Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod a recept na mikulášské figurky z těsta

Návod a recept na mikulášské figurky z těsta
Mikuláš se blíží a nedočkavé děti netrpělivě čekají, co jim nadílka přinese. Zda budou odměněny čokoládou, cukrovím a všelijakými dobrotami za to, že byly hodné nebo jim čert pometlem vyčiní a nadělí uhlí za zlobení. A což teprve, když se ve dveřích objeví skutečný čert s Mikulášem a andělem, to pak přijde to pravé překvapení. Zkusme přichystat malou nadílku tentokrát jinak, upečme čerta, Mikuláše a anděla z těsta.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Viz. recepty v textu, bílek na potření

Nářadí

 • váhu
 • mísu
 • lžíci
 • vařečku
 • vál
 • váleček
 • nůž
 • mašlovačku
 • pečící papír
 • plech

Postup

 1. Pro větší figurky čerta, Mikuláše a anděla zvolíme tuhé kynuté těsto jako na vánočku. Základní předpis zní: 50 dkg hladké nebo polohrubé mouky, 10 dkg cukru, 10 dkg tuku, 2 žloutky, 2,5 dkg droždí, 0,5 dkg soli a asi ¼ l mléka. Můžeme přidat rozinky či mandle. Pro pár figurek však stačí polovina ode všeho.

 2. Lžíci cukru rozetřeme s droždím, a když se rozteče, přilijeme 1 – 2 lžíce vlahého mléka. Řídký kvásek necháme 5 minut vzejít a pak přidáme cukr, mouku, vlahý tuk a vše zaděláme vlažným mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali žloutky a sůl. Vařečkou těsto spojíme a přendáme na vál, kde těsto vypracujeme tak, aby se nechytalo válu.

 3. Těsto pak necháme kynout v teple alespoň 1 hodinu. Po vykynutí odkrojíme z těsta vždy proužek, který uválíme do válečku a z něho stočíme třeba figurku čerta - čtyři kratší válečky jsou ruce a nohy, delší ocas atd. Díly k sobě lepíme potřením vodou. Po dokončení necháme pečivo asi 10 – 20 minut dokynout a těsně před vložením do rozpálené trouby potřeme jeho povrch bílkem.

 4. Z válečku upleteme také jiného čertíka – delší kus přeložíme, zakroutíme do sebe a z konců vytvoříme nohy. Pak přilepíme ruce a rohy. Podobně uděláme i anděla, jenom roucho rozšíříme, z dalších válečků nastříháme křídla. Oči a pusu znázorníme hřebíčkem. Po 10 minutách zapečení v horké troubě (200 – 230°C) zmírníme teplotu a zvolna dopékáme.

 5. Fantazii se meze nekladou. Hlavy čerta, Mikuláše a anděla můžeme také vložit do medailónků. Z těsta vyválíme dlouhé proužky, které stočíme do sebe a spojíme do kroužku. Dovnitř pak dáme kuličku jako hlavu, ke které přidáme vlásky a vykrojenou hvězdu anděla. Při počátečním zapékání troubu neotvíráme. Potom sledujeme povrch a chceme-li ho mít hodně lesklý, svlažíme ho při pečení vodou. Pečivo pak přendáme na vál nebo drátěnou mřížku a necháme vychladnout.

 6. Drobnější figurky upečeme raději ze sušenkového těsta. Základní recept pro méně tučné těsto je: 50 dkg hladké mouky, 10 dkg másla, 15 dkg cukru, 2 vejce, 5 lžic mléka, ½ kypřícího prášku, vanilka. Na vál prosejeme mouku s kypřícím práškem a cukrem, rozdrobíme máslo a přidáme vejce a mléko. Vypracujeme těsto, z kterého formujeme figurky z válečků, třeba čerta.

 7. Figurky podložíme pečícím papírem a položíme je na plech. Před pečením je pomažeme rozšlehaným vejcem. Po vložení do trouby zvolna pečeme do růžova, jako každé čajové pečivo. Roucho Mikuláše uděláme z plátu asi 3 mm silného a hlavu ze zploštělé kuličky. Díly k sobě opět přilepíme vodou.

 8. Drobné postavičky čerta, Mikuláše a anděla ze sušenkového těsta jsou lehké, takže je můžeme pověsit na větvičky. Přivážeme je na zlatou nitku a zavěsíme. Větve pak dozdobíme třeba červenými mašličkami. Kytici vložíme do suché vázy a postavíme k nadílce na stůl. Sladké mlsání jistě rychle zkonzumujeme.

Pepův tipPro figurky určené k zavěšení na větvičky zvolíme raději méně tučné sušenkové těsto, aby po upečení lépe drželo a při věšení se nám nelámalo.
Upečené postavičky můžeme také podložit kouskem tvrdého papíru s ozdobným kretonem (třeba modrotiskovou látkou) a vše zabalit do potravinové fólie. Vytvoříme tak drobné dárky, které můžeme někomu věnovat.
Dobře vykynuté těsto získá asi o polovinu na objemu, je pružné, hladké a lesklé. Vtlačíme-li prstem důlek, rychle se vyrovná. Nemůžeme-li z něho hned péci, prohněteme jej vařečkou a necháme znovu nabývat, čímž získá na kyprosti.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Barborky 3  fotek

Barborky

Podle tradice ženy v bílém a s pomoučenými obličeji obcházely v předvečer čtvrtého prosince domácnosti a hodným dětem rozdávaly dárky, kdežto ty nepos ...


Šikovná zdobítka 5  fotek

Šikovná zdobítka

Zabavit děti v dlouhých zimních podvečerech (pokud nechcete, aby vysedávaly u televize nebo u počítače) bývá někdy složité. Nebojte se, že budou překá ...


Figurky ze žaludů 14  fotek

Figurky ze žaludů

Krásné, lesklé žaludy již dozrávají a padají při každém závanu větru na zem. Lákají ke sbírání a k hrám. Zkusme si z nich udělat roztomilá zvířátka a ...


Vánoce jsou za dveřmi... 6  fotek

Vánoce jsou za dveřmi...

..a nám už konečně nasněžilo. Ne, nepíšu vám z Aljašky a ani jsem to nepřehnala s vánočním punčem. Když se podívám z okna a vidím ty proudy deště a bl ...


Mikuláš ztratil plášť 6  fotek

Mikuláš ztratil plášť

„Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni. Přišli k nám, plakali. Byli oba smutní.“ Aby čekání na Mikuláše nebylo tak dlouhé, zkuste s ...


Mikuláš a jeho průvodci 25  fotek

Mikuláš a jeho průvodci

Co nevidět jsou tady Vánoce a jen za pár dní zaklepe na dveře Mikuláš s nadílkou. Jestli bude v košíku víc sladkostí nebo uhlí, na to jsou zvědavé sna ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×