Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Polykarbonátovou střechu namontujete snadno a rychle

Polykarbonátovou střechu namontujete snadno a rychle

Zvolili jste si jako střešní krytinu pergoly, zahradního domku nebo jiné stavby polykarbonát a čeká vás nyní jeho montáž. Na co si dát pozor a jak to snadno zvládnout, aby nový přístřešek sloužil dlouhá léta?

reklama

Typy polykarbonátových desek

Před montáží je samozřejmě nutné vybrat si typ polykarbonátu, který na střechu použijete. Minimální tloušťka by měla být u komůrkového 8 milimetrů, ideální je však volit 10 či 16. Máte dvě možnosti:

  • komůrkové desky – mezi většinou dvěma deskami jsou vytvořeny komůrky. Desek může být někdy použito více, a to až deset. Tento typ desek zajišťuje dobrou tepelnou izolaci. Jejich výhody tkví dále v odolnosti vůči rozbití i povětrnostním vlivům, snadné montáži a zpracování i údržbě, nízké hmotnosti. Dobře také propouští světlo. Jsou k dostání v podobě klasických rovných desek, ale i desek vlnitých, zámkových či trapézových
  • plné desky – jejich vzhled je podobný sklu, dá se koupit v různých tloušťkách. Také je možné sáhnout po průhledném či opálovém provedení. Do exteriéru jsou opatřeny UV filtrem, aby odolávaly účinkům slunečního záření. Jsou dobře propustné pro světlo, jejich zpracování je snadné. Rovněž je na výběr deska plochá, vlnitá či trapézová

Jak desky skladovat

Před tím, než dojde k samotné montáži polykarbonátu na střechu, bude možná třeba, abyste desky na čas někde uskladnili. Je téměř nezbytné, aby desky byly umístěny uvnitř, pokud je musíte nechat venku, co nejvíce se snažte je uchránit před povětrnostními vlivy – především slunečním zářením, mrazem, sněhem a vlhkem, vhodné je použít k zakrytí bílou polyetylenovou fólii.

Při skladování je důležité chránit komůrkové polykarbonáty před vniknutím prachu nebo jiných částic do komůrek, pokud jsou otevřené. Ideální je jejich překrytí hliníkovou nebo paropropustnou páskou.

Chvíli před montáží desky dodané v rolích rozložte na rovnou a chladnou podlahu a na okraje použijte zátěž, aby se desky vyrovnaly.

Důležitým detailem je nechat na deskách ochrannou fólii, která ještě chvíli bude plnit roli ochrany před poškrábáním povrchu, ukáže vám později, která strana bude ta vnější, a také se dá použít k vyznačení míst řezání. Její odstranění je vhodné až, když jsou desky na svém místě.

Před montáží

Montáž polykarbonátu na střechu vyžaduje důkladnou přípravu. Pokud nemáte desky nařezané, je nutně pečlivě si změřit rozměry a na ochrannou fólii si fixem místa řezů označit. K řezání polykarbonátu je vhodné použít přímočarou pilu s jemným ozubením nebo vysokootáčkovou kotoučovou pilu. Pokud máte desky o tloušťce menší než 6 milimetrů, je možné k nařezání použít odlamovací nůž a vodící lištu, nebudete tak muset řešit piliny.

U komůrkových desek je vhodné řezat maximálně 3 milimetry od stěny komůrky, aby se deska nezdeformovala při utahování. Nečistoty po řezání z komůrek odstraňte pomocí kompresoru.

Samotná montáž

Nyní už může přijít na řadu samotná montáž polykarbonátu na střechu. Jak tedy postupovat?

  • Těsnící pryž – na všechna místa, kde se bude polykarbonát dotýkat nosné konstrukce, je třeba připevnit těsnící pryž.
  • Komůrkový polykarbonát – zde při montáži dbejte na to, aby komůrky směřovaly po směru odtoku vody. Jak již bylo zmíněno, je třeba co nejdokonaleji utěsnit komůrky na horní hraně desky, a to pomocí hliníkové pásky, nebo ukončovací lišty s U profilem.
  • Kvůli tepelné roztažnosti polykarbonátových desek se montáž na střechu provádí tak, že mezi jednotlivými deskami zůstává mezera přibližně 2 centimetry, která se překryje krycí hliníkovou lištou. K nosné konstrukci se desky komůrkové připevňují hliníkovými přítlačnými lištami, desky plné je třeba přišroubovat. Používají se nerezové šrouby, které se umisťují ve vzdálenosti do padesáti centimetrů do předem předvrtaných otvorů.
  • Nakonec se na hrany desek nasadí ukončovací lišty a je možné použít silikonový tmel na polykarbonát k utěsnění na potřebných místech.
  • Nyní již můžete odstranit ochrannou fólii z povrchu.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Polykarbonátové desky – vyberte tu pravou 7  fotek

Polykarbonátové desky – vyberte tu pravou

„Jsem ti říkala, nech je až na polárkovej dort.“ To je památná scéna z filmu Pelíšky. Rozteklé plastové lžičky a vyčítavý pohled maminky. Plast si od ...


Polykarbonát vede na celé čáře 11  fotek

Polykarbonát vede na celé čáře

Smích patřící apoštolům umělých hmot, jakým byl třeba filmový otec „guma“ z Pelíšků, je dávno pryč. Z počátku měly plasty divnou pověst vyplývající z ...


Polykarbonát. Nerozbitné „sklo“ s vynikajícími vlastnostmi 6  fotek

Polykarbonát. Nerozbitné „sklo“ s vynikajícími vlastnostmi

Dávno jsou pryč doby, kdy byly výrobky z plastu pro svou nedokonalost spíše k smíchu. Věci se mění a polykarbonátové desky jsou toho tím nejlepším ...


Jak na montáž trapézových a vlnitých desek z polykarbonátu 10  fotek

Jak na montáž trapézových a vlnitých desek z polykarbonátu

Pokud se chystáte zastřešit svoji pergolu nebo přístřešek, ideální volbou bude použít trapézové desky z polykarbonátu. Výběrem a nákupem těch pro v ...


Stříška nad vchodem jako ochrana 5  fotek

Stříška nad vchodem jako ochrana

Vchodové dveře, zvláště pokud jsou nové, se snažíte důsledně bránit před špínou, deštěm nebo slunečním zářením. Jednoduchým řešením prevence těchto ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×