Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Létavý hmyz aneb léto budiž pochváleno

Létavý hmyz aneb léto budiž pochváleno

Kdo má rád mouchy a jiné létavé potvory, které nám dokáží spolehlivě od jara do podzimu ztrpčovat život? Asi nikdo. Mouchy bohužel v potravním řetězci znamenají významnou složku pro další živočichy a na nás tedy je, abychom se s nimi buď naučili žít a nebo je ve svém okolí eliminovali tak, aby nás neobtěžovaly.

reklama

Létavý hmyz aneb léto budiž pochváleno

Mezi nejnenáviděnější hmyz, který nám dokáže spolehlivě ztrpčovat život, patří komáři a mouchy. Další létavý a obtížný hmyz jsou vosy nebo sršně. Mouchy jsou u nás zastoupeny v mnoha rodech, nejvíce rozšířená je moucha domácí (Musca domestica). Patří do řádu dvoukřídlých a je považována za roznašeče nejrůznějších chorob. Má naštěstí velmi mnoho predátorů - pavouky, žáby i ptáky. Díky jejími intenzivnímu množení, kdy dokáže ve vajíčkách snést ročně až 5 generací, bychom byli bez jejích přirozených nepřátel brzy mouchami doslova zamořeni.

Ochrana před mouchami

Mouchy naštěstí nejsou rezistentní proti chemickému postřiku, takže se jich v dokážeme poměrně účinně zbavit. Ne vždy je ale možné chemii používat, zvláště pokud hubíme mouchy mezi domácími zvířaty nebo u potravin. zde se budeme ale moci spolehnout na mechanickou ochranu, kde nejčastěji to jsou nejrůznější sítě do oken a nebo lapače much.

Lapače much fungují na principu elektrického výboje, který veškerý létavý hmyz bezpečně usmrtí. Lapače vydávají modré světlo, které hmyz přitahuje. Jsou použitelné prakticky všude. V domácnostech buď v konkrétní místnosti nebo naopak po celém bytě. Lze je používat taktéž na verandách, terasách nebo balkonech. Stejně účinný jsou také v skladech, halách, provozech, restauracích a továrnách. Prostě všude tam, kde je potřeba se obtížného hmyzu zbavit. Lapače jsou konstruovány na principu UV záření, takže jsou ekologické a bezpečné. Nevylučují žádné chemikálie a nepoškozují naše zdraví.

Mucholapky

Lapače much nejsou ale jen elektrické. Známe velmi dobře i oblíbené mucholapky, dlouhé, lepem natřené pásy, které se zavěšují ke stropu místnosti a mouchy se na ně nalepují. Lep totiž obsahuje a vylučuji atraktivní vůni, která mouchy i ostatní hmyz láká jako feromon. Lepidlo je vysoce účinné. Je velmi husté, nestéká a vydrží velmi dlouho, aniž by zaschlo. Mucholapky ale musíme zavěsit dostatečně vysoko, protože přilepit se na ně může i člověk a upřímně řečeno, vytahovat si použitou mucholapku z vlasů není zrovna hit sezóny.

Rostliny, které chrání

Dalším z řady "lapačů much" je živá mucholapka - Mucholapka podivná (Dionaea muscipula). Jde o masožravou rostlinu z čeledi rosnatek a je jediná svého druhu. Jejím přirozeným domovem je Severní Amerika, kde ale dochází k jejímu masovému úbytku a mnohem více je tato rosnatka pěstována jako pokojová rostlina. Mouchy a jiný hmyz vábí vylučováním nektaru a svou barvou a pokud se hmyz dotkne jejích chloupků na listech, sevře jej do svých čelistí a uvězní. Po několika dnech je hmyz zcela zlikvidován působením trávicích enzymů.

Kromě rostlinného predátora známe i celou řadu květin, bylin nebo koření, které nám spolehlivě mouchy vypudí. jsou to především pelargonie, kterými si rádi zdobíme naše okna. Málokdo ovšem ví, že mají též odpudivý účinek právě na létavý hmyz. stejně tak jsou velmi účinné afrikány, dále máta, šalvěj, levandule, bazalka, šeřík, hřebíček nebo ořešákové listí.

