Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Legislativa při povolení rekonstrukce bytu

Legislativa při povolení rekonstrukce bytu

I když by se mohlo zdát, že do toho, co děláme za zavřenými dveřmi, nikomu nic není - opak je pravdou. A nemít patřičné povolení na rozsáhlou rekonstrukci v bytě není úplně nejchytřejší nápad. Pokud spoléháme na to, že se to nikdo nedozví, silně podceňuje všímavé sousedy. A pozdější pokuta od stavebního úřadu by nás mohla ještě dlouho mrzet.

reklama

Chystáte se na rekonstrukci bytu? Mohlo by vás zajímat, co udělat ještě předtím, než začnete přestavovat. Ne vždy je nutné navštívit stavební úřad a ne pokaždé bude potřeba informovat bytové družstvo nebo společenství vlastníků. V každém případě si povíme, kdy je povolení k rekonstrukci potřeba a kdy ne. Zjistíme, co je stavební povolení a co údržba stavby.

Údržba stavby

Údržbu stavby definuje stavební zákon § 3 odst. 4 jako práce, jimiž je zabezpečován dobrý stavební stav stavby tak, aby nedocházelo k jejímu znehodnocení, a co nejvíce se prodloužila její životnost. To samé platí nejen o domech, ale i o bytech. Stavební zákon pracuje se třemi pojmy a to s případem, kdy stavební úřad činnost ze zákona nařizuje, dále pak činnost, kterou povoluje a nakonec činnost, na niž není nutné žádné povolení vystavovat. Udržovací práce, které nevyžadují žádné ohlášení ani povolení jsou běžné úkony za účelem rekonstrukce bytu tak, aby se nezasahovalo do nosných konstrukcí, společného majetku např. družstva a nebyly narušeny životní a bezpečnostní podmínky.

Povolení k rekonstrukci vychází ze zákona z toho, jak rozsáhlé práce bude stavebník konat a zda bude nebo nebude zasahováno do nosných konstrukcí a zda bude nebo nebude potřeba vyjádření dalších institucí. Udržovací práce, které může stavební odbor přímo nařídit, jsou takové, které mají za úkol odstranit negativní dopad stavu bytu na okolí (např. hrozí nebezpečí požáru nebo úniku toxických látek).

Stavební povolení

V případě, že při rekonstrukci budeme zasahovat do nosných konstrukcí, měnit způsob užívání stavby nebo měnit vzhled bytu či budovy, musíme si opatřit stavební povolení. Zároveň budeme potřebovat vyjádření dotčených orgánů, např. hasičů nebo odboru pro životní prostředí. Zásahem do nosné konstrukce rozumíme kostru stavby, která zajišťuje stabilitu, pevnost a celkovou ochranu stavby. Bývají stavěny z těch nejpevnějších materiálů a na ně se napojují další stavební prvky. Způsob užívání stavby není možné bez stavebního povolení měnit. Pokud si nejsme jisti, k jakému účelu užívání byla stavba určena, můžeme se podívat do kolaudačního rozhodnutí nebo souhlasu. Může se stát, že záměr rekonstrukce se dotýká přílohy č. 1 zákona č. 100/2001 Sb. (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí). Taková rekonstrukce se zpravidla pouhé rekonstrukce bytu netýká.

Stavební ohlášení

Dotýká se částečné přeměny bytu, popř. celkové přeměny, která ale nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění vzhled stavby a není zde zásah do životního prostředí. Toto ohlášení se podává na předepsaném formuláři, který je přílohou č. 8 vyhlášky č. 503/2006 Sb. Stavební úřad je povinen žádost posoudit do 30 dnů stejně jako žádost o stavební povolení a rozhodnutí doručí stavebníkovi. Povolená lhůta platného stavebního ohlášení je 2 roky. Stavebník zároveň s žádostí přikládá dokument o vlastnictví bytu a projektovou dokumentaci. Kromě toho, že svou rekonstrukci ohlašuje na příslušný úřad, obeznámí se svými plány také nejbližší sousedy, zejména pokud se byt nachází v bytové jednotce. Spolu s ohlášením je nutné předat i písemný souhlas dotčených sousedů a také vyjádření bytového družstva nebo společenství vlastníků. V případě, že se sousedé nechtějí nebo nestihnou vyjádřit a nebo se vyjádří zamítavě, musí stavební úřad postoupit ohlášení stavebnímu řízení a vystaví stavební povolení.

