Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Montáž stavebnicového schodiště 1

Montáž stavebnicového schodiště 1
Letní měsíce jsou jako stvořené ke zvelebování domovů. Český Kutil v třídílném seriálu představí montáž stavebnicového schodiště, nerezového zábradlí a stavebního pouzdra pro zasouvací dveře.
reklama

Také jste si mysleli, že stavba schodiště vyžaduje týdny práce, nejméně desetičlennou skupinu odborníků a jeřáb? Omyl! Stavebnicové schodiště ARKÉ od firmy J.A.P. sestavíte úplně sami za jedno odpoledne.

Milovníci dětských stavebnic budou mít lehkou výhodu, ale samotné montáže se nemusí obávat ani ten, kdo považuje Merkur pouze za planetu. Již při navrhování schodiště bylo vše naprosto podřízeno snadné sestavitelnosti bez komplikací.

Výhody stavebnicového schodiště

Schodiště zakoupíte v praktickém balení „vše v jedné krabici“ včetně velmi jednoduchého návodu. Kromě technických kvalit se vyznačuje i příjemným designem. S ohledem na různorodé interiérové dispozice existují čtyři varianty stavebnicového schodiště ARKÉ: segmentové rovné nebo do tvaru U a L a dokonce i schodiště točité. Samotná konstrukce schodiště je vyrobena z kvalitní oceli, jednotlivé schody a madlo zábradlí jsou z přírodního bukového dřeva, které může být případně namořeno do tmavého odstínu. Přikoupením segmentů k základní sestavě dosáhne schodiště až do výšky 3,73 metru.

Než se pustíte do montáže

 • Před samotnou montáží zkontrolujte, že v krabici jsou opravdu všechny komponenty uvedené na seznamu vámi vybraného typu schodiště. Po kontrole si jednotlivé díly přehledně rozložte na jedno místo, práce vám půjde rychleji od ruky.
 • S pomocí jednoduchých vzorců uvedených v manuálu vypočítejte výšku mezi nášlapy a hloubku schodnice.
 • Vodováhou ověřte rovinu stěny stavebního otvoru, od které se odvíjí správná montáž schodiště.

Montáž stavebnicového schodiště krok za krokem

1. Seznamte se jednotlivými díly, které schodiště tvoří. Základní segment schodiště se skládá ze dvou částí:

 • vodorovné schodnice pro nastavení hloubky schodu
 • svislé podpěry pro dřevěný nášlap
  • 2. Prvním krokem při montáži stavebnicového schodiště bude vyvrtání otvorů pro připevnění počátečního segmentu zcela nahoře v patře, ve stavebním otvoru.

   3. Na segment upevněný do zdi přišroubujte dřevěný nášlap, dejte přitom pozor na vodorovnost. Smontujte další schodnici s podpěrou pro nášlap se správně nastavenou hloubkou a připojte ji k prvnímu segmentu schodiště tak, aby výška schodu odpovídala předchozím výpočtům. Vodováhou opět zkontrolujte, zda je horní plocha podpěry v rovině a připevněte na ni nášlap.
   4. Pokračujte v montáži dalších schodnic a nášlapů. Nezapomínejte na kontrolu vodorovných ploch. S přibývajícími nášlapy nevstupujte na schodiště, dokud nebude definitivně ukotveno.

   5. Po dokončení montáže prvních tří nebo čtyř schodnic (a vždy dalších třech až čtyřech schodnic) schodiště zespoda odlehčete dočasnou vzpěrou (např. železnou nebo dřevěnou), aby byl strop zajištěn proti přetížení.
   6. V ohybu přijdou na řadu zkosené dřevěné nášlapy. Na všechny rovné i zkosené nášlapy přišroubujte úchytku pro zasunutí svislé výplně zábradlí.

   7. Pro upevnění nejspodnější schodnice k podlaze si označte otvory, vyvrtejte je, vložte hmoždinky a nakonec schodnici definitivně přimontujte.

   8. Naměřte délku vzpěry, která bude trvalou součástí schodiště. Nahraďte s ní dočasné vyztužení nainstalované v průběhu montáže. Spodní části schodnic a podpěr zaslepte kryty, stejně tak zakryjte šrouby z boku schodnic.

   9. Zasuňte sloupky zábradlí do otvorů v úchytkách na jednotlivých nášlapech a sloupky k nim přišroubujte. Olovnicí zkontrolujte, zda jsou správně svislé.

   10. Spojte jednotlivé části madla na výslednou délku, přišroubujte je k horním úchytkám na sloupcích, tím montáž schodiště dokončíte.

   Jednoduché, co říkáte? V příštím dílu nás čeká montáž stavebnicového nerezového zábradlí.

   Připraveno ve spolupráci s firmou J.A.P. www.schody-jap.cz.

   Autor: madl + J.A.P. (text), J.A.P. (foto)

   Klíčová slova:


   Související články

   Schodiště s temperamentem 8  fotek

   Schodiště s temperamentem

   Přestože schodiště jako stavební prvek slouží k překonávání výškových rozdílů, v interiéru má daleko větší moc. Mnohdy dokonce určuje celý jeho charak ...


   Rozebíratelné nábytkové spoje 5  fotek

   Rozebíratelné nábytkové spoje

   Rozebíratelné nábytkové spoje slouží k snadnému sestavení nábytku a v případě potřeby k jeho opětovnému rozložení. Pravděpodobně znáte nábytek z Ikea, ...


   Montáž stavebnicového zábradlí 15  fotek

   Montáž stavebnicového zábradlí

   Při touze oživit ráz okoukaného interiéru většina z nás z nedostatku odvahy volí nejsnazší řešení: výměnu nábytku. Kosmetická úprava však nemá takový ...


   Proč si pořídit stavební pouzdro 2  fotek

   Proč si pořídit stavební pouzdro

   Stojíte před rozhodnutím, jak řešit otevírání dveří v úzké chodbě? Nebo potřebujete umístit dvoje dveřní křídla vedle sebe tam, kde se místa nedostává ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×