Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak si správně vybrat okna?

Jak si správně vybrat okna?

Chystáte se, že ještě před zimou vyměníte stará okna? Co byste měli vědět, než se rozhodnete. Většina stavebníků by samozřejmě chtěla nová okna za co nejnižší cenu. Vybírat jen podle ceny nebo podlehnout výši nabízené slevy se však nemusí vyplatit. Okna by měla spolehlivě sloužit desítky let, proto je třeba pečlivě vybírat typ i dodavatele.

reklama

Začněte poptávkou

Pokud si orientačně změříte velikost stávajících oken a obešlete několik dodavatelů, během pár dní budete mít poměrně dobrou představu, kolik budou nová okna stát. Pro orientační stanovení ceny oken potřebuje dodavatel znát vybraný profilový systém, typ izolačního zasklení a u plastových oken i požadavky na barevnost. Aby vše dobře vypadalo a fungovalo, vyplatí se pořídit si s okny také doplňky, jako jsou parapety a stínění.

Nezapomeňte uvést požadavky na montážní služby. Pokud si pořídíte okna i s montáží, dodavatelé obvykle poskytují prodlouženou záruční dobu. Montáž je totiž pro správnou funkci okna stejně důležitá jako kvalita samotného okna.

Okna se speciálními vlastnostmi

Nová okna byste měli vybírat podle toho, kde budou sloužit. Podle umístění domu či bytu se někdy vyplatí zvážit pořízení oken se zvýšenou ochranou proti hluku, případně se zvýšenými nároky na bezpečnost. Pokud o takových oknech uvažujete, uveďte to již do předběžné poptávky. Ceny těchto nadstandardních prvků bývají i o dost vyšší než okna v základním provedení.

Náš TIP: Při srovnávání cenových nabídek dejte dobrý pozor, abyste porovnávali jen skutečně porovnatelné. To se týká jak vlastností oken, tak i položek za doplňky a montážní služby. Někdy se dodavatelé snaží zaujmout zákazníka nízkou cenou a nabídka nemusí být kompletní.

Jak poznat kvalitní okna?

Kvalita plastových oken je do jisté míry ukryta uvnitř profilového systému. Aby si plastová okna dlouhodobě udržela tvar a funkčnost, měla by být vyztužena dostatečně masivní kovovou výztuhou. Zejména u plastových oken v barevném provedení, u oken větších rozměrů a plastových vchodových dveří se vyplatí zajímat se o kvalitu výztuhy.

Dřevěná okna by měla mít vícevrstvou povrchovou úpravu. Především na ní záleží, kolik péče o povrch budete muset dřevěných oknům v budoucnu věnovat. Dodavatel by vám měl samozřejmě doporučit i dodat přípravky pro údržbu.

TIP: kvalitní (nejen) plastová okna dodává společnost VEKRA

Celoobvodové plně seřiditelné okenní kování rozhoduje o funkčnosti všech typů moderních oken. Kvalitní okna by měla mít po svém obvodu dostatečný počet tzv. uzamykacích bodů. Jsou to místa, že je křídlo v zavřeném stavu pevně spojeno s rámem. Čím více je po obvodě těchto bodů tím lépe lze seřídit přítlak oken. Pouze optimálně seřízená okna dobře těsní.

Nepodceňte volbu dodavatele

Plastová okna by měla dobře sloužit desítky let. Dřevěná okna mají, při správné péči o povrchovou úpravu, prakticky neomezenou životnost, stejně jako dřevohliníková a hliníková okna. Po několika sezónách ale můžete potřebovat servis nebo údržbu. Pokud dodavatel není současně i výrobcem oken, měli byste vědět, kdo a kde okna vyrobil. Můžete tak předejít nepříjemným problémům.

Solidní dodavatel by vás měl také upozornit, pokud vaše požadavky nejsou reálné a měl by navrhnout odpovídající alternativní řešení. To se může týkat například rozměrů či členění oken. Před uzavřením smlouvy by měl technik otvory přesně zaměřit, jasně odpovědět na vaše dotazy a vysvětlit vše, co se týká průběhu zakázky od uzavření smlouvy, po realizaci, záruku, až po kontakt na servisní oddělení.

Autor: Vekra (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken 3  fotek

Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken

Všichni říkají, že vyměnit okna je práce na pár hodin. Pokud máte šikovného dodavatele, opravdu to není problém. Aby okna spolehlivě a dlouho slouž ...


Dekorace barvami na okno 12  fotek

Dekorace barvami na okno

Léto si žádá letní dekoraci. Jak to ale udělat, abychom měli něco originálního, aby to bylo levné a aby se s tím třeba za rok dalo udělat něco jiného? ...


Kdy se pustit do výměny oken? 4  fotek

Kdy se pustit do výměny oken?

Přemýšlíte o výměně oken, ale nevíte, zda se to vyplatí? Máte obavy, aby nová okna vydržela alespoň to, co ta stará? Podívejme se, jak okna vybírat ...


Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


Záleží na počtu komor u plastových oken? 4  fotek

Záleží na počtu komor u plastových oken?

Váháte, zda si pořídit okna spíše 6ti nebo 7ti komorová okna? Pravda je taková, že u moderních oken s rozšířenou stavební hloubkou již není počet k ...


Pozvánka VEKRA na ForArch 2016 3  fotek

Pozvánka VEKRA na ForArch 2016

Tradiční český výrobce oken značka VEKRA se bude i v letošním roce prezentovat na podzimním veletrhu FOR ARCH v rámci projektu POROTHERM DŮM v Hale ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×