Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Mezi přírodními izolacemi vede celulóza

Mezi přírodními izolacemi vede celulóza

Trh s izolacemi prošel v posledních letech velkou změnou. Jednoznačně nejpoužívanější polystyren a minerální vata začínají mít silné konkurenty i mezi zástupci přírodních izolací. Především u novostaveb, ale čím dál tím častěji i u rekonstrukcí, už nehledí stavebníci jen na primární úsporu peněz při nákupu zateplovacího materiálu, ale především na dlouhodobé úspory a kvalitu bydlení. Přírodní izolace se umí vypořádat s vlhkostí, vytvořenou v domácnosti, mnohem lépe a přirozeněji než ty syntetické a minerální a mnohem lépe tak zabraňují tvorbě plísní.

reklama

Přitom z hlediska izolování tepla odvádějí stejný výkon jako jejich konkurenti. A protože právě plísně bývají nejčastějším problémem nekvalitního zateplení, je jistě na místě jejich tvorbě předcházet dostatečnou prevencí. Nefunkční nebo nedostatečné zateplení dokáže potrápit nejednoho stavebníka, navíc často jediné řešení spočívá v demontáži a jeho nahrazení. Jedním z nejpoužívanějších přírodních materiálů je celulóza, která se vyrábí z rozvlákněného dřevitého papíru. Jak je na tom se svými vlastnostmi?

Pozor na plísně!

Plísně jsou velmi často produktem špatně navrženého nebo používaného zateplovacího systému. Při aplikaci neprodyšného materiálu, jakých je například nejpopulárnější izolant polystyren, nemá vlhkost, kterou v domácnosti vytvoří její obyvatelé, kudy odcházet. Je pak nutné správnou cirkulaci vzduchu zajistit jinými prostředky, jako je velmi časté nebo dokonce nucené větrání. Problém s plísněmi trápí nejčastěji rekonstruované budovy, není ale výjimkou, že se týká i novostaveb. Plísně na zdech, ale také uvnitř konstrukce, pak vytváří velmi nezdravé prostředí pro život, které může být původcem mnoha onemocnění. Alergie a astma jsou jen první z řady nepříjemných průvodních jevů. Pokud zateplíte dům celulózovou izolací, bude pravděpodobnost vytvoření plísně mnohem menší, protože prodyšná izolace dům neuzavře, jako by byl obalený v igelitu. Nejen úspora peněz za vytápění, ale i zdravé vnitřní prostředí jsou hodnoty, které by měl dobrý zateplovací systém zvládnout.

Teplo v zimě a chlad v létě

Jak už bylo zmíněno, funkci izolantu, tedy tzv. tepelnou vodivost, má celulóza srovnatelnou s ostatními izolacemi. Teplo z interiéru se tak vyvětrá zhruba za stejnou dobu u domu zatepleného polystyrenem i celulózou. V čem se ale tyto dvě izolace výrazně liší, je tzv. teplená akumulace, kterou má celulóza až dvakrát lepší. Tepelná akumulace udává, jak dlouho po tom, co se v domě vypne topení, nebo vyhasnou kamna, zůstává v interiéru příjemné teplo. Problém s teplotní nestabilitou mají především moderní dřevostavby, nebo podkroví zděných domů, kde chybí jiný akumulační materiál, jako je cihla, a schopnost pojmout a „schovat“ určité množství tepla tak zůstává na bedrech izolačního materiálu. Tuto vlastnost oceníte také v létě, kdy se teplo z exteriéru nejdříve akumuluje do stěn a až teprve potom proniká dovnitř. V domě zatepleném celulózou tak déle vydrží příjemný chládek.

