Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jaký je sortiment v materiálech na zateplení domů?

Jaký je sortiment v materiálech na zateplení domů?

Materiál na zateplení zažil velkou proměnu. Zajímavé však je, že nové typy nenahradily ty staré, ale používají se nadále. Je tedy z čeho si vybírat. Což nemusí být vůbec jednoduché. Laik se v nich orientuje jen stěží. Obzvlášť když vezmeme v potaz tu skutečnost, že na každou část domu je dobré použít jiný zateplovací materiál. A proto si pojďme o nich popovídat. Pokusíme se vám je představit, více přiblížit a říct, k čemu jsou dobré.

reklama

Proč potřebujeme materiál na zateplení?

Materiál na zateplení vytváří tepelnou izolaci, jež je spojena s výraznou úsporou energií a vytápění. Čím méně materiál vede teplo, tím je lepší. K těm nejstarším izolantům patří seno, lišejníky a sláma. V šedesátých letech minulého století se pak objevily pěnové pasty. A v posledních letech pak mnoho dalších izolantů, některé z nich vám dnes představíme.

Materiál na zateplení - typy

Na vnější zateplení se používá materiál s mezinárodním označením ETICS. Jde o tepelně-izolační kompozitní systémy, s nimiž je možné snadno vytvářet sendvičové stěny. Materiál na zateplení je nutné vybírat podle jeho tloušťky, vlhkosti, hořlavosti a samozřejmě ceny. Dělit je můžeme na minerální izolační materiály, plastové izolace, izolace pro stavební detaily, ovčí vlnu a slámu. Češi i přes rozsáhlou nabídku moderních izolantů stále preferují pěnový polystyren.

Pěnový polystyren

Pěnový polystyren je materiálem první volby. Ne, že by byl nejlepší, ale je s ním jednoduchá práce, firmy s ním umí pracovat a je poměrně levný.

Grafitový polystyren

Přidáním nanočástice grafitu do klasického polystyrenu, vznikne nový materiál šedé barvy. Na rozdíl od bílého polystyrenu je to velmi silný izolant, který je vhodný pro svou kvalitu k zateplení nízkoenergetických a pasivních domů. Pozor však, desky grafitového polystyrenu nesmí být při montáži vystaveny přímému slunci.

Celulóza

Dalším izolantem je celulóza, která se vyrábí z recyklovaného papíru. Pokud je napuštěná anorganickými roztoky, stává se více odolnou proti škůdcům i požáru. Výhodou celulózy je rychlost aplikace.

Desky z fenolické pěny

Tento typ tepelné izolace patří k těm nejlepším. Jeho tepelná vodivost se pohybuje okolo 60 % na rozdíl od bílého fasádního polystyrenu. Protože však nejsou příliš pevné, jsou oboustranně kašírované skelným rounem. Použití tohoto materiálu je vhodné pouze na třech místech, kde je zapotřebí snížit tloušťku izolace na minimum. Jde o špalety u oken a štítovou stěnu. Bohužel jeho nevýhodou je hodně vysoká. Pravdou také je, že dodnes s ní řada firem neumí vůbec pracovat.

Dřevovláknité desky

Tento materiál je těžký a vhodný pro opláštění stěn dřevostaveb. Použít se může i na zateplení střech, stropů, stěn a příček.

Sláma

Ekologicky smýšlející stavitelé mohou sáhnout po slámě, jíž mohou kombinovat s dalšími přírodními materiály. Práce se slámou však nepatří zrovna k nejjednodušším.

Konopí

Dalším přírodním materiálem je konopí, jehož největší předností je jeho rychlá obnovitelnost. Izolační desky se vyrábí z vláken rostliny. Může mít však také podobu rouna. Svými vlastnostmi mohou bez obav nahradit minerální vlnu. Jsou pevné, odolné proti vlhkosti, nehrozí jim napadení škůdci ani hniloby. Navíc jsou ekologické.

