Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Metry a pásma

Metry a pásma
Dvakrát měř a jednou řež je lidová moudrost, prověřená dlouhou praxí. Měli bychom si z ní proto vzít příklad, stejně jako z truhlářského vtipu: „Pořád to řežu, pane mistr, a pořád je to krátký“. Nesprávně zakrácený materiál kvůli nesprávnému měření už opravdu nenatáhneme ani nenastavíme.
reklama

Metr by měl především dobře padnout do ruky. Každý z nás má jinak velkou dlaň, proto se svinovací metry vyrábějí v několika velikostech. Při koupi několika metrů, například pro dílnu, je dobré zjistit, zda se neliší v délkách. Rozvineme je v plné délce a každého půl metru zkontrolujeme, zda se značky vzdálenosti shodují.

Kovová spona umožňuje metr pohodlně připnout na opasek tak, aby byl vždy po ruce.


Brzda neboli aretace umožňuje metr zablokovat v libovolné vysunuté poloze. Můžeme jí i metr zbrzdit při navíjení celého vysunutého metru, aby nás bolestivě neseknul nebo neříznul svojí hranou.

Dřevěný skládací metr může být jedno nebo dvoumetrový. Jeho nesporná výhoda je, že se například při měření výšky místnosti nesloží nebo nezlomí jako metr svinovací. Používá se na hrubější měření na stavbách, u tesařů, truhlářů, zedníků a jiných řemesel.


Kovové příložníky se stupnicí se používají k měření menšího materiálu. Je možné je použít na přesné rýsování nebo jako příložník pro řezák na koberec nebo papír.


Měříme-li vnitřní rozměr, například u zásuvky, není třeba metr ohýbat, abychom zjistili přesný rozměr. Metr celý můžeme nechat uvnitř i s plastovým krytem. Jeho šířku pak jednoduše přičteme. Šířka krytu je na boku vyznačena nebo přímo do metru vylisována.


Dlouhá plátěná nebo kovová pásma se používají spíše k vyměřování větších ploch půdorysu objektů, nebo ve sportu při měření výkonů. Pásma oproti metrům nejsou opatřena navíjením. Mechanismus by byl příliš velký a těžký. Navíjení se u nich provádí ručně pomocí výklopné kličky.


Pogumovaný povrch umožňuje pohodlné a kvalitní uchopení i při zpocených rukách. Nestane se nám tak, že pracně vylezeme na štafle, abychom změřili něco pod stropem nebo v nepřístupném prostoru nad schody a metr nám vyklouzne a spadne kdoví kam.


Chrastící uvolněný konec metru není rozbitý. Záchytný háček má vůli takovou, jako je jeho síla. Nebude proto o 1 mm proměřovat při měření materiálu zvenku ani při měření vnitřních rozměrů například polic skříněk nebo šířek zásuvek.

Tip

Bez přesného měření se neobejdeme v mnoha profesích a činnostech. Není proto na škodu, když naše domácí dílnička obsahuje metry dva nebo i více. Aby nám metr dlouho vydržel, je třeba jej chránit před poškozením. Svinovací metr se může snadno ohnout a zůstat poškozený, dřevěný metr můžeme při neopatrné manipulaci zlomit.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Řezáky 19  fotek

Řezáky

Snad v každé domácnosti je občas zapotřebí něco přesně uříznout či zakrátit. V případě dřeva nám poslouží pilka, vše ostatní zvládne řezák. Koberec, l ...


Laserové měřící pásmo PMB 300L značky Bosch

Měřítko, úhelník i vodováhu v jednom nahradí laserové měřící pásmo PMB 300L od Bosche. Rýsovat s ním rovné čáry, řezat jako když střelí a nebo správně ...

Přesné měření s inovačním čárovým laserem PLL 360 3  fotek

Přesné měření s inovačním čárovým laserem PLL 360

Znáte to. Potřebujete zavěsit systém polic, nalepit na stěnu kachlíky, nebo přivrtat ke stěně garnýže. Abyste udrželi rovinu, děláte si značky pomocí ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×