Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes

Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes

Jsme bezesporu národem kutilů. Podle průzkumu NMS Market Research se za kutila v Česku považuje více než polovina lidí ve věku 25 až 35 let. Pozadu však nezůstává ani starší generace, naopak. Důkazem je i popularita menších či větších kutilských obchodů, hobby marketů, ale i speciálek s dílenským vybavením a součástkami, ve kterých nechybí ani nejrůznější konektory, zdroje, transformátory, vodiče, kabely, pojistky či mechanické prvky jako distanční sloupky aj.

reklama

Statistiky hovoří jasně

Čtvrtina Čechů v průzkumu NMS Market Rechearch uvedla, že má kutila v rodině. Čtvrtina rodin má také jednoho člena nebo dokonce více členů, kteří se nebojí pustit do drobných oprav spojených s vrtáním. Až pětina domácností má někoho, kdo se klidně na vlastní pěst rozhodne třeba pro obložení koupelny.

Ve třetině českých domácností se sami vrhnou i do větších věcí, doslova, tedy rozměrově. Jistě na tom aktuálně mají podíl i některé obchody s nábytkem, které ho prodávají v dílech k sestavení. Běžný Čech si s takovým nábytkem bez potíží poradí.

Kutilství dříve a dnes

Kutilství je v Čechách fenoménem, ale zdaleka nejde o fenomén nový. Má své kořeny v předlistopadové době, kdy bylo obtížné sehnat téměř cokoliv. To dnes neplatí. Lidé si mohou bez potíží koupit téměř vše, co si vymyslí. Kutilství, tentokrát v označení DIY je však stále populární.

Kutilové mají v současnosti k dispozici to nejmodernější vybavení dílny, prvotřídní nářadí i součástky, od klasických šroubů a matic, přes různé elektrotechnické díly, až po mechanické vychytávky jako třeba distanční sloupky. V sedmdesátých a osmdesátých létech oproti tomu nebyl dostupný ani základní materiál pro domácí dílnu. Obtížně se sháněly i obyčejné ventilky na kolo. Co teprve taková sekačka na trávu nebo reprobedny? Není divu, že tehdy domácí výroba čehokoliv vzkvétala. Češi si zkrátka umějí poradit. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“.

Na co Češi slyší?

Tradice v kutilství se udržela dodnes. Potvrzuje to například jeden z nejúspěšnějších Čechů digitální éry Josef Průša se svými DIY 3D tiskárnami. Nejenže s 3D tiskárnami dává možnost vytisknout si téměř jakoukoliv součástku, přichází také s příležitostí ještě lákavější – sestavit si vlastní 3D tiskárnu. A na tohle Češi slyší.

Dnes již Češi doma nevyrábí sekačky na trávu, traktůrky nebo reprobedny proto, že by se nedaly sehnat v obchodě. Kutilství se v současnosti věnují lidé pro ten pocit, že dokážou vyrobit něco vlastníma rukama, že doma mohou mít něco opravdu svého. Kutilství je také způsob relaxace. Přestože se obecně třeba vysokoškolákům přisuzuje manuální nezručnost, právě vysokoškoláci a lidé s mentálně náročným povoláním si rádi při kutilství odpočinou. Zakoupit si na takový odpočinek v podobě kutilství potřebné vybavení a součástky, třeba zmiňované distanční sloupky, je jistě komfort, ale můžeme si ho dovolit. Proč toho nevyužít?

Autor: Karel Oulehla (text a foto)

Související články

Kutilství je doménou českého národa 5  fotek

Kutilství je doménou českého národa

Jak je na tom národ Čechů s manuální zručností? Když si to domácnost vyžaduje, zvládají jednoduché i složitější projekty a úpravy. Z průzkumu spole ...


Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend 34  fotek

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Jsme-li zruční, zvládneme si skříň zrenovovat nebo vyrobit celou novou sami. Ve větších dřevoobchodech je možné nechat si nařezat materiál podle připr ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


Kuchyň svépomocí – 1. díl 19  fotek

Kuchyň svépomocí – 1. díl

Chcete ušetřit, baví vás práce se dřevem nebo výroba nábytku nebo prostě máte chuť zkusit něco nového? Tak možná právě pro vás bude inspirací proměna ...


Stavba garáže svépomocí 19  fotek

Stavba garáže svépomocí

Stojíte před otázkou, kde na svém pozemku parkovat auto? Nejméně nákladné řešení je postavit přístřešek, ale pokud chcete parkovat váš vůz bezpečně ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×