Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Malování na textil – tričko

Malování na textil – tričko
Chcete dětem oživit fádní oblečení nebo toužíte po vlastnoručně dekorovaném tričku či jiném kousku textilu a bojíte se, že neumíte tak dobře malovat? Nabízíme vám způsob, jak proměnit tričko či kus látky pomalováním. Omalovánky si mohou zhotovit i větší děti. Je jen na vás, jestli vše připravíte a děti budou vybarvovat, nebo zda si celou práci vychutnáte sami.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • transferová tužka (transfer pencil; koupíte v lepším papírnictví nebo ve výtvarných potřebách)
 • černý fix na textil (jakákoliv jiná tmavší barva)
 • barvy na textil
 • průsvitný (střihový) papír
 • vzorový obrázek
 • tričko nebo jiný kus textilu (bavlna, len, ne syntetické materiály)

Nářadí

 • žehlička
 • štětce
 • nůžky na stříhání papíru

Vyberte si vhodný obrázek. Může to být motiv z oblíbené knížky, keltský symbol, vaše oblíbené logo, jméno partnera, prostě cokoliv, co vás napadne. Pro dětské motivy se vydejte pro volné obrázky na internet – do vyhledávače zadejte heslo „coloring pages“ – vyběhne na vás spousta dětských hrdinů, zvířátek, závodních aut i princezen. Vzorový obrázek si můžete nakreslit na papír sami. Je to jednodušší, než kreslit přímo na látku.

Máte-li obrázek v počítači, vytiskněte ho v požadované velikosti nebo použijte služby kopírovacích center, kde vám se zvětšováním či zmenšováním pomohou (stejně poslouží scanner a tiskárna).

Připravte si tričko (nebo jakýkoli jiný kus textilu) – vyperte a vymáchejte je, ale nepřidávejte aviváž. Látka by měla být co možná nejčistší, tedy zbavená apretury (u nových věcí) i aviváže a škrobu, prostě všeho, co by bránilo barvě se dobře „usadit“.

Postup

 1. Na zvolený obrázek položte průsvitný papír, nejvíce se hodí střihový nebo hedvábný. Všechny kontury obrázku obkreslete transferovou tužkou. Čára musí být dobře viditelná.

 2. Na přežehlené tričko bez faldíků položte obrázek obkreslený transferovou tužkou. Dávejte pozor, aby byl pokreslenou stranou dolů!

 3. Žehličku zahřejte na bavlnu a pomalu přejíždějte po papíru tak dlouho, až se kresba z papíru obtiskne na tričko.

 4. To je princip transferové tužky – vaše kresba se teplem přenáší na textil (i jiný podklad). Obrázek je použitelný asi třikrát, než se barva vypotřebuje. Pokud jej budete používat vícekrát, znovu linie obtáhněte transferovou tužkou.

 5. Před sejmutím papíru si zkontrolujte, že jsou všechny kontury obrázku otištěné na vašem budoucím dílku.

 6. Na tričku máte připravený stranově převrácený obrázek. Barva vydrží, časem nemizí. Nemusíte tedy malovat hned, a pokud někde konturu nepřesně obtáhnete, tužka se vypere.

 7. Pak dovnitř trička vložte igelitovou fólii tak, aby nehrozilo, že se při malování barvy prosáknou na zadní díl (nebo na přední, záleží na tom, kam chcete obrázek umístit). Kontury obtáhněte fixem na textil. Nejlépe se hodí černá, nebo modrá barva, záleží na typu obrázku. Na tomto dinosaurovi je použita černá.

 8. Fixem můžete dopsat nápisy (například DINO), jméno, heslo, datum, prostě to, co vaše výtvarné dílo potřebuje.

 9. A následuje vybarvování: obrázek vymalujte barvami na textil. Začněte nejsvětlejší barvou, mezi střídáním barev nechte dílko trochu proschnout. Budete-li pracovat do „mokrých“ barev, mohou se vám přechody mezi barvami rozpíjet.

 10. Při práci mohou nastat i malé karamboly, jeden z nich vám právě předvádíme. Nemělo by se vám stát, aby se během práce zdobený textil navlhčil. Jinak se barva rozpije – jako u tlamy dinosaura. Není to moc vidět, přesto se snažte pracovat v čistotě a suchu.

 11. Hotové dílo nechte pořádně uschnout. Barvy dejte ustálit podle návodu, uvedeného na obalu konkrétního výrobku (většinou se ustálení provádí přežehlením na nejvyšší stupeň z rubové strany práce).

Pepův tipPepův Tip: Na naší ukázce vidíte, jak je stejný obrázek vymalovaný jednou pro miminko – Dino nemá zuby, převládá světlemodrá barva, pro staršího syna už je to ovšem tyranosaurus se vším všudy.
Autor: Jana Šebestová (text, foto a realizace)

Klíčová slova:


Související články

Výroba nástěnky z MDF a výřezů z překližky 6  fotek

Výroba nástěnky z MDF a výřezů z překližky

Jak zkrášlit dětský pokojíček? Přinášíme vám tip na dětskou nástěnku pro malého námořníka nebo námořnici, kterou odekorujete pomocí překližkových výře ...


Plážová taška 16  fotek

Plážová taška

Krásné počasí zve k vodě a nastává problém, kam naskládat vše, co si s sebou potřebujete vzít. Ušijte si jednoduchou plážovou tašku, prostornou a lehc ...


Batika – spirály na trika 21  fotek

Batika – spirály na trika

Aktuální počasí nic moc, tak si zkusme pohrát s barvičkami a možná přivoláme za okna léto a s ním ještě kousek letní nálady, záleží na tom, jaké odstí ...


Barvení naruby 8  fotek

Barvení naruby

Přestalo se vám líbit vaše tmavé tričko a máte chuť si ho ozdobit? Tmavé barvy se špatně překrývají jinými barvami, ale co takhle oděv odbarvit? Zkust ...


Batikování bez vaření 24  fotek

Batikování bez vaření

Líbí se vám batikovaná trika, chtěli byste si tuto techniku vyzkoušet, ale představa hrnců s barvami nebo pračky plné barvy se vám vůbec nezamlouvá? A ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×