Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Chytrý spojovací materiál na nábytek

Chytrý spojovací materiál na nábytek

Při sestavování a montáži nábytku je samozřejmě nezbytné použít spojovací materiál, který umožní jednotlivé prvky udržet tak, aby dlouho sloužily svému účelu. Jaké možnosti tedy jsou a kdy které správně použít?

reklama

Dřevěné kolíky

Téměř nezbytný a již dlouhou dobu používaný materiál pro spojování nábytku jsou dřevěné kolíky. Vyrábějí se v mnoha průměrech i délkách, seženete je i v celých tyčích, kdy se je můžete sami zkrátit na požadovanou délku. Jsou vhodné na rohové i T spoje, rovněž na plochá spojení. I zhotovení kolíkového spoje je jednoduché a rychlé – postačí k tomu vrtačka. Velikost kolíků by se měla odvíjet od následujícího pravidla – jejich průměr se určuje dle tloušťky spojovaných desek – pro desku o síle 16 mm je vhodný kolík průměru 6 mm, pro desku 16 – 18 mm je to 8 mm, pro tloušťku 20 mm potom použijte kolík o průměru 10 – 12 mm. Délka kolíku je pětinásobek jeho průměru. Kolíky by měly mít vroubkování, které zajistí jejich lepší fixaci v otvoru. Je možné je pouze vložit, nebo použít lepidlo.

Ploché spojovací destičky

Podobně jako kolíky lze jako nábytkový spojovací materiál využít ploché spojovací destičky. Fungují na stejném principu, kdy se k sobě dva protikusy spojí vložením destiček do vyfrézovaných otvorů. Můžete s nimi fixovat do tvaru T, L i na plocho. Destičky se díky svému tvaru mohou v drážce pohybovat a lépe se tak zafixují, zároveň je jejich plocha díky tvaru větší a výsledné spoje opatřené lepidlem pevnější. Stejně jako kolíky jsou destičky k mání v různých velikostech, které se využívají podle tloušťky dřeva – typ 0 je pro 10 – 12 mm silné dřevo, typ 10 pro tloušťku 13 – 15 mm a typ 20 pro materiál silnější než 16 mm.

Konfirmátové šrouby

Jako jeden z materiálů pro spojování jednotlivých kusů nábytku slouží konfirmátové šrouby. Používají se pro materiály ze dřeva a dřevotřísky. Charakteristické pro ně je, že jejich tělo má tři části – hlavu, kus suplující kolík a závit. Pro vyvrtání otvoru pro šroub je pak nutné použít speciální vrták, případně použít dva obyčejné vrtáky o různých průměrech. Šrouby jsou uzpůsobeny pro dotažení buďto křížovým šroubovákem, nebo imbusem.

Vruty

Vruty jako spojovací materiál pro nábytek umožňují vytvořit rozebíratelný spoj mnoha materiálů, dřevo nevyjímaje. Vrut je charakteristický koncovým hrotem a šroubovicí, která se zařezává přímo do materiálu. Závit má různě velké stoupání a měl by se používat tak, že čím měkčí je materiál, do které vrut vpravujete, tím větší stoupání by mělo být. Mohou mít vystouplou nebo zapuštěnou hlavu, takže je jen na vašem výběru, zda chcete vruty přiznat nebo schovat. Vruty také mají různé tvary drážky v hlavě – na to je třeba myslet, abyste počítali s tím, zda máte daný šroubovák či nástavec už doma, nebo si ho musíte dokoupit. Nejčastěji se setkáte s:

  • šestihrannou hlavou;
  • průběžnou drážkou (dnes už většinou jen u mosazných šroubů);
  • křížovou drážkou (PZ, pozidrive);
  • torx – šestiramennou hvězdicí;
  • uniquadrex – čtvercovou kónickou drážkou;
  • imbusem.

Další spojovací prvky

Pro velké, těžké a objemné kusy nábytku je vhodné použít rozebíratelný spojovací materiál, který umožní při jejich případném stěhování je pohodlně rozebrat a jednotlivé kusy snadno přenášet.

  • Válečkové excentry – tento způsob umožní pevné stažení jednotlivých kusů k sobě. Zapuštěný kovový váleček s otvorem uvnitř, ve kterém se otočením válečku zafixuje použitý šroub. Při použití tohoto mechanismu je nutné být velmi přesný při přípravě otvoru pro zapuštěná válečku i při vrtání otvoru pro šroub v hraně materiálu. Tímto způsobem je možné spojování do tvaru L, T i do kříže.
  • Kovové spojovací prvky z více kusů – složitější nábytkový spojovací materiál je složený ze dvou i více dílů a každý z nich je umístěn v jiném kusu. Jsou vhodné pro nábytek, který je hodně zatěžován – třeba pro knihovny. Jeden z prvků se zapustí do jednoho kusu, druhý v podobě čepu je nutné umístit do vyvrtaného otvoru v protilehlém dílu. Po spojení obou částí se otočí zabudovaným mechanismem v zapuštěném prvku, který tak k sobě čep zafixuje.
  • Plastové spojovací prvky – velmi jednoduše lze použít tyto prvky pro spojení nábytku – podkladní patka i protikus se připevní k protikusům nábytku pomocí šroubů a po spojení se opětovně dotáhne excentr.
  • Válečky se šrouby – rovněž jednoduché spojení poskytne použití dlouhého šroubu a válečku se závitem. Spojení dotáhne a zafixuje k sobě dva protilehlé kusy.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Rozebíratelné nábytkové spoje 5  fotek

Rozebíratelné nábytkové spoje

Rozebíratelné nábytkové spoje slouží k snadnému sestavení nábytku a v případě potřeby k jeho opětovnému rozložení. Pravděpodobně znáte nábytek z Ikea, ...


Nábytkářské spoje 5  fotek

Nábytkářské spoje

Díky rozebíratelným nábytkářským spojovacím prvkům jednoduše sestavíme nábytek a v případě potřeby, například při stěhování, ho opět rozložíme. Tyto k ...


Snadný způsob spojování desek na kolíky. Víme jak na to! 23  fotek

Snadný způsob spojování desek na kolíky. Víme jak na to!

Máte chuť se naučit spojování nábytkových desek? Potřebujete opravit starou skříňku nebo předělat novou? Poradíme vám, jak se dá s levným přípravke ...


Kolíkové spoje jsou oblíbenou součástí nábytkových skládaček 7  fotek

Kolíkové spoje jsou oblíbenou součástí nábytkových skládaček

Kolíkový spoj je nejjednodušší a asi i nejstarší způsob jak spojit dvě části. Většinou se používá pro dřevěné spoje. Známe je všichni z domácího ku ...


Nábytkové spojovací kování – 1. díl 20  fotek

Nábytkové spojovací kování – 1. díl

Za vizionáře, který začal ve velkém učit svět nábytek skládat a přepravovat „naplocho“, se dá považovat zakladatel IKEA Ingvar Kamprad. Vozit skříně r ...


Kutil radí, s jakými vruty to nezvrtat 8  fotek

Kutil radí, s jakými vruty to nezvrtat

Dřevo je krásný a ušlechtilý materiál. Drobné i větší dřevostavby navozují spojení s přírodou, lahodí oku a pozitivně působí také na naši psychiku. Co ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×