Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Lepení a opravy dřeva v exteriérech a interiérech

Lepení a opravy dřeva v exteriérech a interiérech
Na první pohled jednoduchá záležitost. Jak je to tedy v případech, kdy před námi stojí rozklížená židle, stůl nebo zahradní houpačka? Chceme si sami postavit dřevěnou terasu a nevíme, zda budeme potřebovat hřebíky, šrouby nebo lepidlo? Jaká jsou pravidla při výběru správného lepidla?
reklama

Vlastní lepení dřeva ovlivňuje několik základních faktorů, které jsou velmi důležité při výběru toho správného lepidla. Musíme si však uvědomit, jaké dřevo budeme lepit. Pozor, není dřevo jako dřevo. Nalakovaný práh se chová jinak než neupravený bukový. Lak nebo barva udělá ze savého dřeva nesavý materiál, který se již musí lepit jinými lepidly.

Nevyplatí se také vrhnout na opravu zahradního dřevěného nábytku ihned po prvním jarním slunku. Většina lepidel totiž potřebuje pro kvalitní výsledek minimálně pokojovou teplotu. Při teplotách pod 10°C nebude většina lepidel správně vytvrzovat nebo nevytvrdí vůbec.

Lepidla na dřevo jsou označována podle norem na základě odolnosti vůči vodě (vlhkosti). D2 jsou lepidla interiérová, neodolávající vodě ani vlhkosti. D3 pak lepidla interiérová s odolností proti vlhkosti (určená pro prostory s vyšší vlhkostí - sklepy, spižírny, sušárny, koupelny …), nejsou odolná trvalému působení vody. Lepidla odolná trvalému působení vody, tedy taková, která mohou být trvale vystavena povětrnostním vlivům, jsou označována jako D4.

Skupina lepidel D2 a D3 je též často označována za tzv. bílá lepidla. Obsahují PVAc (polyvinylacetát) a jako rozpouštědlo je v nich voda. Jsou to lepidla určená k „mokrému“ lepení.

Lepidla D4, ač by se mohlo zdát, že je zde určitá souvislost, patří do skupiny reaktivních lepidel. Při procesu vytvrzování nedochází k odpařování žádného rozpouštědla, ale k vytvrzení působením vzdušné vlhkosti a vlhkosti vlastního dřeva. Reakce s vlhkostí způsobí, že lepidlo nabude na objemu (10 - 25 % podle druhu) a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu.

Tyto odlišné vlastnosti předurčují lepidla skupiny D2 a D3 k lepení a opravám dřevěných předmětů, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, extrémní námaze apod. Nesmí být poškozeny „vymačkáním, rozvrzáním, seschnutím, …“. Použití těchto lepidel na tyto druhy poškození vede k počátečnímu úspěchu, ale dlouhodobě nemají tyto spoje trvanlivost (maximálně 2 - 3 týdny). Po odpaření vody zůstane ve spoji pouze vrstva PVAc, tvrdé a nepružné lepící složky, která se namáháním spoje postupně rozdrtí, ze spoje se vysype a výsledek je stejný, jako před lepením.

Pro opravy a lepení dřeva, vystaveného povětrnostním vlivům, nebo dřevěných předmětů poškozených tzv. rozvrzáním nebo seschnutím (židle, stoly, houpačky, truhly, …) je nutné použít lepidla typu D4. Běžně jsou nabízeny dvě varianty. Tekutá (vypadají téměř jako tmavý med) a gelová (v kartuších). Tekutá nabývají na objemu o asi 10 - 12 % (opravy nábytku), gelová pak asi 20 - 25 % (konstrukční lepení - pergoly, schodiště, parapety, prahy …).

Tip 1: při lepení hodně suchého, nebo tvrdého materiálu urychlíme proces lehkým navlhčením dřeva před aplikací lepidla - např. mlhou z rozprašovače na květiny.

Tip 2: lepidlo vytvrzuje 24 hodin. Během vytvrzování nabývá a obvykle se vypění i mimo spoj. Nečekejme s odstraněním celých 24 hodin, bylo by již pozdě. Přebytečné lepidlo (tvrdou pěnu) odstraňte ostrým řezákem po asi 4 - 5 hodinách, kdy lepidlo ještě není zcela tvrdé.

Tip 3: při opravách dřevěných předmětů, kde chybí, nebo je poškozeno větší množství materiálu, použijeme k jeho doplnění nebo náhradě dvousložkovou epoxidovou plastelínu, kterou můžeme po vytvrzení (cca 15 minut podle typu) brousit a přetírat.

Více informací naleznete na www.uhu.cz nebo na www.bison-lepidla.cz/cs

Autor: Uhu (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nábytkářské spoje 5  fotek

Nábytkářské spoje

Díky rozebíratelným nábytkářským spojovacím prvkům jednoduše sestavíme nábytek a v případě potřeby, například při stěhování, ho opět rozložíme. Tyto k ...


Dvousložková lepidla v praxi 5  fotek

Dvousložková lepidla v praxi

Dvousložková lepidla patří do skupiny (podle způsobu vytvrzování) tzv. chemicky reagujících lepidel. To znamená, že k jejich vytvrzení je nutné chemic ...


Udrží lepidlo Uhu i džíp?

Značka UHU se stala leaderem na trhu lepidel používaných po celém světě. Prodává lepidla a tmely značek UHU, SAMSON a ALTECO. V jejich sortimentu může ...

Disperzní lepidla 5  fotek

Disperzní lepidla

Disperzní lepidla jsou tekuté nebo pastovité konzistence a jejich základem je disperze částic polymerů ve vodě. Po jejím vsáknutí do porézního materiá ...


Vlhkost nemusí být vítěz 7  fotek

Vlhkost nemusí být vítěz

Plesnivé skvrny ve vašem domě. Odlepující se tapety a opadávající štuk. Vlhkost přitahuje škůdce, vzniká plíseň, která napadá dřevo. A pak nepříjemný ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 26.8.2015 21:52 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 2.7.2015 10:06 Vilém Votcházel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 20.5.2015 06:21 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 21.4.2015 14:32 Bob Stavitel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×