemusíme růže chemicky proti těmto škůdcům ošetřovat. Růže může napadnout i některá choroba. Poradíme vám, jak se zbavit chorob růží.

Afrikány se výborně hodí mezi rajčata, ale i další plodiny. O afrikánech nebo taky aksamitnících je dnes již všeobecně známo, že dokáží poměrně úspěšně eliminovat výskyt některých půdních patogenů a řadí se tak v rámci biologické ochrany rostlin mezi doporučované druhy (vedle měsíčku lékařského, třapatek ad.). O míře účinnosti tohoto efektu panovaly spíše jen dohady. Seriózní vědecký výzkum, který před časem provedli němečtí odborníci, ukázal, že v zahradnické praxi běžné druhy aksamitníku dokáží zlikvidovat svými výměšky kořenová háďátka v záhonech jahodníku stejně spolehlivě jako některé běžně používané a prodávané chemické přípravky.

Do brambor rozhoďte semena měsíčku. Porost osvěží a navíc fungují jako dezinfekce půdy. Bramborová nať chutná jednomu známému škůdci - mandelince bramborové. Ruční sběr je většinou nekončící činnost, vyplatí se sáhnout po chemické ochraně. Jaké přípravky proti mandelinkám použít?

2. Které rostliny se k sobě nehodí?

Jahody se příliš nesnesou s okurkami, bramborami a kapustou. Brambory nesnášejí okurky, kapustu, řepu, celer a rajčata. Košťálovinám se nebude dařit vedle cibule a česneku. Cibulovinám se nebude líbit hrách, kapusta ani fazole. K okurkám nedávejte rajčata, brambory ani ředkev. Luskoviny se nemají rády s česnekem, cibulí a pórkem. Tykve nedávejte k rajčatům ani ředkvičkám. Petržel bude špatná vedle salátu. Rajčata dejte dál od okurek, hrachu, brambor a tykví. Červená řepa nesnáší fazole, špenát, pór a brambory. Salát nemusí celer a petržel.

Teď už víte, alespoň v kostce, co kam vysadit. Nejlepší ale je každoroční praxí sami vyzkoušet na vlastní zahrádce, kterým plodinám a kde se u vás daří. Podle toho s rozumem pěstovat a sklízet.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Úroda z vaší zahrádky bez chemie? 3  fotek

Úroda z vaší zahrádky bez chemie?

České hospodyňky a zahrádkáři si oblíbili pěstování ovoce a zeleniny na vlastních záhoncích a zahradách. Často se však musejí vypořádat se škůdci, ...


Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií 11  fotek

Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií

Všichni zahrádkáři a pěstitelé moc dobře vědí, jak vrtkavé je aprílové počasí. Vysazovat proto sadbu zeleniny na volný záhon je mnohdy riskantní, p ...


Zahrada je živý organismus 11  fotek

Zahrada je živý organismus

Zahrada je součástí velkého celku, jemuž říkáme krajina. Tak jako v našem těle je každá část – od malé buňky až po velké orgány – stejně důležitá a ne ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
0
Znáte tuto azalku? Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 14.5.2019 16:32 Anna
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
0
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 21.2.2019 13:09 Lukáš
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
22
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 16.6.2011 14:13 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×