Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kvalitní světlo nad pracovním stolem předejde únavě

Kvalitní světlo nad pracovním stolem předejde únavě

V zaměstnání tráví člověk více než polovinu svého aktivního času. Mnohé z profesí nás nutí sedět u počítače celé dlouhé hodiny. Domů pak jdeme unavení, s bolestmi hlavy a nejraději bychom zalezli do postele a spali. Ale čeká nás ještě spousta domácích povinností. Co je jednou z hlavních příčin únavy, nespavosti a snížené výkonnosti? Nevhodné osvětlení pracovního stolu. To může být také příčinou trvalých zdravotních problémů.

reklama

Nemusíte být zrovna vyznavači Feng Shui. Stačí dodržet několik zásad a výsledky se dostaví okamžitě. Dbejte na to, aby vám osvětlení u pracovní plochy neničilo oči a zdraví celkově. Kombinujte denní světlo se světlem umělým, nenechte se oslnit prudkým světlem a ani nepracujte potmě. Zvládnete toho pak mnohem víc.

I světlo lze změřit

Vzdálenost nebo čas se měří velice jednoduše. Postačí nám k tomu metr nebo hodinky či stopky. Jak ale měřit něco, co je bez tvaru, nehmotné a je to všude?
Intenzitu světla udáváme v takzvaných luxech. Ty nám říkají, kolik světla, tedy lumenů, dopadá na určitou plochu. Jeden lux je ekvivalent jednoho lumenu na metr čtvereční.
Technicky nadanější si jistě rádi vyhledají i další podrobnosti. Ostatním bude stačit informace, že na jejich pracovním stole by se na luxmetru měla objevit hodnota okolo 500 luxů.

500 luxů, ale odkud?

Určitě jste se někdy podívali přímo do rozsvícené žárovky. Citlivější oči mohly dokonce zaznamenat bolest. Stejné je to při pohledu do sluníčka. Řízení auta proti slunci není žádná kratochvíle. Je den, všude světla dostatek a vy přesto nevidíte nic. A stejně tomu je i u pracovního stolu. Stejně jako intenzitu světla je ale potřeba řešit jeho odrazy. Zdroj osvětlení musí být umístěn tak, aby se vám světelný tok neodrážel do očí a abyste si zároveň nestínili.

Přirozeným a nejideálnějším zdrojem světla je slunce. Ani ta nejlepší zářivka nemá na psychiku tak blahodárný vliv, jako sluneční paprsky. Ale znáte to sami – není nic horšího, než když zpoza žaluzií pronikají paprsky přímo na monitor počítače. Jak už víme, na pracovním stole by měl přístroj napočítat 500 luxů. Za okny vaší kanceláře přitom hladina denního světla kolísá mezi 400 a 100 000 luxy.

Aby denní světlo neškodilo

Pracovní plocha by měla být umístěná u okna tak, aby venkovní světlo neoslňovalo a zároveň nemířilo do zad – a nevytvářelo tak stíny ani nepříjemné odrazy na monitoru.
Žaluzie a rolety jsou dnes již samozřejmostí. Můžete si ale do pracovny pořídit i „inteligentní“ okna, která upravují svou propustnost dle aktuální sluneční aktivity.

Kvalitní světlo je nezbytnostní

V nabídce kancelářských i domácích svítidel najdeme výrobky kvalitní, ale i ty, které jsou dobré leda do šatníku. Nejpohodlnější řešení je osvětlení, které svou intenzitu hlídá za vás. A nemusíte chodit daleko – firem, které taková světla navrhují, je na trhu čím dál více. Pokud vám nad hlavou bzučí a bliká stará zářivka, je úvaha o její výměně více než správná.

Jak je to s prací u počítače

Pokud patříte mezi ty, kteří u počítače tráví celé večery, nejspíše jste se už setkali s únavou očí. Modré světlo obrazovek nutí mozek k soustředění, vaše oči k méně častému mrkání a v důsledku je častou příčinou nespavosti. Protože nejvíce času tráví u klávesnice vývojáři a programátoři, řešení na sebe nenechalo dlouho čekat.

Ať už pro stahování programů užíváte App Store, Windows Store nebo Google Play, určitě naleznete řadu aplikací, které automaticky mění tón světla obrazovky dle denní doby, například Flux.

Když se den chýlí ke konci, vaše obrazovka začne pomalu žloutnout. Aniž byste si toho všimli, před odchodem ke spánku už monitor svítí temně žlutou barvou. Vaše oči jsou tak připravené ke spánku.

Vyrobeno ve spolupráci s webem www.zijesemihezky.cz.

Autor: Saint-Gobain (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jaký je rozdíl mezi teplým a studeným světlem u osvětlení? 4  fotek

Jaký je rozdíl mezi teplým a studeným světlem u osvětlení?

Při rekonstrukci místnosti či zařizování nového bydlení přijde na řadu i výběr osvětlení. Nabídka na trhu je prakticky neomezená. Ženám se bude líb ...


Hluk, strašák českých domácností 5  fotek

Hluk, strašák českých domácností

Jste se svým bydlením spokojení? Pokud ano, patrně patříte mezi pouhou desetinu lidí. V srpnu roku 2015 totiž společnost Saint-Gobain a Raiffeisen ...


Je lepší topení podlahové nebo radiátory? 4  fotek

Je lepší topení podlahové nebo radiátory?

Při nové výstavbě i při rekonstrukci té stávající určitě narazíte na problém rozvodů tepla. Nejen, že musíte rozhodnout, jaký zdroj k vytápění použ ...


Díky osvětlení pracovního stolu si nezkazíte oči 4  fotek

Díky osvětlení pracovního stolu si nezkazíte oči

Nedílnou součástí pracovního stolu je osvětlení, které umožní pracovat i při nedostatku denního světla. Musí být kvalitní a fungovat tak, aby se oč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×