Minerální vata

Minerální vata se používá tam, kde je nutná nehořlavost. Má dobrou zvukovou tlumivost. Je s ní reálné zateplovat i nerovné stěny. Dá se totiž ohnout do oblouku. Práce s minerální vatou není ale zrovna nejjednodušší. A také cena je dvojnásobná než cena pěnového polystyrenu. Novinkou na trhu se stavebninami jsou sendvičové desky, které tvoří kombinace minerální vaty a pěnového polystyrenu. Mají dobré izolační vlastnosti, vysokou požární odolnost a jsou dostupné za příznivou cenu.

Kamenná vlna

Kamenná vlna je pevná, odolná vůči požáru a dobře propouští vodní páry. Hodí se do míst ve výšce 30 cm nad zemí.

Skelná vlna

Skelná vlna je vyrobena z písku a až z 80 % z recyklovaného skla, díky čemuž snižuje dopad odpadového skla na životní prostředí. Může se proto označit za ekologický výrobek. Jde o výborný tepelný izolant a má také výborné akustickoizolační vlastnosti. Je nehořlavá. Dalším jejím pozitivem je schopnost komprimace. Hodí se k zateplení podkroví.

Pěnové sklo

Pěnové sklo se vyrábí ze speciálního hlinitosilikátového skla, rozemletého na prášek, smíchaného s velmi jemným uhlíkovým prachem. Směs se zpracuje ve formách v tunelové peci zahřáté na 1000 °C. Materiál obsahuje drobné uzavřené bublinky, díky čemuž je materiál nehořlavý a parotěsný. Pěnové sklo se používá ponejvíce v energeticky úsporných nebo pasivních domech pro izolaci spodní stavby a pro přerušení tepelného mostu. Dále izolují podlahy nebo pojízdné a pochozí střechy s velmi vysokým tlakovým namáháním v průmyslových provozech, občanských stavbách i v obchodních domech.

Reflexní tepelná izolace

Reflexní tepelná izolace pracuje s tepelným zářením. Užívá se pro tepelné izolace střechy a podkroví.

Polyuretan (PUR)

Tento materiál je možné použít na přesně určená místa pomocí nástřiku. Existují však i PUR desky. PUR vyniká vynikajícími izolačními vlastnostmi. Měkké desky jsou prodyšné a hodí se na izolaci stěn a stropů. Tvrdé desky jsou voděodpudivé, a tak se hodí tam, kde by mohly přijít do kontaktu s vodou.

Korek

Korek je velmi dobře prodyšný a odolný vůči vodě. Používá se na vnější i vnitřní stěny, střechu, podlahy.

Vakuová izolace

Tam, kde potřebujete mít jen minimální tloušťku izolace a zároveň chcete dosáhnout malého prostupu tepla, máte pouze jedinou možnost. Tyto izolace dokáží udělat z budovy pasivní dům. Bohužel jde o nevratnou investici. Hudbou budoucnosti jsou pak aerogelové izolace. Jde o vysoce a jemně porézní tuhé výplně VIP panelů.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Nová generace minerální izolace 3  fotek

Nová generace minerální izolace

O izolačních materiálech už bylo popsáno mnoho stránek papíru, vytištěno spoustu reklam a proto málokdo čekal, že se na trhu objeví zcela nová minerál ...


Kvalitní izolace neznamená jen zateplení 5  fotek

Kvalitní izolace neznamená jen zateplení

I když se o tepelné izolaci napsalo mnoho, mnozí z nás si ji stále spojují pouze se zateplováním a úsporou energie. Přitom obrovské výhody izolace nes ...


Zateplení fasády s izolacemi nové generace 3  fotek

Zateplení fasády s izolacemi nové generace

Tlak na vylepšování a vývoj izolačních materiálů se nezastavuje. Příkladem je novinka v oblasti izolačních desek k zateplování podlah a fasád, využív ...


Izolace fasád a stěn dřevovláknitými deskami Udi 4  fotek

Izolace fasád a stěn dřevovláknitými deskami Udi

Ekologické dřevovláknité desky Udi, které najdeme v systému izolačních materiálů COMPRI®, jsou ideálním řešením pro vnější i vnitřní izolaci budov. ...


Izolace venkovní fasády 12  fotek

Izolace venkovní fasády

Dobrá izolace venkovních stěn není důležitá jen v dobách stoupajících nákladů na energie. Kromě energetické účinnosti přispívá k příjemnému klimatu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Vlhkost na půdě Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×