Rekonstrukce bez ohlášení

I sem se dají zahrnout všechny rekonstrukce, které nezasahují do nosných konstrukcí, nemění vzhled i způsob užití stavby a nepotřebují vyjádření dalších orgánů. Jedná se převážně o běžné udržovací práce a menší úpravy na bytě (opravy vnitřních omítek, obkladů stěn, podlah a dlažeb, instalace vody a kanalizace, opravy oken a dveří, nátěry, výměna kuch. linek, van, radiátorů a jiného běžného vybavení. Slušností ale je ohlásit svůj záměr bytovému družstvu nebo společenství vlastníků. Zde nepotřebujeme povolení, zvlášť pokud nijak nezasahujeme do společných prostor domu (schodiště, společné chodby, balkony, inženýrské rozvody apod.). Také sousedé by měli být informováni, že u vás bude probíhat rekonstrukce, která by je mohla nějakou dobu obtěžovat hlukem, prachem nebo zvýšeným pohybem řemeslníků. V rámci mezilidských vztahů vás takové oznámení nic nestojí a sousedé se tak stihnou dopředu obrnit trpělivostí.

Zvláštní případy

Poměrně velkou nevýhodou v rámci rekonstrukce je bydlení v domě památkově chráněném nebo v památkové zóně. Zde není možné rekonstrukci započít svévolně, zvlášť má-li náš byt vysoké stropy, původní dřevěná okna nebo historicky doloženou výmalbu. Při jakékoliv úpravě bytu je nutné požádat o vyjádření památkáře. Může se také stát, že náš i třeba dobře míněný záměr bude zamítnut právě ze strany památkové ochrany objektu. Za nedodržení stanovených limitů může naopak památkový ústav uložit vlastníkovi bytu pokutu.

Taktéž při jakékoliv rekonstrukci musíme dodržovat noční klid. To znamená, že úderem 22. hodiny večerní musí ustat veškerý hluk, který by narušoval soužití. Nové aktivity pak mohou začít v 6 hodin ráno. Pokud by vlastník bytu rekonstrukcí obtěžoval sousedy mimo vyhrazenou dobu, tedy v době nočního klidu, je možné přivolat strážníky městské policie, kteří takovému zavilému staviteli domluví a případě nutnosti ho odmění pokutou.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl 26  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl

Mnohé koupelny ve starších panelácích už dosloužily a majitele bytů čeká rekonstrukce. V následujícím seriálu vám ukážeme konkrétní postup jedné takov ...


Legislativa - povolení rekonstrukce domu 6  fotek

Legislativa - povolení rekonstrukce domu

Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. To samé ale platí i o rekonstrukci domu, protože kolikrát si člověk před samotnou prací musí nastudo ...


Plánujete rekonstrukci svého panelákového bytu? Hledáte inspiraci? Náš seriál vám určitě pomůže. Díl 1. - Začínáme. 24  fotek

Plánujete rekonstrukci svého panelákového bytu? Hledáte inspiraci? Náš seriál vám určitě pomůže. Díl 1. - Začínáme.

„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti Kočka Linda, poklad rodiny) „Tato citace je ...


Rekonstrukce malého bytu – realizace velkého snu 8  fotek

Rekonstrukce malého bytu – realizace velkého snu

Když se Lenka rozhodla odstěhovat od rodičů, měla velké sny o krásném bytečku, ze kterého si udělá nový domov. Využít své nově nabyté práce k osamosta ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×