Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyplatí se zvyšovat tepelný odpor zdiva?

Vyplatí se zvyšovat tepelný odpor zdiva?
Rodinný rozpočet stále více zatěžují rostoucí ceny energií. Tuto skutečnost odráží zvýšený zájem široké veřejnosti o problematiku snižování energetické náročnosti budov a hledání variant možných úspor nákladů na topení.
reklama

Požadavek na úsporné a kvalitní bydlení je hlavním faktorem při výběru zdicího materiálu. V současnosti se proto mnozí stavebníci snaží uspořit náklady na vytápění navyšováním izolačních vlastností stěn.

Rodinný dům Neptun z POROTHERMU 44 P+D

„Majitelé rodinných domů často přeceňují podíl vnějšího zdiva na tepelných ztrátách,“ říká ing. Petr Veleba ze společnosti Wienerberger. O únicích tepla si lze představu udělat velmi jednoduše. „Uvažujme o přízemním, samostatně stojícím typovém domu Neptun z programu POROTHERM DŮM, vytápěným zemním plynem,“ upřesňuje Veleba. Stavba domu byla realizována z cihel POROTHERM 44 P+D a doplněna obyčejnou omítkou. Na části venkovního zdiva jsou použity obkladové pásky Terca.

„V případě typového domu Neptun máme k dispozici tyto údaje,“ vypočítává Veleba. „Obvodové zdivo s celkovou plochou 97 m2, okna a dveře 16 m2, podlahová plocha měří 100 m2 v domě je pevný strop s provětrávanou střechou, celkový objem vzduchu v místnostech pak činí 361 m3. U všech částí domu zjistíme jejich součinitel prostupu tepla,“ přibližuje Veleba. „Z hodnot, které se nám podařilo získat, je jasně patrné, že stavba již v základním provedení plně odpovídá požadavkům na tepelnou ochranu budov a s rezervou splňuje všechny požadované parametry.“

Tepelný odpor zdiva: kudy utíká teplo

Informací, kterou se podařilo díky výpočtům zjistit, je podíl tepelných ztrát, jež připadají na jednotlivé části typového domu Neptun. Stěnami, o nichž se stavebníci často domnívají, že mají největší vliv, se však ztratí jen asi 25 % tepla. Oproti tomu větráním přijdeme o 33 %. Samotnými okny a dveřmi unikne 19 % tepla, podlahou 12 % a 10 % tepla uniká střechou.

„Na základě všech údajů jsme mohli zpracovat energetický štítek budovy, jenž je podobný tomu, který známe z elektrospotřebičů,“ vysvětluje ing. Petr Veleba. „Neptun již v uvedeném základním provedení patří do kategorie B, tedy jako energeticky úsporný.“

Co je efektivní?

Při standardní podobě (zdivo POROTHERM 44 P+D, malta POROTHERM TM a obyčejná omítka) dosahuje v případě domu Neptun hodnota součinitele prostupu tepla U = 0,317 W/ m2·K. „To odpovídá hodnotě tepelného odporu zdiva R = 3,00 m2·K/W,“ doplňuje Petr Veleba. „Při těchto hodnotách jsme ročně zaplatili (cena byla kalkulována v listopadu r. 2007), za vytápění zhruba 17 042 Kč.“

Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií se však mnozí stavebníci snaží získat další úspory. Nejpoužívanější metodou v praxi přitom je další navyšování tepelného odporu zdiva, a to přidáním dodatečné tepelné izolace.

„Tento krok je opodstatněný u starších domů,“ potvrzuje Veleba. „V případě nové výstavby z moderních cihelných bloků POROTHERM jsou však samotné hodnoty tepelného odporu zdiva tak dobré, že jejich doplněním o izolaci vzniknou již jen minimální úspory ročních nákladů na vytápění. Pokud se například použije tepelná izolace o tloušťce 4 cm, tepelný odpor zdiva R vzroste na 4,00 m2·K/W a roční náklady na vytápění objektu činily (v roce 2007) pouze 16 058 Kč (úspora 984 Kč/rok).“ Jak ale ing. Veleba dodává – „ abychom objektivně zjistili skutečný ekonomický přínos případného zateplení, musíme aktuální úspory v nákladech na vytápění porovnat s pořizovací cenou a životností zateplovacího systému uváděnou jeho výrobci“.

Jak na úspory

„Zájemcům, kteří by rádi dosáhli vyššího tepelného odporu vnějšího zdiva, doporučuji výstavbu z  cihel POROTHERM Si, tzv. superizolačních,“ radí Veleba. „Kromě toho se vyplatí zaměřit se také na zlepšení tepelně-izolačních schopností oken, například použitím předokenních rolet do systémových překladů POROTHERM RONO.“

Jak je z uvedených údajů vidět, moderní cihlové bloky POROTHERM umožňují svými parametry stavět domy, které nabízejí příjemný život s minimem nákladů na energie. Vnější zdivo z POROTHERMU je proto již zbytečné dodatečně zateplovat.

Hluk. Nelze mu uniknout. Obklopuje nás takřka všude. Není proto divu, že toužíme po klidu a tichu alespoň doma. V případě výstavby nového domu si však můžeme toto přání snadno splnit. Zajímavou možnost nabízí novinka v sortimentu neprůzvučného zdiva POROTHERM. Nová cihla POROTHERM 25 AKU MK, v jejímž názvu je zkratkou MK uvedeno, že je vybavena maltovou kapsou, zvyšuje zvukoizolační vlastnosti zdiva bez nutnosti rozšiřovat tloušťku stěn.

Nová cihla využívá netradiční propojení zazubení s maltovou kapsou. Díky tomu se schopnost zdiva tlumit zvuky dále zvyšuje, a to při zachování stejné tloušťky stěn. Její rozměry (372×250×238 mm) v kombinaci se spojením pero a drážka a maltovou kapsou ve svislých spárách umožňují velmi rychlé a přesné zdění. Využití řešení v modulovém systému přitom nabízí jak snadnou samotnou výstavbu, tak dobrou kombinovatelnost s dalšími prvky systému POROTHERM.

Cihly POROTHERM 25 AKU MK jsou určené pro omítané vnitřní zdivo o tloušťce 250 mm, případně pro vnitřní chráněnou část vnějších vrstvených stěn. Kromě zvukového útlumu však nabízejí i další výhody. K nim patří například schopnost propouštět vodní páry a napomáhat tak vytvoření příjemného prostředí v místnosti či zabraňovat únikům tepla zdmi.

Vybíráme z: Stavba a rekonstrukce, speciálního vydání internetového časopisu Trendy bydlení.

Autor: Stavba a rekonstrukce, Dominika Bučková (text), Wienerberger (foto)

Související články

První rodinné domy z cihel POROTHERM T Profi 4  fotek

První rodinné domy z cihel POROTHERM T Profi

Z cihel plněných minerální vatou POROTHERM T Profi, které společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., uvedla na trh v dubnu letošního roku, již ...


Znáte cihly plněné vatou? 4  fotek

Znáte cihly plněné vatou?

Cihla a minerální vata jsou dva tradiční stavební materiály, které obstály ve zkoušce časem. Moderní doba si však žádá moderní přístupy a vysoké požad ...


Nová řada cihel plněných vatou s unikátní samolepicí fólií 4  fotek

Nová řada cihel plněných vatou s unikátní samolepicí fólií

Po úspěchu cihel plněných minerální vatou POROTHERM 36,5 T Profi přichází na trh cihla s ještě lepšími tepelněizolačními vlastnostmi POROTHERM 42,5 T ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×