Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kamenná vlna

Kamenná vlna
Zvyšování cen energií způsobuje, že stavebníci v současné době vyžadují po prováděcích firmách bohatěji dimenzované tepelné izolace, mnozí plánují zateplit i stávající objekty, které nejsou dostatečně tepelně izolovány. Klíčovým problémem je pak volba mezi jednotlivými druhy tepelných izolací, u nichž se požaduje naprostá časová stálost, odolnost vůči mechanickým vlivům i ohni, dobré tepelně-izolační schopnosti a samozřejmě i přijatelná pořizovací cena.
reklama

Když jde hlavně o cenu

Zatím nejlevnější je pěnový polystyren, respektive stabilnější polystyren extrudovaný; ten však patří mezi hořlavé materiály a zvyšuje tak ohrožení obytné budovy. Desky pěnového polystyrenu jsou nenasákavé, jejich schopnost tepelně izolovat je vysoká, ale jako akustická izolace nevyhovují. Polystyren je kromě toho nutno opatřit silnější omítkou a pokud možno i dvojitou armovací síťovinou, protože někteří ptáci v polystyrenu vyklovávají otvory.Tuto nectnost mají i další jinak velmi kvalitní pěnové materiály (pěnový polyuretan, pěnový polyetylen), které jsou rovněž hořlavé; mimoto jsou výrazně dražší.

Vlna z kamenů

Z nehořlavých izolačních materiálů jsou nejvhodnější výrobky ze skelné a minerální vlny. Skelná vlna (u nás zejména Isover, Rotaflex, Ursa) se vyrábí z taveného křemene, minerální z taveného čediče. Jemná vlákna mají vynikající tepelně-izolační schopnosti, na rozdíl od pěnového polystyrenu dobře izolují i akusticky, jsou nehořlavá a v současné době i bezpečná (skelná vlna se původně vyráběla ze skleněného odpadu, její vlákna byla silnější a při dotyku pronikala pod kůži a způsobovala záněty).

Současná minerální vlna dodávaná pod názvy Rockwool, Orsil, Nobasil, RockWool i další je bez výjimky schválena útvarem hlavního hygienika ČR a rovněž akreditovanými zkušebnami u nás i v zahraničí. Všechny tyto materiály jsou nehořlavé, mají velmi vysoký bod tání (více než 1000 °C), pro zvířata a ptáky jsou nezajímavé, nepodporují růst hub, plísní ani bakterií, odpuzují hlodavce, z hlediska dlouhodobé trvanlivosti jsou pravděpodobně zcela věčné. Nasákavost je snížena na minimum napouštěcími látkami (hydrofobizačními oleji), které přitom nijak nezhoršují jejich paropropustnost. Z vlny se lisují rohože, pásy, desky, které mají dobrou tvarovou stálost (výrobci deklarují tuto stálost, stejně jako celkovou životnost výrobku na 50 let). Jejich specifická hmotnost je 40–70 kg/m3, takže nezatěžuje konstrukce a je proto vhodná i pro rekonstrukci starších a historických budov.

Z hlediska tepelně-izolačních vlastností mají minerální vlny součinitel tepelné vodivosti v rozmezí 0,042 až 0,045 W.m-1.K-1, což je osminásobně lepší hodnota než mají děrované cihly (λ = 0,35 W.m-1.K-1) nebo 18násobně než plné cihly (λ = 0,80 W.m-1.K-1); jejich vzduchová neprůzvučnost Rw (dB) je rovněž ve smyslu platné normy ČSN 73 0532 vyhovující. Minerální vlna se proto používá jako izolant pro příčky, pod fasády a pod plovoucí podlahy.

Orientační porovnání materiálů – tepelně-izolačních vlastností

Součinitel tepelné vodivosti [W.m-1.K-1] Tloušťka materiálů se stejným tepelným odporem
železobeton 1,4 350 cm
plná cihla 0,8 200 cm
děrovaná cihla 0,35 87,5 cm
dřevo 0,15 37,5 cm
kamenná vlna Rockwool 0,04 10 cm

Výše uváděný příklad názorně zdůvodňuje smysl využití izolačních materiálů, ať již se jedná o novostavbu, dodatečné zaizolování obvodových pláštů či stropů prostor pod nevytápěnými prostory.

Jak se z kamene dělá vlna

Surovinou pro minerální vlnu je čedič, který je po rozemletí na jemnější části a smíchání s koksem dopravován do pece, ve které probíhá proces tavení při teplotách 1000 až 1500 °C.
Roztavená hmota vytékající z pece je odstřeďována kotouči rozvlákňovacího stroje. Vzniklé minerální vlákno se napojí silikonovým olejem, takže se stává vodoodpudivým. Z vlákna se vyrábí desky a rohože, které se po zformování teplem vytvrdí. Mezi vlákny zůstává množství mikroskopických dutin, které zajišťují tepelně-izolační i zvukově-izolační schopnosti výrobku. Materiál je teplotně zcela stálý (při dlouhodobém působení ohně jen vytěkají silikonové složky) a používá se proto i do protipožárních příček a dveří. Izolační materiály společnosti Rockwool byly při zkouškách nehořlavosti v rámci evropských norem zařazeny do nejbezpečnější třídy A1. Prostě – kámen zapálit nelze.

Připraveno ve spolupráci s Rockwool, a.s.

Autor: Karel Štech (text), Rockwool, S. Knotek (foto)

Související články

Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály. 3  fotek

Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály.

Na bezpečné bydlení mohou mít vliv i samotní obyvatelé novostaveb nebo rekonstruovaných bytových domů. Pokud budou vyžadovat použití nehořlavých st ...


Příčky 12  fotek

Příčky

V rodinných domech, bytech i kancelářích bývá prostor opticky a funkčně rozdělen příčkami. Ty by měly mít požadované tepelně i zvukově izolační vlastn ...


Zateplení šikmých střech 8  fotek

Zateplení šikmých střech

Zvyšování cen energií pro vytápění a dostupnost velmi účinných tepelných izolací způsobují, že se majitelé rodinných domů snaží zateplit jejich fasády ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
podezdívka plotu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarka
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×