Okenní sítě

Jednoduchou, ale velmi účinnou prevencí jsou klasické sítě do oken. Jednoduchost spočívá v montáži, u většiny okem není nutné zasahovat do okenních rámů. Pevné sítě, které jsou spojeny s rámem, se navíc jednoduše demontují, takže je můžeme jako ochranu proti hmyzu využívat pouze v kritickém období. Profesionální firmy dokáží vyrobit sítě na míru jak do oken, tak i do dveří. Díky jemné síťovině, která je používána, nemá 90% hmyzu šanci do našich domovů proklouznout.

Elektrické odpařovače a odpuzovače

Poměrně nenápadná kazetka do zásuvky, která v sobě skrývá esence, odpuzující hmyz. Působením elektřiny se esence zahřívají a uvolňují do vzduchu. Tyto odpuzovače lze zakoupit v běžné drogerii. Kromě odpuzovačů vonných existují i odpuzovače na bázi ultrazvuku, který hmyz spolehlivě vypudí. Tyto odpuzovače jsou i bateriové a dokonce s časovačem, takže je nemusíme mít v zásuvce neustále a můžeme si je vzít třeba na dovolenou pod stan.

Babské rady

Začneme rozprašovači s esenciálními vůněmi, které jsou příjemné pro nás, ale mouchám velmi vadí. Např. směs vodky a hřebíčku nebo levandule a také voda s octem v poměru 1:1, provoněná mátou, citronovou trávou, levandulí či eukalyptem. Nechceme-li používat rozprašovače, nalijeme do sklenice nebo jakékoliv nádoby jablečný ocet a nádobu zakryjeme potravinářskou fólii a na několika místech jí propícháme. Mušky octomilky jistě neodolají. Takto lze pochytat i mouchy třeba pod pergolou nebo na otevřených terasách, kde stačí do obyčejné PET lahve nalít trochu sladkého sirupu a zavěsit na vhodné místo. Vytvořenými otvory dovnitř mouchy nalétají, ale cestu ven už nenajdou. Modernější verzí přírodního odpuzovače je kokosový olej smíchaný s citronovou silicí. Jeho příjemné aroma nám provoní byt a vyžene obtížný hmyz.

A nakonec pár "mechanických" odpuzovačů. Mouchy obecně nemají rády lesklé věci. Použitím starých poškrábaných CD nebo obyčejných pytlíků s vodou, do nichž jsme uložili lesklé věci a zavěšením do oken nebo na jiná frekventovaná místa zamezíme mouchám k přístupu do našeho obydlí. A navíc, pokud budeme často vynášet odpadkový koš a uklízet jídlo na nepřístupná místa, mouchy nebudou mít důvod nás navštěvovat.

Autor: Martina Pilzová (text), depositphotos.com (foto)

Klíčová slova:


Související články

Tip nejen na letošní léto - sítě proti hmyzu 17  fotek

Tip nejen na letošní léto - sítě proti hmyzu

Bzzzzzzzzz, auuu!!! Plác, plác, dopr...., zase vedle!Tak tenhle scénář už se opakovat nebude! Když jsme objevili na trhu sítě proti hmyzu od firmy tes ...


Ochrana domova před létajícím obtěžujícím hmyzem – sítě proti hmyzu 10  fotek

Ochrana domova před létajícím obtěžujícím hmyzem – sítě proti hmyzu

Mouchy, komáři, vosy a další hmyz nám znepříjemňují život v letních měsících. Je několik způsobů, jak se bránit. Velice efektivním a snadným způsob ...


Pojištění chalupy zvládne povodně, zloděje i hmyz 5  fotek

Pojištění chalupy zvládne povodně, zloděje i hmyz

Letní sezóna začíná, pojištění chat a chalup však chrání jak dům a jeho vybavení celoročně. Platí to také pro zahradní techniku, nářadí nebo porost ...


Sítě proti létajícímu hmyzu do oken a dveří 6  fotek

Sítě proti létajícímu hmyzu do oken a dveří

S létem přichází nejen sluníčko, ale často i docela otravný hmyz. Pokud nemáme chuť neustále odhánět dotěrné mouchy, včely nebo jiný létající hmyz, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×