Oheň a myši nemají šanci

Celulóza je z velké části vyrobená hlavně z novinového papíru. Papír má jistě neoddiskutovatelné kvality, jistě vás ale napadne, jak může zvládnout tak náročnou práci, jako je zateplit celý dům a vyrovnat se s nepřízní počasí nebo třeba všetečnými hlodavci, kteří si právě v papíru rádi staví svá hnízda. Je to jednoduché. Do rozvlákněného dřevitého papíru se jednoduše přidá správný koktejl důležitých příměsí, které zajistí, že nebude chutnat myším ani jiným hlodavcům, nebude mít sklony k plesnivění nebo růstu hub a také nebude hořet. Přitom ale zůstane zachováno jeho složení – tedy přírodní a samozřejmě zdravotně nezávadný materiál, který je na dotek příjemný a právě proto se v něm nejen dobře bydlí, ale také se s ním dobře pracuje. Není totiž nutné používat speciální ochranné pomůcky, které u minerálních izolací řeší problém s kožními a dýchacími obtížemi.

Jak se celulóza aplikuje?

Chomáčky rozvlákněného papíru je možné aplikovat dvojím způsobem. Stříkáním zvlhčené celulózy se zateplují zděné stěny, foukáním se pak dají vyplnit dutá místa, jako je konstrukce podkroví nebo stěna moderní sloupkové dřevostavby. Výhoda obou těchto aplikačních metod spočívá v možnosti vpravit izolaci i do velmi obtížně přístupných míst a také zcela eliminuje jakékoliv odřezky a zbytky. Proto platíte jen a pouze za tu izolaci, která se v konstrukci nakonec opravdu použije. V případě porovnávání ceny tepelné celulózové izolace a jejích konkurentů je třeba dát pozor na to, že se zpravidla uvádí částka včetně foukání a stříkání, tedy při aplikaci izolace už nevzniknou žádné jiné náklady. U každého zateplení se dá jen těžko dopředu vypočítat, kdy začne skutečně vydělávat, protože ceny energií neustále rostou. Návratnost zateplení celulózovou izolací se pohybuje už od tří let, závisí samozřejmě na mnoha různých faktorech, jako je míra zateplení a tloušťka izolace. Obecně se udává, že zateplení je schopné ušetřit až 60 % nákladů na vytápění.

Záruka 20 let!

Každý materiál i jeho aplikace s sebou samozřejmě nesou některé důležité aspekty, na které je třeba dát pozor. U celulózy a jejího foukání je to především riziko sesedání, tedy fakt, že izolace může časem slehnout a vytvořit v konstrukci zcela nezaizolované místo. Proto je třeba pečlivě vybírat výrobce i realizační firmu, která má s aplikací takové izolace letité zkušenosti a nemůže se jí něco takového přihodit. V Čechách vyráběná celulózová izolace Climatizer Plus se například prodává se zárukou 20 let a její výrobce doporučí i konkrétní firmy, které jsou dostatečně proškolené a umí s jejich produktem zacházet.

Další rady a informace naleznete na www.izolujzdrave.cz

Autor: CIUR (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem 5  fotek

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem

V horkém létě toužíte po chladu klimatizace, v zimě zas u kamen chcete šetřit za topení. Řešení může být jednoduché a ekonomicky výhodné. Přináší j ...


Dřevostavba a její fungující izolace 6  fotek

Dřevostavba a její fungující izolace

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály po ...


Skladba o izolaci, která funguje 4  fotek

Skladba o izolaci, která funguje

„Skladba“ o špičkovém souznění izolace a parobrzdné fólie v oblasti ekologického zateplení. Harmonické tóny jsou v podání spokojených stavebníků. ...


Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní 4  fotek

Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní

Kvalita zateplování bytů a domů se s každým rokem zvyšuje, protože se neustále objevují nové materiály a postupy. Nejde už jen a pouze o úsporu pen ...


Tepelná izolace, která zatočí s vlhkostí 4  fotek

Tepelná izolace, která zatočí s vlhkostí

Pravděpodobně většina z nás má nějakou zkušenost s funkčním outdoorovým oblečením. Na kolo, běžky nebo jen na procházku v lese si nejčastěji obléká ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 15.4.2018 22:19 Jindra
0
Vlhkost na půdě Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.1.2018 18:26 Jaroslav
0
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 19.10.2017 23:41 Matej
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
1
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×